ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովը հոկտեմբերի 9-ին կազմակերպել էր «Մարդուն օրգաններ եւ հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին» թեմայով խորհրդարանական լսումներ:
Լսումներին մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ առողջապահության նախարարի տեղակալ Սերգեյ Խաչատրյանը, ՀՀ առողջապահության նախարարության աշխատակիցներ, մասնագետներ Բելգիայից եւ Իրանից, բուժաշխատողներ, հասարակական կազմակերպությունների, արյունաբանական կենտրոնի ներկայացուցիչներ:
ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ լսումների նպատակն է ծանոթանալ կենդանի եւ դիակային դոնորներից օրգաններ վերցնելու աշխարհի լավագույն փորձին եւ քննարկել դրա դրական եւ բացասական կողմերը, գտնել Հայաստանի համար լավագույն մոդելը: Արա Բաբլոյանը տեղեկացել է, որ հարցը երկար ժամանակ քննարկվել է Հայաստանում: Պատգամավորի խոսքով՝ եթե հնարավորություն լինի օգտագործելու մահացած մարդու հյուսվածքներն ու օրգանները ՝ փրկելու համար այլ մարդկանց կյանքեր, բարելավելու նրանց կյանքի որակը, ապա պետք է քննարկել այն մոտեցումները, որոնց միջոցով կարող ենք հասնել դրանց:
Բելգիական փորձը ներկայացրել է Անտրվերպենի համալսարանական կլինիկայի նեֆրոլոգիայի եւ հիպերտենզիայի բաժանմունքի ղեկավար պրոֆեսոր Մարկ դե Բրուն: Պրոֆեսորը մանրամասն ներկայացրել է դիակային երիկամի փոխպատվաստման խնդրին, հստակեցրել, թե ինչ կարելի է սովորել Բելգիայի 50 տարվա փորձից:
Պրոֆեսորը տեղեկացրել է, որ դեռեւս 1965-1986 թվականներին Բելգիայում տեղի էին ունենում միայն երիկամի փոխպատվաստումներ, քանի որ օրենսդրորեն ոլորտը կարգավորված չէր: Ի սկզբանե իրենց որոշումն էր փոխպատվաստել միայն մահացած դոնորների օրգանները: Սակայն հետզհետե օրենսդրական դաշտը կարգավորվել է եւ սկսել են նաեւ կենդանի մարդուց օրգան վերցնել: Պրոֆեսոր Բրուն նշել է, որ ըստ բելգիական օրենքների, եթե մարդը ցանկանում է, որպեսզի հետագայում իր օրգաններից կատարեն փոխպատվաստում, ապա պետք է գրանցվի համայնքային ռեգիստրում: Ճիշտ է՝ օրենքը չի պարտադրում, սակայն մարդու մահից հետո օրգանների փոխպատվաստման նպատակով նաեւ խորհրդակցում են նրա հարազատների հետ: Բելգիան աշխարհում առաջինն է ամեն տարի վերցված օրգանների թվով՝ մոտ 350:
Բելգիայի հեպատոբիլիար վիրաբուժության եւ տրանսպլանտոլոգիայի բաժանմունքի ղեկավար, Անտրվերպենի համալսարանական կլինիկայի պրոֆեսոր պարոն Դիրկ Այզբերտը ներկայացրել է դոնոր –օրգանի հեռացման ժամանակակից մոտեցումները:
Դիրկ Այզբերտը նշել է, որ արդեն 5-րդ անգամ է Հայաստանում՝ փորձի փոխանակման նպատակով: Ըստ բելգիացի պրոֆեսորի՝ փոխպատվաստումը օրինակ է համերաշխության, եւ օրգանների նվիրատվությունը բխում է ընտանիքի, հասարակության, հիվանդի շահերից: Պրոֆեսորը մանրամասն խոսել է Եվրոպայում այսօր տիրող իրավիճակից, անդրադարձել հատուկ սարքերի գործածությանը, որոնց միջոցով այդ օրգանները տեղափոխում են :
Թեհրանի համալսարանի պրոֆեսոր Միտրա Մահդավի-Մազդեն ներկայացրել է կենդանի եւ դիակային երիկամի փոխպատվաստման իրանական մոդելի դրական եւ բացասական կողմերը: Նա նկատել է, որ Իրանի եւ Հայաստանի իրականությունը նույնն է, ուստի միեւնույն դժվարությունները պետք է հաղթահարել: Պրոֆեսորի խոսքով՝ յուրաքանչյուր տարի Իրանում իրականացվում է 2000 փոխպատվաստում: Իրանցի պրոֆեսորը նշել է, որ Իրանում երկար ժամանակ գերխնդիր էր կենդանի դոնորներից օրգաններ վերցնելու հարցը, սակայն, արդեն 2013 թվականին, կառավարությունն սկսել է թույլատրել: Մահդավի Մազդեն մանրամասն ներկայացրել է Իրանի առողջապահական ծախսերը, որոնք կազմում են ՀՆԱ-ի 6 տոկոսը եւ նշել, որ 2011 թվականից արդեն դոնորը երկրի կառավարությունից փոխհատուցում ստանում, առաջընթաց կա նաեւ հանրության իրազեկման եւ կրթության հարցերում:
ՀՀ առողջապահության փոխնախարար Սերգեյ Խաչատրյանը ներկայացրել է այս ոլորտում Հայաստանի անցած ճանապարհը, ներկայացրել խնդիրները: Նա մասնավորապես տեղեկացրել է, որ ընդունվել է «Մարդուն օրգաններ եւ հյուսվածքներ փոխպատվաստելու մասին» օրենքի նախագիծը, որը նախատեսում է դիակային դոնորից օրգան վերցնելու հնարավորություն: Սակայն օրենքը մեր երկրում չի գործում, քանի որ դեռեւս չեն մշակվել ենթաօրենսդրական ակտերը:
Քննարկմանը շահագրգիռ կողմերը ներկայացրել են իրենց տեսակետները, հարցեր ուղղել մասնագետներին:
ՀՀ ԱԺ առողջապահության, մայրության եւ մանկության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արա Բաբլոյանը նշել է, որ շարունակելու են համագործակցությունը տարբեր երկրների մասնագետների հետ՝ այս ասպարեզում առաջընթացի հասնելու համար:

