ԵԽԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը, պատվիրակության անդամներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Նաիրա Կարապետյանը եւ Վահան Բաբայանը փետրվարի 1-ին հրավիրված մամուլի ասուլիսում մանրամասներ են ներկայացրել հունվարի 24-30-ը Ստրասբուրգում տեղի ունեցած ԵԽԽՎ ձմեռային նստաշրջանի աշխատանքների վերաբերյալ:
Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը տեղեկացրել է, որ այս նստաշրջանը եւս հագեցած է եղել կարեւոր խնդիրներով եւ բանաձեւերով: Հայկական պատվիրակությունն աշխատել է ծանրաբեռնված՝ մասնակցելով օրակարգի բոլոր բանաձեւերի եւ զեկույցների վերաբերյալ քննարկումներին: Պատվիրակության ղեկավարը նշել է, որ, բացի հայտնի հակահայկական երկու տխրահռչակ բանաձեւերից, լիագումար նիստում քննարկվել են նաեւ ահաբեկչության դեմ պայքարին, Մարդու իրավունքների պաշտպանների պաշտպանությանը, մարդու իրավունքների պաշտպանությանը, կանանց պաշտպանությանը, հասարակական կազմակերպությունների իրավունքներին վերաբերող հարցեր, որոնց քննարկմանն ակտիվ մասնակցել է նաեւ հայկական պատվիրակությունը: Հերմինե Նաղդալյանը մանրամասն անդրադարձել է ԵԽԽՎ լիագումար նիստի օրակարգում տեղ գտած հակահայկական բանաձեւերի քննարկումներին եւ նշել, որ քննարկման արդյունքում Ռոբերտ Ուոլթերի հեղինակած «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» բանաձեւը խորհրդարանական վեհաժողովի անդամները մերժել են, ընդունվել է Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ բանաձեւը, որի հեղինակ Միլիսա Մարկովիչը համառորեն մերժել է համապատասխան տարածք այցելելու եւ խնդրին տեղում ծանոթանալու բոլոր առաջարկները: Հերմինե Նաղդալյանը նշել է նաեւ, որ Ադրբեջանը մերժել է նաեւ ջրամբարը համատեղ օգտագործելու վերաբերյալ առաջարկը` արված ԼՂՀ փոխվարչապետ Արթուր Աղաբեկյանի կողմից:
Պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյանը եւս լուրջ հաջողություն է համարել «Բռնությունների աճը Լեռնային Ղարաբաղում եւ Ադրբեջանի այլ գրավյալ տարածքներում» բանաձեւի մերժումը ԵԽ խորհրդարանական վեհաժողովում, սակայն ընդգծել է, որ դեռեւս անելիքներ կան՝ կապված Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ բանաձեւի առնչությամբ: Տիկին Զոհրաբյանն անդրադարձել է նաեւ այն հարցին, թե ինչու բանաձեւերի քվեարկություններին չի մասնակցել ԵԽԽՎ-ում ռուսական պատվիրակությունը: Նա հիշեցրել է, որ ռուսական պատվիրակությունը դեռեւս զրկված է ձայնի իրավունքից եւ, նույնիսկ մեծ ցանկության դեպքում, չէր կարող մասնակցել քվեարկություններին:
Նաիրա Կարապետյանը եւս անդրադարձել է պատվիրակության կատարած աշխատանքին եւ տեղեկացրել, որ Սարսանգի ջրամբարի վերաբերյալ բանաձեւը բաղկացած է երեք մասից՝ բանաձեւ, զեկույց եւ հատուկ կարծիք: Նշվել է, որ հատուկ կարծիքում հայկական պատվիրակությունը ներկայացրել է իր տեսակետները:
Պատվիրակության անդամ Վահան Բաբայանն իր խոսքում անդրադարձել է հնչած քննադատություններին եւ ընդգծել պատվիրակության աշխատանքին համարժեք գնահատական տալու կարեւորությունը:
Պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյանը շնորհակալություն է հայտնել բոլոր կառույցներին եւ անձանց, որոնք տարբեր միջոցներով աջակցել են պատվիրակության անդամներին՝ հասնելու արձանագրված հաջողությանը: Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի խնդրից՝ Հերմինե Նաղդալյանը շեշտել է, որ այս հարցում Հայաստանի քաղաքական գիծը ԵԽԽՎ-ում եղել եւ մնում է նույնը՝ Ղարաբաղին վերաբերող յուրաքանչյուր հարց պետք է քննարկվի միայն նրա մասնակցությամբ:

1 февраля руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян, члены делегации Н.Зограбян, Н.Карапетян и В.Бабаян на созванной пресс-конференции представили подробности работы прошедшей в Страсбурге 24-30 января зимней сессии ПАСЕ.
Глава делегации Э.Нагдалян проинформировала, что данная сессия также была насыщена важными задачами и резолюциями. Армянская делегация работала напряженно, участвуя во всех дебатах по резолюциям и докладам повестки дня. Руководитель делегации отметила, что помимо печально известных двух антиармянских резолюций на пленарном заседании обсуждались также вопросы борьбы с терроризмом, защиты омбудсмена, защиты прав человека, защиты женщин, прав общественных организаций, в которых участвовала и армянская делегация. Г-жа Нагдалян детально обратилась к обсуждениям на пленарном заседании ПАСЕ двух антиармянских резолюций и отметила, что в итоге дебатов резолюция “Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана” в авторстве Р.Уолтера была отклонена членами ПА, а резолюция о Сарсангском водохранилище М.Маркович принята, хотя автор ее категорически отклоняла все предложения посетить соответствующую территорию и на   месте   ознакомиться с проблемой. Г-жа Нагдалян отметила также, что Азербайджан отверг предложение о совместном использовании водохранилища, сделанное вице-премьером НКР А.Агабекяном.
На пресс-конференции обстоятельно выступили и поделились своими мыслями и впечатлениями о работе пленарного заседания ПАСЕ и, в частности, армянской делегации НС, а также в связи с провалом антиармянской резолюции “Эскалация насилия в Нагорном Карабахе и на других оккупированных территориях Азербайджана” также депутаты НС Н.Зограбян, Н.Карапетян и В.Бабаян.
Глава делегации Э.Нагдалян поблагодарила все структуры и лиц, различными средствами содействовавших членам делегации достичь вышеотмеченного успеха. Говоря о НК-проблеме,   вице-спикер особо подчеркнула, что в данном вопросе политическая линия Армении в ПАСЕ остается прежней – любой касающийся Нагорного Карабаха вопрос должен обсуждаться только с его участием.