ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ելույթ է ունեցել Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատում մասնակցել է Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտի 70-ամյակին նվիրված միջազգային համաժողովին, որտեղ հանդես է եկել ելույթով՝ մասնավորապես նշելով.
«Հարգարժան հյուրեր,
Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտից անցել է 70 տարի, որն իրավամբ համարվում է մարդկության պատմության ամենաարյունահեղ էջը: Պատերազմը, որը խլեց ավելի քան 50 միլիոն կյանք, եւ որին մասնակցեց 64 երկիր, մարդկությանը վիթխարի տառապանքներ պատճառեց, որոնք ի հայտ եկան նացիզմի եւ այլատյացության դրսեւորումների արդյունքում:
Կարծում ենք, որ Առաջին աշխարհամարտի բացասական դասերը հաշվի չառնելը հանգեցրեց Երկրորդ աշխարհամարտի բռնկմանը: Ակնհայտ է, որ նացիզմի եւ ֆաշիզմի առաջին դրսեւորումներն ի հայտ եկան ոչ թե Երկրորդ աշխարհամարտի ժամանակ, այլ Առաջին աշխարհամարտի տարիներին, երբ 1915 թվականին միլիոն ու կես հայ ոչնչացվեց Օսմանյան կայսրությունում: Հայոց ցեղասպանության ժխտումն էլ հենց ուղի հարթեց նացիզմի եւ ֆաշիզմի հետագա դրսեւորումների համար:
Չնայած նրան, որ Երկրորդ աշխարհամարտի ավարտից անցել է արդեն 70 տարի, մենք մինչ օրս զգում ենք ֆաշիզմի եւ ահաբեկչության դրսեւորումների սպառնալիքը: Ակամայից տպավորություն է ստեղծվում, որ մենք այդպես էլ չկարողացանք պատմությունից անհրաժեշտ դասեր քաղել. սրա վառ վկայությունը Մերձավոր Արեւելքում տիրող անմարդկային գազանություններն են:
Անկասկած, մենք բոլորս մտահոգ ենք Մերձավոր Արեւելքում ստեղծված իրադրությամբ, որն առաջացել է «Իսլամական պետության» ահաբեկիչների գործողությունների արդյունքում: Մենք իրավունք չունենք անմասն մնալ այս ամենից եւ պետք է կոշտ արձագանքենք մոլորակի բոլոր կետերում բռնության, նացիզմի եւ ահաբեկչության բոլոր դրսեւորումներին: Մենք դատապարտում ենք ահաբեկչական գործողությունների ցանկացած տեսակ, այդ թվում Թուրքիայի մայրաքաղաք Անկարայում վերջերս տեղի ունեցած ահաբեկչությունը: Խավարի, բարբարոսության եւ ատելության դեմ պայքարում չեն լինում մեծ կամ փոքր պետություններ:
Ցավոք, մենք ականատեսն ենք նմանօրինակ բացասական երեւույթների նաեւ մեր տարածաշրջանում: Չնայած նրան, որ Հայաստանը ջանք չի խնայում Հարավային Կովկասում խաղաղության եւ կայունության ապահովման համար, տարածաշրջանում մինչ օրս կան երկրներ, որոնց գործողությունները միտված են ոչ թե խաղաղության հաստատմանը, այլ հակասում են միջազգային իրավունքի նորմերին:
Սեպտեմբերին այս քաղաքականության հետեւանքով զոհվեցին խաղաղ բնակիչներ: Այդ գործողությունները հակասում են Մոսկվայում անցյալ տարվա դեկտեմբերին ստորագրված ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների հայտարարությանը:
Ամփոփելով խոսքս՝ կցանկանայի նշել, որ մեզ այսօր դեռ հարկավոր են հավելյալ հավաքական ջանքեր խաղաղության պահպանման եւ ամրապնդման, ինչպես նաեւ միջազգային անվտանգության ապահովման համար: Նացիզմի եւ ֆաշիզմի բոլոր դրսեւորումների դեմ պայքարի միջոցով միայն մենք կկարողանանք հարգել Երկրորդ աշխարհամարտի զոհերի հիշատակը:
Առաջադեմ մարդկությունը, եւ մասնավորապես ՀԱՊԿ եւ ԱՊՀ անդամ պետությունների խորհրդարանականները պետք է իրենց վճռական «ոչ»-ն ասեն ֆաշիզմի, ծայրահեղականության եւ նացիզմի բոլոր դրսեւորումներին, իսկ միջազգային հանրության եւ միջազգային կազմակերպությունների կողմից հնչեցվող դատապարտող հայտարարություններն այս առնչությամբ պետք է լինեն օբյեկտիվ, եւ, որ ամենակարեւորն է, հասցեական: Դրանք պետք է չբխեն առանձին երկրների քաղաքական, տնտեսական եւ այլ շահերից: Ֆաշիզմի եւ նացիզմի բոլոր դրսեւորումների դեմ պայքարում մենք պետք է հանդես գանք միասնական: Այլ ուղի չկա»:

