անցյալ շաբաթ Եվրախորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը քննարկեց Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանն առնչվող երկու բանաձեւ, որոնք յուրատեսակ փորձաքար դարձան եվրոպական այդ կառույցի համար: Ըստ էության, իրականությունը խեղաթյուրող, ղարաբաղյան հակամարտության շուրջ խաղաղ բանակցային գործընթացն արգելակող այդ բանաձեւերը դրանց հեղինակների կողմից փորձ էին՝ վարկաբեկելու եվրոպական այդ բարձր հարթակը եւ միտումնավոր կերպով թյուրիմացության մեջ գցելու միջազգային հանրությանը: Դրանք նաեւ ուղղակի ու անուղղակի փորձ էին ստվերելու, թերագնահատելու ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությունը եւ Լեռնային Ղարաբաղի հարցի կարգավորմանը մասնակից դարձնելու մի կառույց, որը նման գործառույթ ու լիազորություն չունի: Մինչդեռ բանաձեւերի քննարկմանը նախորդած իրենց հայտարարության մեջ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները եւս մեկ անգամ հիշեցրել էին ԵԽԽՎ-ին եւ միջազգային ու տարածաշրջանային մյուս կազմակերպություններին, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը հիմնախնդրի լուծման ու բանակցությունների միակ ձեւաչափն է: Նրանք հորդորել էին չձեռնարկել այնպիսի քայլեր, որոնք կվնասեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մանդատին կամ կբարդացնեն շարունակվող բանակցային գործընթացը: Իսկ Եվրամիություն-Հայաստան խորհրդարանական համագործակցության հանձնաժողովի հերթական նիստում ընդունված հայտարարության մեջ նշվում էր. «Եվրախորհրդարանն արձանագրել է, որ «լիարժեքորեն աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո ընթացող բանակցային գործընթացին, որը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման միջազգայնորեն ճանաչված միակ ձեւաչափն է»:
Այդ բանաձեւերի քննարկմանը նախորդած գործողությունները եւ քննարկումների արդյունքները ցույց տվեցին, որ խորհրդարանական դիվանագիտությունն իսկապես ուժեղ զենք է, որը երբեք չի կորցնում իր կարեւորությունը, եւ որը մենք կարող ենք խելամտորեն օգտագործել: Ընդ որում, խոսքը վերաբերում է թե մեր պատվիրակության անդամներին, թե նրանում չընդգրկված մեր գործընկերներին: Այդ կապակցությամբ շնորհակալություն եմ ուզում հայտնել բոլոր պատգամավորներին, ովքեր այս ընթացքում իրենց գործընկերների հետ քննարկումներում, միջազգային տարբեր կառույցներում եւ ձեւաչափերում արժանապատվորեն ներկայացրեցին հիշյալ բանաձեւերում արծարծված հարցերի իսկությունն ու ենթատեքստերը, դրանց շարժառիթները, դրդապատճառներն ու հնարավոր հետեւանքները:
ԵԽԽՎ-ում քննարկված հիշյալ երկու բանաձեւերը, իրենց ոչ հայանպաստ բովանդակությամբ հանդերձ, գործողությունների առումով որոշակի բարերար ազդեցություն ունեցան՝ եւս մեկ անգամ փաստելով միասին գործելու մեր կարողությունը եւ համատեղ ջանքերով արդյունքի հասնելու ներուժը: Ընդ որում, խոսքը վերաբերում է ոչ միայն խորհրդարանական ուժերին, ի պատիվ որոնց պետք է ասեմ, որ միջկուսակցական հարաբերություններն ու տարբեր հարցերի շուրջ տարբեր տեսակետները, անհամաձայնությունները եւ նաեւ վիճաբանությունները չխանգարեցին նրանց համատեղել ջանքերն ընդդեմ հակահայ դրսեւորումների, հանուն Հայաստանի եւ Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությունների: Իրենց գործողություններն ու հնարավորությունները նույն ուղղությամբ՝ ի շահ Հայաստանի ու Լեռնային Ղարաբաղի ծառայեցրին պետական եւ ոչ պետական կառույցները, հասարակական ու ոչ կառավարական կազմակերպությունները, կառավարող ու ընդդիմադիր, նրանց գործընկեր ու հակընդդեմ կուսակցությունները, մի խոսքով՝ քաղաքացին ու պետությունը: Շնորհակալ լինելով նրանց բոլորին՝ նաեւ երախտագիտությունս եմ ուզում հայտնել սփյուռքի մեր հայրենակիցներին ու կազմակերպություններին, որոնք այս դեպքում եւս իրենց հայանպաստ գործողություններով սատար ու պատվար էին Հայաստանին ու Արցախին:
