ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը նոյեմբերի 26-ին Սանկտ Պետերբուրգում մասնակցել է Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին:
Նիստի ընթացքում ի թիվս բազմաթիվ հարցերի լսվել է նաեւ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀԱՊԿ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի՝ «2016թ. ՀԱՊԿ-ում ՀՀ նախագահության առաջնահերթությունների մասին» զեկույցը, որն ընդունվել է միաձայն:
Հայկական պատվիրակությունը խորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստում առաջարկել է հաջորդ նիստն անցկացնել Հայաստանում՝ 2016թ. առաջին կիսամյակում, որն էլ ընդունվել է ՀԱՊԿ ԽՎ-ի կողմից:
ՀՀ խորհրդարանի ղեկավար Գալուստ Սահակյանն աշխատանքային այցի շրջանակում մասնակցել է նաեւ Անկախ պետությունների համագործակցության միջխորհրդարանական վեհաժողովի խորհրդի նիստին: Օրակարգում ընդգրկված բազմաթիվ հարցերի շարքում քննարկվել է նաեւ Երեւանի Մատենադարանի տնօրեն, անվանի գիտնական, գրականության եւ մշակույթի գործիչ Հրաչյա Թամրազյանին՝ ԱՊՀ մասնակից պետությունների միջխորհրդարանական վեհաժողովի «Չինգիզ Այթմատովի անվան 2015թ. մրցանակ» շնորհելու հարցը: Պարգեւատրումը տեղի կունենա նոյեմբերի 27-ին՝ ԱՊՀ ՄԽՎ 43-րդ լիագումար նիստի ընթացքում՝ Սանկտ Պետերբուրգում:

26 ноября Председатель НС Г.Саакян принял участие в заседании Совета ПА ОДКБ в Санкт-Петербурге.
В ходе заседания в числе множества вопросов был заслушан также доклад вице-спикера НС, руководителя делегации НС РА в ПА ОДКБ Э.Шармазанова “О приоритетах председательства РА в ОДКБ в 2016 г.”, который был принят единогласно.
Армянская делегация предложила провести следующее заседание Совета ПА в Армении, в первой половине 2016 г., что было принято ПА ОДКБ.
В рамках рабочего визита глава парламента РА принял участие также в заседании Совета МПА СНГ. В числе многочисленных вопросов повестки дня   был обсужден также вопрос присуждения директору ереванского Матенадарана, видному ученому, литературоведу и деятелю культуры Г.Тамразяну премии им. Чингиза Айтматова за 2015 г. Награждение состоится 27 ноября в ходе 43-го пленарного заседания МПА СНГ в Санкт-Петербурге.