ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղարի հետ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ) ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատի ՀՀ ԱԺ ներկայացուցչությունում հանդիպում է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը, որպես ՀԱՊԿ-ում նախագահող երկիր, պատրաստ է սերտորեն համագործակցել գործընկերների հետ՝ ի նպաստ Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի դրույթների ապահովման:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: ԱԺ փոխնախագահն իր մտահոգությունն է հայտնել առ այն, որ անցյալ ամիս Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճի միտում:
ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարն արձանագրել է, որ Ադրբեջանի սադրիչ քաղաքականությունը կարող է լուրջ վնաս հասցնել բանակցային գործընթացին: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է ՀԱՊԿ ԽՎ գործընկերների կողմից Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման դատապարտումը: Զրուցակիցներն անընդունելի են համարել հակամարտությունների լուծման ուժային մեթոդները:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է գալիք տարվա գարնանը ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների համատեղ նիստն անցկացնել Երեւանում:

16 октября в представительстве НС РА в Таврическом дворце Санкт-Петербурга глава делегации НС РА в ПА ОДКБ, вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с ответственным секретарем ПА ОДКБ П.Рябихиным. На встрече присутствовал также постоянный представитель НС РА в МПА СНГ Г.Чилингарян.
Вице-спикер НС отметил, что Армения, как председательствующая в ОДКБ страна, готова тесно сотрудничать с партнерами в обеспечении положений Договора о коллективной безопасности.
Обратившись к проблемам региональной безопасности, Э.Шармазанов отметил, что Армения выступает за исключительно мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта. Вице-спикер НС выразил свою озабоченность тем, что в прошлый месяц в результате нарушения Азербайджаном режима перемирия зафиксирован рост напряженности на армяно-азербайджанской границе и карабахско-азербайджанской   линии соприкосновения.
Руководитель делегации НС РА в ПА ОДКБ констатировал, что провокационная политика Азербайджана может нанести серьезный ущерб переговорному процессу. Вице-спикер НС подчеркнул важность осуждения деструктивной политики Азербайджана партнерами по ПА ОДКБ. Собеседники сочли неприемлемыми силовые методы разрешения конфликтов.
В завершение встречи Э.Шармазанов предложил провести совместное заседание Совета ПА ОДКБ и министров обороны государств-членов ОДКБ весной будущего года в Ереване.