Выступление вице-спикера НС Э.Шармазанова в Таврическом дворце Санкт-Петербурга
16 октября вице-спикер НС Э.Шармазанов в Таврическом дворце Санкт-Петербурга  принял участие в посвященной 70-летию окончания Второй мировой войны международной конференции, на которой выступил с речью:
“Уважаемые гости,
70 лет прошло с окончания Второй мировой войны, по праву считающейся одной из самых кровавых страниц человеческой истории. Война, которая унесла жизни более 50 миллионов человек и в которой участвовали 64 страны, принесла человечеству большие страдания, возникшие в результате проявлений нацизма и ксенофобии.
Полагаем, игнорирование негативных уроков Первой мировой войны привело к развязыванию Второй мировой. Очевидно, что первые проявления нацизма и фашизма наблюдались не во время Второй мировой войны, а именно в годы Первой мировой войны, когда в 1915 г. полтора миллиона армян были истреблены в Османской империи. Именно отрицание Геноцида армян проложило путь для дальнейших проявлений нацизма и фашизма.
Несмотря на то, что прошло уже 70 лет со дня окончания Второй мировой войны, мы до сих пор ежедневно чувствуем угрозу проявлений фашизма и терроризма. Поневоле складывается впечатление, что мы так и не смогли извлечь необходимых уроков из истории: ярким примером являются бесчеловечные зверства на Ближнем Востоке.
Безусловно, мы все обеспокоены ситуацией на Ближнем Востоке, создавшейся в результате действий террористов “Исламского государства”. Мы не вправе оставаться безучастными и должны жестко реагировать на любые проявления насилия, нацизма и терроризма во всех точк ах планеты , мы осуждаем любые виды террористических актов, в том числе и недавний зловещий акт в столице Турции Анкаре. В борьбе против тьмы, вандализма и ненависти не бывает больших или малых государств.
К сожалению,   мы являемся очевидцами подобных негативных явлений и в нашем регионе. Несмотря на то, что Армения не жалеет сил для обеспечения мира и стабильности на Южном Кавказе, в регионе до сих пор есть страны, чьи действия направлены не на установление мира, а противоречат нормам международного права.
В сентябре вследствиe такой политики погибли мирные жители. Эти действия противоречат нормам международного права и заявлению глав государств-членов ОДКБ, подписанному в декабре прошлого года в Москве.
Завершая свое слово, хотел бы отметить, что сегодня нам все еще нужны дополнительные коллективные усилия для поддержания и укрепления мира , а также обеспечения международной безопасности. Только борьбой против всех проявлений нацизма и фашизма мы сможем сохранить память жертв Второй мировой войны.
Прогрессивное человечество, в частности парламентарии государств ОДКБ и СНГ, должны сказать свое решительное “нет” всем проявлениям фашизма, экстремизма и нацизма, а осуждения мирового сообщества и международных организаций по этому поводу должны быть объективными и, самое главное, адресными. Они не должны исходить из политических, экономических и других интересов отдельных стран. В борьбе против всех проявлений фашизма и нацизма мы должны быть едины. Другого пути нет”.