անկախ քվեարկության արդյունքներից՝ ԵԽԽՎ թե հիշյալ, թե ընդհանրապես որեւէ բանաձեւ պետք չէ դիտարկել հաղթանակի կամ պարտության տեսանկյունից, մանավանդ որ, ինչպես ասում են՝ պարտությունը որբ է, իսկ հաղթանակը բազում տերեր ունի: Փաստն այն է, որ մենք կարողանում ենք գիտակցել մեր ուժը եւ այն միասնաբար օգտագործել ի շահ երկրի: Թեպետ կեղծիքը մնում է կեղծիք, անկախ իր ծավալից, այդուհանդերձ, այն, որ բոլորիս ջանքերի արդյունքում եվրոպական կարեւորագույն հարթակներից մեկում ձախողվեց այսպես կոչված «Բռնության աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ օկուպացված տարածքներում» մտացածին վերնագրով ու կեղծ բովանդակությամբ զեկույցը, վկայում է, որ ԵԽԽՎ-ում բոլորը չէ, որ իրականությունը տեսան Բաքվի նավթային աշտարակից: Առիթից օգտվելով՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել ԵԽԽՎ բոլոր այն պատգամավորներին, ովքեր ձեռնպահ մնացին այդ կառույցը վարկաբեկող գործողություններից ու մտածելակերպից, այն հակաճշմարտության եւ շահախնդրության ամբիոնի վերածելուց, գայթակղություն, որին սակայն չկարողացան դիմադրել թե այդ բանաձեւերի հեղինակները, թե դրանց կողմ քվեարկած պատգամավորները: Հենց դրա արդյունքն էր այն, որ քննարկված բանաձեւերից մեկը, այդուհանդերձ, ընդունվեց: Սակայն կարծում եմ, որ դա չպետք է դարձնել քաղաքական ու քաղաքագիտական էժանագին շահարկումների առարկա, առավել եւս՝ վերածել անմաքուր, անազնիվ խաղերի: Մենք պետք է կարողանանք աշխատել ավելի ջանասիրաբար, ավելի նվիրված եւ որեւէ բան ավելի բարձր չհամարել երկրի ու ժողովրդի, Հայաստանի ու Արցախի, հայության շահից: Պետք է շարունակենք մեր միասնական գործունեությունն ու գործողությունները առանց ընկրկելու, ոչ թե ետ, այլ առաջ նայելով: Մեր երկիրը բոլորիս համախմբված, համատեղ աշխատանքի կարիքն ունի թե' խաղաղ, թե' ռազմական ճակատներում, թե' ներքին, թե' արտաքին խնդիրների լուծման ճանապարհին:

на прошлой неделе ПАСЕ обсудила касающиеся Нагорно-Карабахского урегулирования две резолюции,  которые стали своеобразным пробным камнем для этой европейской структуры. По сути, искажающие реальность, тормозящие мирный переговорный процесс карабахского урегулирования эти резолюции были попыткой их авторов дискредитировать эту высокую европейскую площадку и сознательно ввести в заблуждение международное сообщество. Это также были попытки прямо и косвенно принизить, недооценить деятельность Минской группы (МГ) ОБСЕ и сделать участником урегулирования Нагорно-Карабахского вопроса структуру, которая не имеет подобных функций и полномочий. В то время как в предшествующем обсуждению резолюций   заявлении сопредседатели МГ ОБСЕ вновь напомнили ПАСЕ и другим международным и региональным организациям, что МГ ОБСЕ является единственным форматом решения проблемы и переговоров. Они призвали не предпринимать шагов, ущемляющих мандат МГ ОБСЕ или усложняющих текущий переговорный процесс. А в принятом на очередном заседании Комиссии парламентского сотрудничества Евросоюз – Армения заявлении отмечалось: “Европарламент констатировал, что “полностью содействует проводимому под эгидой сопредседателей МГ ОБСЕ переговорному процессу, который является единственным международно признанным форматом урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта”.
