Նոյեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի հրավերով երկօրյա պաշտոնական այցով Հայաստան է ժամանելու Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությունը:
Այցի շրջանակում նախատեսվում են հանդիպումներ ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանի, ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի, Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ:
ՌԴ ԴԺ ԴԽ նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն մասնակցելու է Հայ-ռուսական միջտարածաշրջանային չորրորդ համաժողովի բացմանը:
Այցի ընթացքում Վալենտինա Մատվիենկոյի գլխավորած պատվիրակությունն այցելելու է նաեւ Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան:

Официальная делегация во главе с В.Матвиенко прибывает в Армению
2 ноября по приглашению Председателя НС Г.Саакяна в Армению с двухдневным официальным визитом прибывает делегация во главе с Председателем Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации В.Матвиенко.
В рамках визита намечаются встречи с Президентом РА С.Саргсяном, Председателем НС РА Г.Саакяном, Премьер-министром РА О.Абраамяном, Католикосом Всех Армян Гарегином Вторым.
Председатель СФ ФС РФ В.Матвиенко примет участие в открытии Армяно-российского четвертого межрегионального форума.
В ходе визита возглавляемая В.Матвиенко делегация посетит также мемориал в Цицернакаберде и музей-институт Геноцида армян.