ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 19-ին Ազգային Ժողով էին այցելել Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող համայնքների ուսուցիչներն ու աշակերտները: Խորհրդարանական բաց դասը վարել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Հանդիպումից առաջ հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, եղել ԱԺ նիստերի դահլիճում եւ հետեւել 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծի ընդունման գործընթացին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին, ազատ շփում ստեղծելու համար առաջարկել է հանդիպումն անցկացնել հարցուպատասխանի ձեւաչափով: Դպրոցականները խորհրդարանի ղեկավարին են ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը, որոնք հիմնականում վերաբերել են արտագաղթին, ճանապարհաշինությանը, համայնքների խնդիրներին եւ սոցիալ-տնտեսական հարցերին:

19 ноября в рамках программы “Открытый урок”  НС посетили учителя и учащиеся общин, представляющих нацменьшинства Армении. Открытый урок вел Председатель НС Г.Саакян.
Перед встречей гости ознакомились со зданием парламента, проследили в зале заседаний НС за процессом принятия проекта госбюджета 2016 г.
Председатель НС Г.Саакян, приветствуя гостей, предложил им свободное общение в формате вопросов-ответов. Школьники задали спикеру парламента множество вопросов, в основном касавшихся миграции, дорожного строительства, социально-экономических и общинных проблем.