ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահ Գալուստ Սահակյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արմեն Ջիգարխանյանին` ծննդյան 80-ամյակի կապակցությամբ
«Հարգելի պարոն Ջիգարխանյան, շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան օրվա առթիվ:
Ջիգարխանյանական արվեստը մնայուն ու տպավորիչ է ոչ միայն իր կատարողական բարձր վարպետությամբ, այլեւ խոսքի յուրահատուկ մատուցմամբ ու արդեն թեւավոր դարձած արտահայտություններով: Ձեր մարմնավորած դերերը բնական են, նրանց կերպավորումը` համոզիչ, հանդիսատեսի հետ կապը` անմիջական: Այս ամբողջականության մեջ Դուք ստեղծել եք կինոյի ու թատրոնի Ձեր ժամանակահատվածը եւ արվեստասերի հիշողության դաշտում ամրագրել Ջիգարխանյան դերասանի ու ռեժիսորի Ձեր տեսակը, որը ժողովրդական է ու երկարակյաց, հիշվող ու հիշեցնող, ապրող ու ապրեցնող:
Այդ տեսակը շարունակվում է Ձեր ղեկավարությամբ արդեն շուրջ 20 տարի գործող Մոսկվայի դրամատիկական թատրոնում, որտեղ ջիգարխանյանական մթնոլորտ է, ջիգարխանյանական միջավայր, որտեղ դերասանները ջիգարխանյանական վարպետության դասեր են ստանում, իսկ հանդիսատեսը` վայելում այդ վարպետության արգասիքը:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով ծննդյան 80-ամյա հոբելյանի առթիվ` մաղթում եմ Ձեզ առողջություն, լավատեսություն եւ բարօրություն»:

RA National Assembly President Galust Sahakyan Sends Congratulatory Address on the Occasion of Armen Jigarkhanyan’s 80th Birthday Anniversary
“Dear Mr Jigarkhanyan, I congratulate you on the occasion of your birthday.
Jigarkhanyan’s art is lasting and impressive not only by its high performing mastery, but also by special serving of speech and the quotations which has become already popular. Your embodied roles are natural, their portrayal are convincing, the relation with the spectator is sincere. In this integrity you have created your period of cinema and theatre and in the art lover’s field of memory fixed your kind of Jigarkhanyan as actor and director, which is popular and long lasting, remembering and reminding, living and making to live.
That kind continues with your leadership in Moscow Drama Theatre functioning already for about 20 years, where is Jigarkhanyan’s atmosphere, Jigarkhanyan’s environment, where the actors get Jigarkhanyan’s master classes, and the audience enjoys the fruit of that mastery.
And once again congratulating you on the occasion of the 80th birthday jubilee, I wish you health, optimism and welfare.”