Հոկտեմբերի 23-ին Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել «Հայաստան-Իտալիա հարաբերություններ. իտալերենի շաբաթվա եւ իտալերենի ուսուցման դերը Հայաստանում» խորագրով հանդիպում-քննարկում, որը կազմակերպել են ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խումբը եւ ՀՀ-ում Իտալիայի դեսպանությունը: Միջոցառումն անցկացվել է իտալերենի միջազգային շաբաթվա շրջանակում, որն այս տարի կրում է «Երաժշտության իտալերենը եւ իտալերենի երաժշտությունը» խորագիրը: Հանդիպում-քննարկմանը մասնակցել են ԱԺ պատգամավորներ, կառավարության անդամներ, ՀՀ-ում Իտալիայի եւ Շվեյցարիայի դեսպանները, ինչպես նաեւ ԵՊՀ-ի, ԵՊԼՀ-ի, Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի եւ Երեւանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի պրոֆեսորադասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ եւ ուսանողներ:
Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի ղեկավար Կորյուն Նահապետյանը բարեկամական խմբի անունից շնորհավորել է ներկաներին իտալերենի 15-րդ միջազգային շաբաթվա կապակցությամբ: Կարեւորելով հայ եւ իտալացի հնագույն ժողովուրդների պատմական կապերն ու համագործակցության հարուստ անցյալը՝ պարոն Նահապետյանը փաստել է, որ վերջին տարիներին Հայաստան-Իտալիա հարաբերությունները զգալիորեն աշխուժացել են եւ նշել, որ Իտալիայի իշխանությունների եւ իտալացի ժողովրդի բարեհաճ վերաբերմունքի շնորհիվ հայերը դարեր շարունակ կարողացել են ապրել եւ արարել Իտալիայում՝ պահպանելով սեփական մշակույթն ու ազգային ինքնությունը: Բարեկամական խմբի ղեկավարի խոսքով՝ երկկողմ հարաբերություններն այսօր զարգանում են միջպետական մակարդակով եւ դրանց ակտիվացմանը խթանում են բարձրաստիճան այցերը: Այս համատեքստում պարոն Նահապետյանը կարեւորել է Հայաստանի եւ Իտալիայի միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումը՝ նշելով, որ երկու երկրների խորհրդարաններում էլ վաղուց ի վեր գործում են բարեկամական խմբեր: Խորհրդարանական համագործակցության շրջանակում նա կարեւորել է խորհրդարանական դիվանագիտությունը, որի արժեքավոր դրսեւորումներից է 2000 թ.-ին Իտալիայի Պատգամավորների պալատի կողմից Հայոց ցեղասպանության միաձայն ճանաչումը եւ դրան հաջորդող մի շարք միջոցառումներ, որոնց նպատակը Հայոց ցեղասպանության դատապարտումն է եղել:
Կորյուն Նահապետյանն ընդգծել է, որ իր գլխավորած բարեկամական խումբը համագործակցում է Իտալիայի դեսպանության հետ եւ պատրաստակամ է խորհրդարանական աջակցություն ցուցաբերել յուրաքանչյուր նախաձեռնության, որը կնպաստի Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ օրեցօր աճող փոխգործակցությանը, որն այսօր զարգանում է հատկապես առեւտրատնտեսական, մշակույթի, կրթության, գիտության, տեղական ինքնակառավարման, պաշտպանության, զբոսաշրջության եւ առողջապահության ոլորտներում: Այսօր Իտալիան եվրոպական երկրների շարքում Հայաստանի երկրորդ առեւտրային գործընկերն է: Գիտակրթական կապերի զարգացման շրջանակում անդրադառնալով միջոցառմանը՝ պարոն Նահապետյանը բարձր է գնահատել Հայաստանում իտալերենի ուսուցումը կազմակերպող բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների կատարած աշխատանքը՝ փաստելով, որ դրանց ջանքերի շնորհիվ Հայաստանում ձեւավորվել է իտալախոս ակադեմիական եւ ուսանողական համայնք:
Հայաստանում Իտալիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Ջովաննի Ռիչուլլին ողջույնի խոսքում շնորհակալություն է հայտնել միջոցառման համար՝ նշելով, որ այն եւս մեկ անգամ ընդգծում է Հայաստան-Իտալիա փոխհարաբերությունների եւ իտալերենի դասավանդման կարեւորությունը: Դեսպանը համոզմունք է հայտնել, որ Հայաստանը մշակութային հարուստ ժառանգություն եւ եվրոպական արժեքներ կրող երկիր է: Նա հավելել է, որ այդ արժեքները գնահատվում եւ ընդունվում են Իտալիայում:
Հայաստանում Շվեյցարիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Լուկաս Գասսերն իր հերթին կարեւորել է հանդիպումը եւ անդրադարձել Շվեյցարիայում իտալախոս համայնքի գործունեությանը, երկրի հասարակական-քաղաքական կյանքում ունեցած մեծ դերակատարությանը: Այս համատեքստում պարոն Գասսերն անդրադարձել է նաեւ Շվեյցարիայում հայ համայնքի գործունեությանը:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարի տեղակալ Կարինե Հարությունյանը կարեւորել է հայ-իտալական դարավոր բարեկամությունը եւ համագործակցությունը՝ նշելով, որ երկու երկրները պատմական եւ մշակութային ընդհանրություններ ունեն, որոնք հնարավորություն են տալիս ընդլայնելու համագործակցությունը տարբեր ոլորտներում: Տիկին Հարությունյանն անդրադարձել է կրթության եւ գիտության ոլորտներում երկու երկրների միջեւ ծավալված համագործակցությանը: Այդ շրջանակում նա նշել է, որ բազմաթիվ հայ ուսանողներ իրենց ուսումնառությունն են ստանում Իտալիայի տարբեր համալսարաններում, երկու երկրների բուհերի միջեւ իրականացվում են համագործակցության ծրագրեր:
ՀՀ մշակույթի փոխնախարար Ներսես Տեր-Վարդանյանի գնահատմամբ՝ այս նախաձեռնությունը հնարավորություն է ընձեռում ոչ միայն խոսելու բարեկամ երկու երկրների հարաբերությունների խորացման մասին, այլեւ նպաստում է գործնական կապերի ամրապնդմանը: Նա նշել է, որ մշակույթի գրեթե բոլոր բնագավառներում զարգանում է հայ-իտալական համագործակցությունը: Անդրադառնալով մշակութային կապերին՝ պարոն Տեր-Վարդանյանը նշել է, որ հայ- իտալական մշակութային առնչությունների մասին հիշատակումներ կան դեռեւս վաղ միջնադարից: ՀՀ մշակույթի փոխնախարարը մանրամասն ներկայացրել է մշակույթի ոլորտում իրականացվող ծրագրերը, համագործակցության մակարդակը:
Այնուհետեւ բուհերի ռեկտորների եւ դասախոսների մասնակցությամբ ծավալվել է քննարկում: Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի ռեկտոր Շահեն Շահինյանը, Երեւանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ռեկտոր Արամ Իսաբեկյանը, Երեւանի Վալերի Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի պրոռեկտոր Բելլա Մարգարյանը, բուհերի դասախոսներն ու ուսանողները ներկայացրել են բուհերում իտալերենի դասավանդման մեթոդիկան, երկու երկրների բուհերի միջեւ համագործակցության շրջանակը, իտալերենի դասավանդման ձեռքբերումները եւ խնդիրները, ուսանողների կատարելագործմանն ուղղված ծրագրերը: Բարձրացվել է իտալերենի դասավանդման շարունակականության ապահովման հարցը, մասնավորապես իտալերենի խորացված ուսուցմամբ դպրոց բացելու անհրաժեշտությունը:
Իրենց ելույթներում Հայաստան-Շվեյցարիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արա Բաբլոյանը եւ Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի անդամներ Շուշան Պետրոսյանն ու Ռուզաննա Մուրադյանը կարեւորել են նման հանդիպումների կազմակերպումը եւ առաջարկներ հնչեցրել մշակույթի, կրթության եւ առողջապահության ոլորտներում երկկողմ ծրագրեր իրականացնելու առնչությամբ:
Հանդիպման ավարտին Կորյուն Նահապետյանը իտալերենի ուսումնառության ընթացքում ցուցաբերած բարձր առաջադիմության եւ հայ-իտալական մշակութային ծրագրերին ակտիվ մասնակցության համար Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի շնորհակալագրով  պարգեւատրել է Երեւանի պետական համալսարանի, Երեւանի Վալերի Բրյուսովի անվան լեզվահասարակագիտական համալսարանի, Երեւանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայի եւ Երեւանի գեղարվեստի պետական ակադեմիայի ուսանողներին:

Meeting-Discussion in the National Assembly
On October 23 in the National Assembly a meeting-discussion headlined “Armenia-Italy Relations: Role of the Italian Week and Teaching Italian in Armenia” was held, which was organized by the RA NA Armenia-Italy Friendship Group and the Embassy of Italy to RA. The event was held within the framework of Italian international week, which this year bears the heading “The Italian Language of the Music and the Music of the Italian Language.” The NA deputies, members of the government, the Ambassadors of Italy and Switzerland to RA, as well as professors, lecturers and students from Yerevan State University, Yerevan Brusov State University of Languages and Social Sciences, Yerevan Komitas State Conservatory and Yerevan State Academy of Fine Arts took part in the meeting-discussion.