On October 9 the RA NA Standing Committee on Healthcare, Maternity and Childhood organized parliamentary hearing on “On Transplantation of Human Organs and Tissues.”
The NA Deputies, Deputy Minister of Healthcare Sergey Khachatryan, civil servants from the RA Ministry of Healthcare, experts from Belgium and Iran, health workers, representatives of NGOs and Hematology Center attended the hearings.
The Chairman of the RA NA Standing Committee on Healthcare, Maternity and Childhood Ara Babloyan has noted that the goal of the hearing is to get acquainted with the world best practice of living and cadaveric organ donation and discuss its pros and cons and find the best model for Armenia. Ara Babloyan has informed that the issue has long been discussed in Armenia. In the deputy’s word if there is a possibility to transplant cadaveric organs and tissues for saving other people’s lives, improve the quality of their life, we need to discuss the insights by which we can do it.
Professor Marc De Broe, Emeritus Head of the Nephrology-Hypertension Department in University of Antwerp, has presented the Belgian experience. The professor has thoroughly presented the issue of cadaveric renal transplantation, clarified what can we learn from 50-year experience in Belgium.
The professor informed that still in 1965-1986 only renal transplantation was taking place in Belgium, as by law the sphere was not regulated. From the beginning their decision was to transplant only the cadaveric donors' organs. However, gradually the legislative field was regulated, and they also began to take organs from human beings. Professor De Broe has noted that, according to the Belgian laws, if a person wishes to have his/her organ transplanted , he/she should be registered in the community register. The law does not force but after any person’s death the doctors consult with the family members for organ transplantation. Belgium is the first country in the world in organ donation per year: about 350.
Professor Mr Dirk Ysebaert, Head of Hepatobiliary and Transplantation Surgery, Antwerp University Hospital, presented the recent insights in organ donation-retrieval.
Dirk Ysebaert has noted that it is the 5th time he has been to Armenia for the exchange of experience. According to the Belgian Professor, the transplantation is an example of solidarity, and the organ donation stems from the interests of the family, society and patient. The Professor detailed about today’s situation in Europe, touched upon the use of the special devices by which they transplant those organs.
Professor Mitra Mahdavi-Mazdeh, Teheran University, presented the pros and contras of the Iranian model of living and cadaveric renal transplantation. He noticed that the reality of Iran and Armenia is the same, thus, we have to overcome the same difficulties. In the professor’s word, every year in Iran 2000 transplantations are carried out. The Iranian Professor noted that in Iran for a long time the issue of living organ donation was a big problem, but already in 2013 the Government began to permit. Mahdavi-Mazdeh thoroughly presented the healthcare expenditure (6% of GDP), and noted that since 2011 the donor has already been getting compensation from the government of the country, there is also progress in the issues of awareness and education of the community.
The RA Deputy Minister of Healthcare Sergey Khachatryan presented the path passed by Armenia in this sphere and the problems. He has informed particularly that the draft law “On Transplantation of Human Organs and Tissues” has been adopted, which designs possibility of cadaveric organ donation. However, the law in our country is not in force, as the sub-legislative acts have not yet been worked out.
During the debate the concerned parties submitted their viewpoints and addressed questions to the specialists.
The Chairman of the RA NA Standing Committee on Healthcare, Maternity and Childhood Ara Babloyan stated that they would continue the cooperation with the specialists of different countries for reaching progress in this sphere.