Գալուստ Սահակյանն ընդունել է Վրաստանի պաշտպանության նախարարի գլխավորած պատվիրակությանը
ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը փետրվարի 2-ին ընդունել է Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելիի գլխավորած պատվիրակությանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը, ողջունելով նախարարի այցը խորհրդարան, հույս է հայտնել, որ նման փոխայցելությունները մեծապես կնպաստեն հայ-վրացական բարեկամական հարաբերությունների առավել խորացմանն ու ամրապնդմանը:
Գալուստ Սահակյանն իր խոսքում փաստել է, որ վերջին տարիներին բավականին աշխուժացել են հայ-վրացական խորհրդարանական կապերը: Գալուստ Սահակյանի խոսքով՝ խորհրդարանները մեծ ներուժ ունեն ներքին եւ արտաքին քաղաքականության ձեւավորման հարցում եւ կարող են միջամտել ու նպաստել երկու երկրների կնճռոտ խնդիրների լուծմանը:
ՀՀ ԱԺ նախագահը նշել է, որ թեեւ երկու երկրների խորհրդարանականների հարաբերությունները բարեկամական են, սակայն, ցավոք, համագործակցությունը միջազգային հարթակներում դեռեւս չի հաջողվում:
Գալուստ Սահակյանը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Վրաստանի համագործակցությունը ռազմական ոլորտում եւ կարծիք հայտնել, որ Վրաստանի՝ Թուրքիայի եւ Ադրբեջանի հետ ունեցած պայմանավորվածությունները ռազմաարդյունաբերական ոլորտում չեն խանգարի հայ-վրացական համատեղ ծրագրերի իրականացմանն այդ բնագավառում:
ՀՀ ԱԺ նախագահն անդրադարձել է նաեւ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի շուրջ Վրաստանի որոշակի հավասարակշռված դիրքորոշմանը: Խորհրդարանի ղեկավարը նշել է, որ ռազմավարական համագործակցություն ունենալով Ռուսաստանի հետ՝ Հայաստանը փորձում է հավասարակշռված կողմնորոշում ունենալ Հարավային Օսեթիայի հարցում: Գալուստ Սահակյանը կարեւորել է Վրաստանի հետ պաշտոնական եւ ոչ պաշտոնական հանդիպումները եւ նշել, որ ՀՀ խորհրդարանը կնպաստի նախատեսված ծրագրերի իրականացմանը:
Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ ՀՀ ԱԺ նախագահին փոխանցել վրացի գործընկերոջ ողջույնները: Տիկին Խիդաշելին շնորհավորել է սահմանադրական փոփոխությունների եւ հանրաքվեի անցկացման առնչությամբ. նույն դժվարին ճանապարհն անցել է նաեւ Վրաստանը:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները խոսել են երկու երկրների քաղաքական երկխոսության խորացման, տնտեսական համագործակցության զարգացման եւ երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

2 февраля Председатель НС Г.Саакян принял делегацию, возглавляемую министром обороны Грузии Тинатин Хидашели.
Председатель НС, приветствуя министра в парламенте, выразил надежду, что подобные взаимные визиты всемерно содействуют еще большему углублению и укреплению дружественных армяно-грузинских отношений.
Г.Саакян констатировал, что в последние годы довольно оживились армяно-грузинские парламентские связи. По его словам, парламенты обладают весомым потенциалом в формировании внутренней и внешней политики и могут способствовать решению сложных проблем обеих стран.
Председатель НС отметил, что хотя отношения парламентариев двух стран дружественные, однако, к сожалению, сотрудничество на международных площадках все еще не удается.
Г.Саакян высоко оценил сотрудничество Армении и Грузии в военной сфере и выразил мнение, что имеющиеся договоренности Грузии с Турцией и Азербайджаном в военно-промышленной области не помешают реализации армяно-грузинских совместных программ в этой сфере.
Председатель НС обратился также к определенной взвешенной позиции Грузии по Нагорно-Карабахской проблеме. Глава парламента отметил, что, имея стратегическое сотрудничество с Россией, Армения пытается придерживаться сбалансированного подхода к вопросу Южной Осетии. Г.Саакян подчеркнул важность официальных и неофициальных встреч с Грузией и отметил, что парламент РА будет содействовать осуществлению намеченных программ.
Министр обороны Грузии Тинатин Хидашели поблагодарила за прием и передала Председателю НС приветствия грузинских коллег. Она поздравила с проведенным референдумом по конституционным изменениям, заметив, что тот же трудный путь прошла и Грузия.
В завершение встречи собеседники говорили также об углублении политического диалога, развитии экономического сотрудничества двух стран и о других вопросах, представляющих взаимный интерес.