The Head of Armenia-Italy Friendship Group Koryun Nahapetyan in the name of the Friendship Group congratulated the attendees on the occasion of the 15th International Italian Week. Highlighting the historical links and the rich past of cooperation of the Armenian and Italian ancient nations, Mr Nahapetyan documented that during the recent years Armenia-Italy relations had considerably enlivened and noted that due to the favourable attitude of the Italian authorities and the Italian people, Armenians could live and create in Italy through centuries, preserving their own culture and national identity. In the word of the Head of the Friendship Group, today the bilateral relations develop at inter-state level and the high-ranking visits boost their activation. In this context, Mr Nahapetyan emphasized the development of inter-parliamentary cooperation, noting that Friendship Groups function in the parliaments of the two countries long ago. In the framework of the parliamentary cooperation, he spotlighted the parliamentary diplomacy, and one of its valuable manifestations is that in 2000 the unanimous recognition of the Armenian Genocide by the Chamber of Deputies of Italy and a series of events following it; their aim has been the condemnation of the Armenian Genocide.
Koryun Nahapetyan has underlined that the Friendship Group led by him cooperates with the Embassy of Italy and is ready to show parliamentary support to every initiative, which will promote the daily growing cooperation between Armenia and Italy, which today develops especially in the spheres of trade, economy, culture, education, science, local self-government, defense, tourism and healthcare. Today, Italy is the second trade partner of Armenia among the European countries. Touching upon the event in the framework of the development of the scientific-educational ties, Mr Nahapetyan highly assessed the work done by the higher educational institutions organizing the teaching of Italian in Armenia, documenting that due to their efforts Italian speaking academic and students’ community had been developed in Armneia.
In his welcoming word, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Italy to Armenia Giovanni Ricciulli has thanked the organizers for the event, noting that it once again underlines the importance of Armenia-Italy relations and the Italian teaching. The Ambassador has expressed conviction that Armenia is a country of rich cultural heritage and European values. He has added that those values are assessed and accepted in Italy.
Lukas Gasser, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Switzerland to Armenia, in his turn highlighted the meeting and touched upon the activities of the Italian speaking community in Switzerland and the big role in the public-political life of the country. In this context Mr Gasser also referred to the activities of the Armenian community in Switzerland.
The RA Deputy Minister of Education and Science Karine Harutyunyan emphasized the Armenian-Italian centuries-old friendship and cooperation, noting that the two countries have historical and cultural commonalities, which give an opportunity to expand the cooperation in different spheres. Mrs Harutyunyan touched upon the cooperation between the two countries in the spheres of education and science. In that framework she has noted that many Armenian students get their education in different universities of Italy, programmes of cooperation are carried out between the higher educational institutions of the two countries.
By the assessment of the RA Deputy Minister of Culture Nerses Ter-Vardanyan, this initiative gives an opportunity not only to speak of deepening of the relations between the two friendly countries, but also promotes the strengthening of practical ties. He has noted that the Armenian-Italian cooperation develops almost in all spheres of culture. Touching upon the cultural ties, Mr Ter-Vardanyan has stated that there are notes about the Armenian-Italian connections already from the early medieval period. The RA Deputy Minister of Culture presented in detail the programmes being implemented in the sphere of culture and the level of cooperation.
Afterwards with the participation of the presidents and lecturers of the higher educational institutions debate was held. The President of Yerevan Komitas State Conservatory Shahen Shahinyan, the President of Yerevan State Academy of Fine Arts Aram Isabekyan, the Vice President of Yerevan Valery Brusov State University of Languages and Social Sciences Bella Margaryan, the lecturers and students of the higher educational institutions presented the methodology of trainings of Italian in the higher educational institutions, the format of cooperation between the higher educational institutions of the two countries, the achievements and problems of trainings of Italian and the programmes aimed at the students’ upgrading. The issue of providing continuity of Italian teaching was raised, particularly, the necessity of opening an Italian biased school.
In their speeches the Head of Armenia-Switzerland Friendship Group Ara Babloyan and the members of Armenia-Italy Friendship Group Shushan Petrosyan and Ruzanna Muradyan highlighted the organization of such meetings and voiced proposals on implementing bilateral programmes in the spheres of culture, education and healthcare.
At the end of the meeting Koryun Nahapetyan awarded a letter of appreciation of Armenia-Italy Friendship Group the students of Yerevan State University, Yerevan Valery Brusov State University of Languages and Social Sciences, Yerevan Komitas State Conservatory and Yerevan State Academy of Fine Arts for high advancement shown during the study of the Italian and active participation in the Armenian-Italian cultural programmes.