Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի (ՀՀ ԱԺ) եւ ԱՄՆ ՄԶԳ կողմից ֆինանսավորվող Հայաստանի Ազգային ժողովին աջակցման ծրագրի (ՀԱԺԱԾ) սերտ համագործակցության արդյունքում մշակվել է երեք ուղեցույց, որոնք կնպաստեն ՀՀ ԱԺ խորհրդարանական լսումների ընթացակարգի, խորհրդարանական էթիկայի նորմերի ընկալման եւ ընտրողների հետ աշխատանքի բարելավմանը: Հատկանշական է, որ երեք ուղեցույցն էլ մշակվել են ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի եւ մշտական հանձնաժողովների ներկայացուցիչների գործուն մասնակցությամբ՝ ՀԱԺԱԾ-ի աջակցությամբ:
Խորհրդարական լսումների կազմակերպման վերաբերյալ ուղեցույցում նկարագրված է ՀՀ ԱԺ մշտական հանձնաժողովների կողմից խորհրդարանական լսումներ կազմակերպելու եւ անցկացնելու լավագույն փորձը: Ուղեցույցի էլեկտրոնային տարբերակին կարելի է ծանոթանալ այստեղ:
Ընտրողների հետ աշխատանքին վերաբերող ձեռնարկում նկարագրված է, թե ինչպես առավել արդյունավետ կազմակերպել պատգամավորական գործունեությունը եւ հաղորդակցությունն ընտրողների հետ, ներկայացված են տարածքային գրասենյակների գործունեության առանձնահատկությունները, գործառույթները, պատգամավորի աշխատակազմի դերը ընտրողների հետ աշխատանքում: Ուղեցույցի էլեկտրոնային տարբերակին կարելի է ծանոթանալ այստեղ:
Խորհրդարանական էթիկայի կանոնների վերաբերյալ ուղեցույցում ներկայացված են համընդհանուր ճանաչում եւ կիրառում գտած խորհրդարանական էթիկայի կանոնների ներքո «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» ՀՀ օրենքով սահմանված պատգամավորի էթիկայի կանոնների վերաբերյալ միջազգային փորձագետ Ջոն Լյոնի մեկնաբանությունները եւ օրինակները, որոնք խորհրդատվական բնույթ են կրում: Ուղեցույցի էլեկտրոնային տարբերակին կարող եք ծանոթանալ այստեղ:

As a result of close cooperation of the National Assembly of the Republic of Armenia (RA NA) and USAID Support to the RA NA Program (SANAP) three guidebooks were elaborated, which will promote the improvement of the procedure of the RA NA parliamentary hearings, perception of the parliamentary norms of ethics and the work with the voters. It is peculiar that the three guidebooks were elaborated with the active participation of the RA NA Staff and the representatives of the Standing Committees by the support of the SANAP.
In the guidebook on the organization of the parliamentary hearings the best experience of organizing and holding of the parliamentary hearings by the RA NA Standing Committees is described. Get acquainted with electronic version of the guidebook here . /the link is in the Armenian version of this text/
In the manual concerning the work with the voters it is described how to more effectively organize the deputies’ activities and the communication with the voters, the peculiarities, functions of the activities of the territorial offices, the role of the deputy’s staff with the voters are presented. You can get acquainted with electronic version of the guidebook here . /the link is in the Armenian version of this text/
In the guidebook on the parliamentary ethics rules the international expert John Lyon’s comments and examples on the deputy’s ethics rules established by the RA Law Rules of Procedure of the National Assembly under the universally recognized and applied parliamentary ethics rules are presented, which are of advisory character. You can get acquainted with electronic version of the guidebook here . /the link is in the Armenian version of this text/