Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Գալուստ Սահակյանը ողջունել է նորանշանակ դեսպանին Ազգային ժողովում եւ շնորհավորել Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանության շուրջ քսան տարիների գործունեությունը եւ կարեւորելով միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում դեսպանների դերը՝ հորդորել է նորանշանակ դեսպանին ջանքեր գործադրել առավել զարգացնելու առկա հարաբերությունները:
Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Հայ-իրանական փոխգործակցությունը շարունակում է զարգանալ բոլոր բնագավառներում. երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում դրական տեղաշարժ է գրանցվել»:
Ազգային ժողովի նախագահն իր գոհունակությունն է հայտնել երկու երկրների խորհրդարանների պատգամավորական խմբերի գործունեության վերաբերյալ: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ խորհրդարանական մակարդակով երկխոսությունը խթանում է համագործակցությունը բոլոր բնագավառներում:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ քաջատեղյակ է հայ-իրանական համատեղ ծրագրերին եւ հույս հայտնել, որ Սեյեդ Քազեմ Սաջադին իր գործունեությամբ կնպաստի դրանց իրականացմանը եւ նոր ծրագրերի նախագծմանը: ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է, որ ինչպես միշտ խորհրդարանը կհամագործակցի իրանական դեսպանության հետ եւ կաջակցի նոր ծրագրերի իրականացմանը:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ուրախ է իր դիվանագիտական առաքելությունն սկսել Հայաստանում: Ըստ նորանշանակ դեսպանի՝ պետք է նպաստել հայ-իրանական դիվանագիտական հարաբերությունների առավել խորացմանը եւ բոլոր բնագավառներում համագործակցության զարգացմանը:
Դեսպանը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին է ներկայացրել իր պաշտոնավարման ընթացքում իրականացվելիք ծրագրերը, ընթացքի մեջ գտնվող նախագծերը, որոնք իրականացվում են առողջապահության, կրթության, մշակույթի եւ տնտեսության ոլորտներում:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, նշել է, որ հետամուտ կլինի խորհրդարանական բարեկամական խմբերի համագործակցության եւ փոխայցելությունների ակտիվացմանը:

Г.Саакян принял новоназначенного посла ИРИ
4 декабря Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Сейеда Казема Саджади.
Г.Саакян приветствовал посла в НС и поздравил его в связи с назначением в Армению. Спикер высоко оценил почти двадцатилетнюю деятельность посольства ИРИ в РА и, подчеркнув роль послов в развитии межгосударственных отношений, призвал новоназначенного посла приложить усилия для еще большего развития существующих отношений.
Председатель НС отметил: “Армяно-иранское сотрудничество продолжает развиваться во всех сферах: в двусторонних экономических отношениях отмечен позитивный сдвиг”.
Г.Саакян выразил удовлетворение деятельностью депутатских групп дружбы парламентов обеих стран. По его словам, диалог на парламентском уровне стимулирует сотрудничество во всех областях.
Спикер НС отметил, что осведомлен об армяно-иранских совместных планах, и выразил надежду, что г-н Саджади своей деятельностью будет способствовать их реализации и подготовке новых программ. Председатель НС заверил, что, как всегда, парламент будет сотрудничать с иранским посольством и содействовать осуществлению новых инициатив.
Сейед Казем Саджади, поблагодарив за прием, отметил, что рад начать свою миссию в Армении. Согласно новоназначенному послу, следует содействовать еще большему углублению армяно-иранских дипломатических отношений и развитию сотрудничества во всех сферах.
Посол представил Председателю НС планируемые в ходе своей деятельности программы, а также находящиеся в процессе проекты, которые реализуются в области здравоохранения, образования, культуры и экономики.
Сейед Казем Саджади, подчеркнув роль парламентской дипломатии в развитии двусторонних отношений, отметил, что проследит за активизацией сотрудничества и взаимных визитов   парламентских групп дружбы.