Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Իրանի Իսլամական Հանրապետության նորանշանակ դեսպանին
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը դեկտեմբերի 4-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սեյեդ Քազեմ Սաջադիին:
Գալուստ Սահակյանը ողջունել է նորանշանակ դեսպանին Ազգային ժողովում եւ շնորհավորել Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպան նշանակվելու կապակցությամբ: ԱԺ նախագահը բարձր է գնահատել Հայաստանում ԻԻՀ դեսպանության շուրջ քսան տարիների գործունեությունը եւ կարեւորելով միջպետական հարաբերությունների զարգացման գործում դեսպանների դերը՝ հորդորել է նորանշանակ դեսպանին ջանքեր գործադրել առավել զարգացնելու առկա հարաբերությունները:
Գալուստ Սահակյանը նշել է. «Հայ-իրանական փոխգործակցությունը շարունակում է զարգանալ բոլոր բնագավառներում. երկկողմ տնտեսական հարաբերություններում դրական տեղաշարժ է գրանցվել»:
Ազգային ժողովի նախագահն իր գոհունակությունն է հայտնել երկու երկրների խորհրդարանների պատգամավորական խմբերի գործունեության վերաբերյալ: ԱԺ նախագահի խոսքով՝ խորհրդարանական մակարդակով երկխոսությունը խթանում է համագործակցությունը բոլոր բնագավառներում:
Գալուստ Սահակյանը նշել է, որ քաջատեղյակ է հայ-իրանական համատեղ ծրագրերին եւ հույս հայտնել, որ Սեյեդ Քազեմ Սաջադին իր գործունեությամբ կնպաստի դրանց իրականացմանը եւ նոր ծրագրերի նախագծմանը: ԱԺ նախագահը հավաստիացրել է, որ ինչպես միշտ խորհրդարանը կհամագործակցի իրանական դեսպանության հետ եւ կաջակցի նոր ծրագրերի իրականացմանը:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, նշել է, որ ուրախ է իր դիվանագիտական առաքելությունն սկսել Հայաստանում: Ըստ նորանշանակ դեսպանի՝ պետք է նպաստել հայ-իրանական դիվանագիտական հարաբերությունների առավել խորացմանը եւ բոլոր բնագավառներում համագործակցության զարգացմանը:
Դեսպանը ՀՀ Ազգային ժողովի նախագահին է ներկայացրել իր պաշտոնավարման ընթացքում իրականացվելիք ծրագրերը, ընթացքի մեջ գտնվող նախագծերը, որոնք իրականացվում են առողջապահության, կրթության, մշակույթի եւ տնտեսության ոլորտներում:
Սեյեդ Քազեմ Սաջադին, կարեւորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում, նշել է, որ հետամուտ կլինի խորհրդարանական բարեկամական խմբերի համագործակցության եւ փոխայցելությունների ակտիվացմանը:

Galust Sahakyan Receives the Newly Appointed Ambassador of the Islamic Republic of Iran
On December 4 the RA NA Speaker Galust Sahakyan received Seyed Kazem Sadjadi, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Islamic Republic of Iran (IRI) to Armenia.
Galust Sahakyan welcomed the newly appointed Ambassador in the National Assembly and congratulated him on the occasion of being appointed IRI Ambassador to Armenia. The NA Speaker highly assessed the activities of about twenty years of the IRI Embassy and highlighting the Ambassadors’ role in the development of the inter-state relations, urged the newly appointed Ambassador to make efforts for further developing the existing relations.
Galust Sahakyan noted: “The Armenian-Iranian cooperation continues to develop in all spheres: a positive move was registered in the bilateral economic relations.”
The Speaker of the National Assembly expressed his satisfaction with the activities of the Friendship Groups of the parliaments of the two countries. In the NA President’s word, the dialogue at the parliamentary level boosts the cooperation in all spheres.
Galust Sahakyan has noted that he is well aware of the Armenian-Iranian joint projects and expressed hope that Seyed Kazem Sadjadi with his activity will promote their implementation and the drafting of the new projects. The NA Speaker assured that as usual the parliament would cooperate with the Iranian Embassy and would support in the implementation of the new projects.
Thanking for the reception, Seyed Kazem Sadjadi has stated that he is glad to begin his diplomatic mission in Armenia. According to the newly appointed Ambassador, we should promote the further deepening of the Armenian-Iranian diplomatic relations and the development of cooperation in all spheres.
The Ambassador presented to the President of the RA National Assembly the projects to be implemented during his tenure, the projects which are underway in the spheres of healthcare, education, culture and economy.
Highlighting the role of the parliamentary diplomacy in the development of the bilateral relations, Seyed Kazem Sadjadi has stated that he will be consistent for the cooperation of the Parliamentary Friendship Groups and the activation of the mutual visits.