ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում նոյեմբերի 19-ին Ազգային Ժողով էին այցելել Հայաստանում ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող համայնքների ուսուցիչներն ու աշակերտները: Խորհրդարանական բաց դասը վարել է ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը:
Հանդիպումից առաջ հյուրերը շրջել են խորհրդարանի շենքում, եղել ԱԺ նիստերի դահլիճում եւ հետեւել 2016 թվականի պետական բյուջեի նախագծի ընդունման գործընթացին:
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ողջունելով հյուրերին, ազատ շփում ստեղծելու համար առաջարկել է հանդիպումն անցկացնել հարցուպատասխանի ձեւաչափով: Դպրոցականները խորհրդարանի ղեկավարին են ուղղել իրենց հետաքրքրող հարցերը, որոնք հիմնականում վերաբերել են արտագաղթին, ճանապարհաշինությանը, համայնքների խնդիրներին եւ սոցիալ-տնտեսական հարցերին:

On November 19 the teachers and the pupils of the communities representing the national minorities in Armenia visited the National Assembly. The NA Speaker Galust Sahakyan conducted the parliamentary open lesson within the framework of the NA Open Doors programme.
Before the meeting the guests took a tour in the building of the parliament, attended the NA Session Hall and observed the procedure of the adoption of the draft state budget for 2016.
Welcoming the guests, the NA Speaker Galust Sahakyan proposed to hold the meeting in the Q & A format for establishing free contact. The schoolchildren addressed the questions concerning them to the Head of the parliament, which mainly related to the immigration, road construction, the problems of the communities and the social-economic issues.
At the end of the visit the pupils and the pedagogues have been taken photo with the NA Speaker Galust Sahakyan.