Գալուստ Սահակյանը հանդիպել է Նաբիհ Բըրրիի հետ
Միջխորհրդարանական միության 133-րդ վեհաժողովի աշխատանքներին մասնակցելու նպատակով Ժնեւ (Շվեյցարիա) մեկնած ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի գլխավորած պատվիրակությունը հոկտեմբերի 18-ին հանդիպում է ունեցել Լիբանանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ Նաբիհ Բըրրիի հետ: Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանն առնչվող, միջազգային հարթակներում եւ տարբեր ոլորտներում համագործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Գալուստ Սահակյանը, հանդիպման ընթացքում խոսելով երկու երկրների փոխհարաբերությունների զարգացմանն առնչվող հարցերի շուրջ, ընդգծել է միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը, որը, ըստ խորհրդարանի ղեկավարի, կարեւոր է փոխշահավետ համագործակցության հիմքերի ամրապնդման գործում:
«Միջխորհրդարանական կապերը միջպետական հարաբերությունների կարեւոր բաղադրիչն են. խորհրդարանների մակարդակով շփումների ակտիվացումը, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ ձեւաչափով նպաստում է փոխըմբռնման եւ փոխվստահության ամրապնդմանը»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Լիբանանի Ազգային ժողովի նախագահ Նաբիհ Բըրրին շնորհակալություն է հայտնել հանդիպման համար եւ վստահեցրել, որ Լիբանանը Հայաստանի կողքին է: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝  Լիբանանի խորհրդարանի ղեկավարը վերահաստատել է. Լիբանանն այս հարցում էլ է աջակցում Հայաստանի Հանրապետությանը:
Անդրադառնալով Սիրիայում տեղի ունեցող իրադարձություններին՝ պարոն Բըրրին ցավով նշել է, որ սպառված են խնդրի՝ խաղաղ ճանապարհով լուծման բոլոր հնարավորությունները, ուստի անհրաժեշտ է Սիրիայում պարզապես ուժով դադարեցնել տեղի ունեցող վայրագությունները:

On October 18 the Delegation led by the RA NA President Galust Sahakyan that left for Geneva (Switzerland) to take part in the works of the 133rd Assembly of the Inter-Parliamentary Union had a meeting with Nabih Berri, President of the National Assembly of the Republic of Lebanon. In the course of the meeting issues regarding the development of the relations of the two countries, and the cooperation at international platforms and in different spheres were discussed.
During the meeting talking about the issues concerning the development of the relations of the two countries, Galust Sahakyan has underlined the necessity of the development of the inter-parliamentary cooperation, which, according to the Head of the Parliament, is important in the strengthening of the bases of mutually beneficial cooperation.
“The inter-parliamentary ties serve as an important component of the inter-state relations, the activation of the contacts at the level of parliaments, promotes the strengthening of mutual understanding and mutual trust,” the RA NA President noted.
The President of the National Assembly of Lebanon Nabih Berri has thanked his counterpart for the meeting and assured that Lebanon is next to Armenia. Talking about the Nagorno Karabakh, the Head of the Parliament of Lebanon has reaffirmed his attitude, in this issue Lebanon supports the Republic of Armenia.
Touching upon the events occurring in Syria, Mr Berri has noted that all the opportunities of the solution of the problem through peaceful means are exhausted: hence, it is necessary to stop the ferocities occurring in Syria simply by force.