ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը հոկտեմբերի 8-ին ներկա է գտնվել ՀՀ քննչական կոմիտեի հիմնադրման մեկամյակին եւ քննչական կոմիտեի աշխատողի օրվան նվիրված հանդիսավոր նիստին:
Խորհրդարանի ղեկավարը ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահ Աղվան Հովսեփյանի ուղեկցությամբ շրջայց է կատարել կոմիտեի շենքում, ծանոթացել կառույցի պայմաններին:
Շնորհավորելով կառույցի աշխատակիցներին տոնի առթիվ՝ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ այս կարճ ժամանակահատվածում կառույցը կարողացել է կայանալ: ԱԺ նախագահը վստահեցրել է, որ խորհրդարանն այսուհետ եւս պատրաստակամ է աջակցելու կոմիտեին: Խոսելով կառույցի հետագա գործունեությունից՝ պարոն Սահակյանը հորդորել է գործել առավել ամրակուռ, թափանցիկ ու ժողովրդի կողմից ընդունված մոտեցումներով: Ավարտելով խոսքը՝ Գալուստ Սահակյանը հույս է հայտնել, որ ՀՀ քննչական կոմիտեն արդյունավետ աշխատանքով կգրանցի արդյունքներ, որոնք անհրաժեշտ են մեր պետությանն ու պետականությանը:
ՀՀ քննչական կոմիտեի աշխատողի օրվա կապակցությամբ ծառայողական պարտականությունները պատշաճ կատարելու համար՝ Գալուստ Սահակյանը ՀՀ ԱԺ պատվո մեդալով է պարգեւատրել ՀՀ քննչական կոմիտեի տարածքային քննչական վարչությունների գործունեության վերահսկողության գլխավոր վարչության պետ, արդարադատության գնդապետ Թաթուլ Պետրոսյանին, ՀՀ ԱԺ պատվոգրով՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի Երեւան քաղաքի քննչական վարչության պետ, արդարադատության գեներալ-մայոր Ջոն Ֆարխոյանին եւ ՀՀ քննչական կոմիտեի զինվորական քննչական գլխավոր վարչության վերահսկողության եւ քրեական գործերի քննության աջակցության վարչության պետ, արդարադատության գնդապետ Արթուր Մելիքյանին:

On October 8 the RA NA President Galust Sahakyan attended the solemn sitting dedicated to the one-year of the establishment of the RA Investigative Committee and Investigative Committee Employee's Day.
The Head of the Parliament accompanied by the Chairman of the RA Investigative Committee took a tour in the building of the Committee and got acquainted with the conditions of the structure.
Congratulating the employees of the structure on the occasion of the holiday, the NA President Galust Sahakyan noted that during this short period the structure managed to establish. The NA President has assured that from now on the parliament also is ready to support the Committee. Speaking about the further activities of the structure, Mr Sahakyan urged to act more solid, transparent and with approaches accepted by the people. Ending his speech, Galust Sahakyan has expressed hope that the RA Investigative Committee with effective work will register results which are necessary for our state and statehood.
On the occasion of RA Investigative Committee Employee's Day for decently fulfilling the office duties, Galust Sahakyan awarded the RA NA Medal of Honour the Head of the General Department over Control of Activity of Territorial Investigative Departments of the RA Investigative Committee, Colonel of Justice Tatul Petrosyan, the RA NA Diploma the Head of the Investigative Department of the City of Yerevan of the RA Investigative Committee, General-Mayor of Justice John Farkhoyan and the Head of the General Department over Control of the Military Investigation and the Head of the Support Department of the Criminal Cases' Examination, Colonel of Justice Artur Melikyan.