ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղարի հետ
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովում (ՀԱՊԿ ԽՎ) ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հոկտեմբերի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգի Տավրիդյան պալատի ՀՀ ԱԺ ներկայացուցչությունում հանդիպում է ունեցել ՀԱՊԿ ԽՎ պատասխանատու քարտուղար Պյոտր Ռյաբուխինի հետ: Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ԱՊՀ ՄԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ ներկայացուցիչ Հայկ Չիլինգարյանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ Հայաստանը, որպես ՀԱՊԿ-ում նախագահող երկիր, պատրաստ է սերտորեն համագործակցել գործընկերների հետ՝ ի նպաստ Հավաքական անվտանգության մասին պայմանագրի դրույթների ապահովման:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանը հանդես է գալիս ԼՂ հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորման օգտին: ԱԺ փոխնախագահն իր մտահոգությունն է հայտնել առ այն, որ անցյալ ամիս Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի խախտման արդյունքում հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով եւ ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում արձանագրվել է լարվածության աճի միտում:
ՀԱՊԿ ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավարն արձանագրել է, որ Ադրբեջանի սադրիչ քաղաքականությունը կարող է լուրջ վնաս հասցնել բանակցային գործընթացին: ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է ՀԱՊԿ ԽՎ գործընկերների կողմից Ադրբեջանի ապակառուցողական դիրքորոշման դատապարտումը: Զրուցակիցներն անընդունելի են համարել հակամարտությունների լուծման ուժային մեթոդները:
Հանդիպման ավարտին Էդուարդ Շարմազանովն առաջարկել է գալիք տարվա գարնանը ՀԱՊԿ ԽՎ խորհրդի եւ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների պաշտպանության նախարարների համատեղ նիստն անցկացնել Երեւանում:

On October 16 in the Parliamentary Assembly of the Collective Security Treaty Organisation (CSTO PA) the Head of the RA National Assembly, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov had a meeting with the CSTO PA Executive Secretary Pyotr Ryabukhin in the RA NA Representation of Tavrichesky Palace of Saint Petersburg. The Representative of the RA National Assembly to the IPA CIS Hayk Chilingaryan also attended the meeting.
The NA Deputy Speaker has noted that Armenia, as in the CSTO Chairing Country, is ready to closely cooperate with his counterparts for the sake of providing the provisions of the treaty on Collective Security.
Touching upon the regional security problems, Eduard Sharmazanov has noted that Armenia is for exclusively the peaceful settlement of the NK conflict. The NA Deputy Speaker expressed his concern that last month, as a result of the ceasefire regime violation by Azerbaijan, tendency of the escalation tension was recorded along the Armenian-Azerbaijani border and in the Karabakh-Azerbaijani line of contact.
The Head of the RA National Assembly to CSTO PA has recorded that the provoking policy of Azerbaijan can cause serious damage to the negotiating process. The NA Deputy Speaker highlighted the condemnation of Azerbaijan’s deconstructive position by the CSTO PA counterparts. The interlocutors considered inadmissible the conflict settlement by force.
At the end of the meeting Eduard Sharmazanov proposed to hold the joint meeting of the CSTO PA Council and the Defense Ministers of the CSTO member states in Yerevan.