Итоги предшествовавших обсуждению этих резолюций действий и дебатов показали, что парламентская дипломатия – действительно мощное орудие, которое никогда не теряет своей важности, и которое мы можем мудро использовать. Причем, речь как о членах нашей делегации, так и о не вовлеченных в нее наших коллегах.  В связи с этим хочу поблагодарить всех депутатов, которые за это время в своих обсуждениях с коллегами, в различных международных структурах и форматах достойно представляли суть и подтекст затронутых в указанных резолюциях вопросов, их мотивы, побудительные причины и возможные последствия.
две обсуждавшиеся в ПАСЕ упомянутые резолюции, наряду со своим антиармянским содержанием,  в плане действий имели определенное благотворное влияние, еще раз  констатировав наши возможности в слаженных действиях и потенциал в достижении результата совместными усилиями. Причем, речь не только о парламентских силах, к чести которых хочу сказать, что межпартийные отношения и разные точки зрения по различным вопросам, разногласия и споры не помешали им совместить усилия против армянофобских проявлений, во имя РА и НКР. Свои действия и возможности в едином направлении – служить  интересам Армении и Нагорного Карабаха – проявили государственные и негосударственные структуры, общественные и неправительственные организации, властные и оппозиционные, партнерские и противоборствующие партии, одним словом – гражданин и государство. Будучи благодарным всем им, также хочу выразить признательность нашим соотечественникам и организациям Диаспоры, которые и в данном случае также своими проармянскими действиями   поддержали честь Армении и Арцаха.
независимо от итогов голосования, как упомянутые, так и вообще какую-либо резолюцию ПАСЕ не следует рассматривать с точки зрения победы или поражения, тем более, что, как говорят, поражение – сирота, а победа имеет множество хозяев. Факт в том, что мы можем осознавать нашу силу и вместе использовать ее в интересах страны. Хотя ложь остается ложью, независимо от ее объема, тем не менее то, что в итоге наших общих усилий на одной из важнейших европейских площадок провалился так называемый   доклад под надуманным заголовком и сфальсифицированным содержанием “Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана”,  свидетельствует о том, что не все в ПАСЕ увидели реальность с нефтяной вышки Баку. Пользуясь случаем, хочу поблагодарить всех тех депутатов ПАСЕ, которые воздержались от компрометирующих эту структуру действий и  умонастроений, превращения ее в трибуну лжи и корысти,   - соблазн, которому, однако, не смогли противостоять как авторы этих резолюций, так и проголосовавшие в пользу их делегаты. Именно результатом этого явилось то, что, тем не менее, одна из обсуждавшихся резолюций была принята. Но полагаю, что это не следует превращать в предмет дешевых политических и политологических спекуляций, тем более превращать в нечистоплотные, нечестные игры. Мы должны работать усерднее, преданнее и не считать что-либо превыше интересов  страны и народа, Армении и Арцаха, армянства в целом. Должны продолжать нашу совместную деятельность и действия без отклонений, не оглядываясь назад, а смотря только вперед. Наша страна нуждается в консолидированной, совместной работе всех нас и на мирном, и на военном фронтах, на пути решения как внутренних, так и внешних проблем.