«Շնորհավորում եմ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի անդամներին, ողջ աշխատակազմին ու երկրպագուներին՝ նվագախմբի հիմնադրման 10-ամյակի առթիվ:
Երիտասարդ, տաղանդավոր երաժիշտ Սերգեյ Սմբատյանի գլխավորությամբ նվագախումբն իր կարեւոր տեղն է զբաղեցնում Հայաստանի մշակութային կյանքում: Այս երիտասարդ, բայց արդեն իսկ կայացած ստեղծագործական կոլեկտիվը իրականացնում է կարեւոր սոցիալ-մշակութային առաքելություն,  պահպանում եւ տարածում է դասական երաժշտության հարուստ ժառանգությունը՝ լուսավորչական եւ հոգեւոր դաստիարակության իր ծանրակշիռ ներդրումը կատարելով ոչ միայն երիտասարդության, այլեւ ընդհանրապես հասարակության կյանքում:
Հանդիսանալով երիտասարդության եւ արհեստավարժության կուռ համաձուլվածք՝ նվագախումբը  բարձրաճաշակ կատարումներով հիացնում է թե՛ Հայաստանի, թե՛ արտերկրյա արվեստասերներին՝  մատուցելով հայ ու համաշխարհային դասական երաժշտության գոհարներ ու ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ:
Նվագախմբի եւ նրա ղեկավարի աշխատասիրությունն ու  նվիրվածությունը երաժշտությանը ծնում են նոր գաղափարներ ու ծրագրեր, որոնք համերգների ու համերգաշարերի տեսքով ավարտվում են հանդիսատեսի հետ նոր անմոռանալի հանդիպումներով: Համոզված եմ, որ հետագայում եւս նվագախումբը կշարունակի իր բարերար ազդեցությունն ունենալ մշակութային մթնոլորտի վրա:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորում եմ Հայաստանի պետական երիտասարդական նվագախմբի հիմնադրման 10-ամյակի առթիվ՝ մաղթելով ստեղծագործական ոգեւորություն, լավատեսություն եւ ամենայն բարիք: Թող նվագախմբի կենսագրության հաջորդ տարիները դառնան ստեղծագործական նոր որոնումների եւ նոր ձեռքբերումների ժամանակներ»:

Поздравление Г.Саакяна к 10-летию основания Государственного молодежного оркестра Армении
“Поздравляю членов, весь коллектив и поклонников Государственного молодежного оркестра Армении  в связи с 10-летием основания оркестра.
Оркестр под управлением молодого, талантливого музыканта С.Смбатяна занимает свое важное место в культурной жизни Армении. Этот молодой, но уже состоявшийся творческий коллектив несет важную социально-культурную миссию, сохраняет и распространяет богатое наследие классической музыки, внося свой весомый вклад в просветительское и духовное воспитание не только молодежи, но и общества в целом.
Являясь твердым сплав ом молодости и мастерства, оркестр высокохудожественным исполнением восхищает как армянских, так и зарубежных ценителей искусства, представляя жемчужины мировой классической музыки и произведения современных композиторов.
Трудолюбие и преданность оркестра и его руководителя музыке рождают новые идеи и программы, которые в виде концертов и концертных циклов завершаются новыми незабываемыми встречами с зрителем. Уверен, что и впредь оркестр будет оказывать благотворное влияние на культурную среду.
Еше раз поздравляю в связи с 10-летием основания Государственного молодежного оркестра Армении, желая творческого вдохновения, оптимизма и всяческих благ. Пусть последующие годы биографии оркестра станут временем новых поисков и новых достижений”.