ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ Վահան Բաբայանը փետրվարի 1-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել հունվարի 24-30-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը տեղեկացրել է, որ այս նստաշրջանը եւս հագեցած է եղել կարեւոր խնդիրներով եւ բանաձեւերով: Հայկական պատվիրակությունն աշխատել է ծանրաբեռնված՝ մասնակցելով օրակարգի բոլոր բանաձեւերի եւ զեկույցների վերաբերյալ քննարկումներին: Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ, բացի հայտնի հակահայկական երկու տխրահռչակ բանաձեւերից, լիագումար նիստում քննարկվել են նաեւ ահաբեկչության դեմ պայքարին, Մարդու իրավունքների պաշտպանների պաշտպանությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կանանց պաշտպանությանը, հասարակական կազմակերպությունների իրավունքներին վերաբերող հարցեր, որոնց քննարկմանն ակտիվ մասնակցել է նաեւ հայկական պատվիրակությունը: Հերմինե Նաղդալյանը մանրամասն անդրադարձել է ԵԽԽՎ լիագումար նիստի օրակարգում տեղ գտած հակահայկական բանաձեւերի քննարկումներին եւ նշել, որ քննարկման արդյունքում Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» բանաձեւը խորհրդարանական վեհաժողովի անդամները մերժել են, ընդունվել է Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ բանաձեւը, որի հեղինակ Միլիսա Մարկովիչը համառորեն մերժել է համապատասխան տարածք այցելելու եւ խնդրին տեղում ծանոթանալու բոլոր առաջարկները: Հերմինե Նաղդալյանը նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանը մերժել է նաեւ ջրամբարը համատեղ օգտագործելու վերաբերյալ առաջարկը` արված ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի կողմից:
Պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը եւս լուրջ հաջողություն է համարել «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» բանաձեւի մերժումը ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովում, սակայն ընդգծել է, որ դեռեւս անելիքներ կան՝ կապված Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ բանաձեւի առնչությամբ: Տիկին Զոհրաբյանն անդրադարձել է նաեւ այն հարցին, թե ինչու բանաձեւերի քվեարկություններին չի մասնակցել ԵԽԽՎ-ում ռուսական պատվիրակությունը: Նա հիշեցրել է, որ ռուսական պատվիրակությունը դեռեւս զրկված է ձայնի իրավունքից եւ, նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում, չէր կարող մասնակցել քվեարկություններին:
Նաիրա Կարապետյանը եւս անդրադարձել է պատվիրակության կատարած աշխատանքին եւ տեղեկացրել, որ Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ բանաձեւը բաղկացած է երեք մասից՝ բանաձեւ, զեկույց եւ հատուկ կարծիք: Նշվել է, որ հատուկ կարծիքում հայկական պատվիրակությունը ներկայացրել է իր տեսակետները:
Պատվիրակության անդամ Վահան Բաբայանն իր խոսքում անդրադարձել է հնչած քննադատություններին եւ ընդգծել պատվիրակության աշխատանքին համարժեք գնահատական տալու կարեւորությունը:
Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր կառույցներին եւ անձանց, որոնք տարբեր միջոցներով աջակցել են պատվիրակության անդամներին՝ հասնելու արձանագրված հաջողությանը: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրից՝ Հերմինե Նաղդալյանը շեշտել է, որ այս հարցում Հայաստանի քաղաքական գիծը ԵԽԽՎ-ում եղել եւ մնում է նույնը՝ Ղարաբաղին վերաբերող յուրաքանչյուր հարց պետք է քննարկվի միայն նրա մասնակցությամբ:

At the press conference held on February 1 the Head of the RA NA Delegation to PACE Hermine Naghdalyan, the members of the delegation Naira Zohrabyan, Naira Karapetyan and Vahan Babayan presented details on the works of the PACE Winter Session held in Strasbourg on January 24-30.
The Head of the Delegation Hermine Naghdalyan informed that this Session was full of important problems and resolutions, the Armenian Delegation worked overloaded, taking part in the debates on all the resolutions and reports of the agenda. The Head of the Delegation noted that except the well-known anti-Armenian two ill-famed Resolutions, items regarding the terrorism fighting, the protection of the Human Rights Defenders and the rights of the NGOs were discussed, where the Armenian Delegation also actively took part. Hermine Naghdalyan touched upon in detail the debates of the anti-Armenian Resolutions included in the agenda of the Plenary Session that, as a result of the debate the members of the Parliamentary Assembly rejected the Resolution “Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and the other occupied territories of Azerbaijan” authored by Robert Walter, the Resolution on Sarsang Reservoir was adopted, the author of which Milica Markovic stubbornly refused all the proposals of visiting the appropriate region and getting acquainted with the problem. Hermine Naghdalyan also noted that Azerbaijan also rejected the proposal on jointly using the reservoir made by the NKR Deputy Prime Minister Artur Aghabekyan.
The member of the Delegation Naira Zohrabyan also considered a serious success the denial of the Resolution “Escalation of Violence in Nagorno-Karabakh and the other occupied territories of Azerbaijan” in PACE, but she underlined that there are still things to be done regarding the Resolution on Sarsang Reservoir. Mrs Zohrabyan also touched upon the issue why the Russian Delegation to the PACE did not take part in the voting of the Resolutions. She reminded those present that the Russian Delegation was still deprived of the right to vote, and even in case of big wish, could not take part in voting.
Naira Karapetyan also referred to the work done by the Delegation and informed that the Resolution on Sarsang Reservoir consists of three parts: resolution, report and special opinion. It was noted that in the special opinion the Armenian Delegation submitted its viewpoints.
The member of the Delegation Vahan Babayan in his speech talked about the sounded criticism and underlined the importance of giving adequate evaluation to the work of the Delegation.
The Head of the Delegation Hermine Naghdalyan thanked all the structures and the persons, which by different means supported the members of the Delegation to reach the recorded success. Talking about the Nagorno Karabakh problem, Hermine Naghdalyan has stressed that in this matter the political line of Armenia in the PACE has been and remains the same: any issue regarding Karabakh should be discussed only with its participation.