Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 2-ին ընդունել է Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, ողջունելով նախարարի այցը խորհրդարան, հույս է հայտնել, որ նման փոխայցելությունները մեծապես կնպաստեն հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում փաստել է, որ վերջին տարիներին բավականին աշխուժացել են հայ-վրացական խորհրդարանական կապերը: Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ խորհրդարանները մեծ ներուժ ունեն ներքին եւ արտաքին քաղաքականության ձեւավորման հարցում եւ կարող են միջամտել ու նպաստել երկու երկրների կնճռոտ խնդիրների լուծմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ թեեւ երկու երկրների խորհրդարանականների հարաբերությունները բարեկամական են, սակայն, ցավոք, համագործակցությունը միջազգային հարթակներում դեռեւս չի հաջողվում:
Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Վրաստանի համագործակցությունը ռազմական ոլորտում եւ կարծիք հայտնել, որ Վրաստանի՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ ունեցած պայմանավորվածությունները ռազմաարդյունաբերական ոլորտում չեն խանգարի հայ-վրացական համատեղ ծրագրերի իրականացմանն այդ բնագավառում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ Վրաստանի որոշակի հավասարակշռված դիրքորոշմանը: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարական համագործակցություն ունենալով Ռուսաստանի հետ՝ Հայաստանը փորձում է հավասարակշռված կողմնորոշում ունենալ Հարավային Օսեթիայի հարցում: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Վրաստանի հետ պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական հանդիպումները եւ նշել, որ ՀՀ խորհրդարանը կնպաստի նախատեսված ծրագրերի իրականացմանը:
Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ ՀՀ ԱԺ նախագահին փոխանցել վրացի գործընկերոջ ողջույնները: Տիկին Խիդաշելին շնորհավորել է սահմանադրական փոփոխությունների եւ հանրաքվեի անցկացման առնչությամբ. նույն դժվարին ճանապարհն անցել է նաեւ Վրաստանը:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները խոսել են երկու երկրների քաղաքական երկխոսության խորացման, տնտեսական համագործակցության զարգացման եւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

On February 2, the RA NA Speaker Galust Sahakyan received the Delegation led by the Defense Minister of Georgia Tinatin Khidasheli.
The RA NA Speaker, welcoming the Minister’s visit to the parliament, expressed hope that such mutual visits will greatly promote the further deepening and strengthening of the Armenian-Georgian friendly relations.
In his word Galust Sahakyan documented that during the last years the Armenian-Georgian parliamentary ties had rather been enlivened. In Galust Sahakyan’s word, the parliaments have big potential in the issue of the formation of the internal and external policy and can intervene and contribute to the solution of the wrinkled problems of the two countries.
The RA NA Speaker has stated that though the relations of the two countries’ MPs are friendly, unfortunately, the cooperation on international platforms still is not successful.
Galust Sahakyan highly assessed the cooperation of Armenia and Georgia in the military sphere and opined that the agreements of Georgia with Turkey and Azerbaijan in the military-industrial sphere will not impede the implementation of the Armenian-Georgian joint programmes in that sphere.
The RA NA Speaker also touched the certain balanced position of Georgia around the Nagorno Karabakh issue. The Head of the Parliament has noted that having strategic cooperation with Russia, Armenia tries to have balanced orientation in the issue of the Southern Ossetia. Galust Sahakyan emphasized the official and non-official meetings with Georgia and noted that the RA Parliament will promote the implementation of the envisaged programmes.
The Defense Minister of Georgia Tinatin Khidasheli thanked the NA Speaker for the reception and conveyed him his Georgian colleague’s greetings. Mrs Khidasheli congratulated him in relation to the conducting of the Constitutional Amendments and referendum: Georgia has also passed the same difficult path.
At the end of the meeting the interlocutors talked about the deepening of the political dialogue of the two countries, the development of the economic cooperation and other issues of bilateral interest.