ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը փետրվարի 3-ին հանդիպել է ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի վերանայման փորձագիտական խմբի հետ, որի կազմում էր նաեւ Հարավային Կովկասում ՆԱՏՕ-ի փոխգործակցության գրասենյակի ղեկավար Վիլյամ Լահյուն:
Ողջունելով հյուրերին՝ Կորյուն Նահապետյանն ընդգծել է, որ տարիների ընթացքում ՆԱՏՕ-ի եւ ՆԱՏՕ խորհրդարանական վեհաժողովի շրջանակում համագործակցությունը բավականին արդյունավետ եւ կառուցողական է եղել: Նրա խոսքով՝ այժմ մեր երկիրը ՆԱՏՕ-ի հետ համագործակցում է պաշտպանության ոլորտի տարբեր ուղղություններով, որտեղ առանձնակի կարեւորություն ունի նաեւ բարեվարքության ամրապնդման ծրագիրը, որը ՀՀ պաշտպանական քաղաքականության առանցքային ուղղություններից է եւ մշտապես գտնվում է իր գլխավորած հանձնաժողովի ուշադրության կենտրոնում:
Հանձնաժողովի նախագահը, հյուրերին ներկայացնելով սահմանադրական փոփոխությունների ընձեռած հնարավորությունները, նշել է, որ նոր հիմքեր են ստեղծվում պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում խորհրդարանական վերահսկողության, մասնավորապես հանձնաժողովի վերահսկողական գործիքակազմի կատարելագործման, կառավարության հաշվետվողականության բարձրացման եւ անձնակազմի կարողությունների բարելավման համար:
Անդրադարձ է կատարվել նաեւ հանձնաժողով-քաղաքացիական հասարակություն համագործակցությանը: Կորյուն Նահապետյանը նշել է, որ հանձնաժողովը մշտապես աշխատում է բաց՝ ներգրավելով քաղաքացիական հասարակության լայն շերտերին:
Խոսելով ծրագրային բյուջետավորման գործընթացից՝ պարոն Նահապետյանն ընդգծել է իր ղեկավարած հանձնաժողովի հետեւողական աշխատանքն այդ ուղղությամբ եւ հավելել, որ բարձրացել է հանձնաժողովի դերը պաշտպանության եւ անվտանգության ոլորտներում բյուջեի պլանավորման գործընթացում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ Հայաստան-ՆԱՏՕ Անհատական գործընկերության գործողությունների ծրագրի շրջանակում իրականացվող, այդ թվում նաեւ զինված ուժերում բարեվարքության ամրապնդմանն ուղղված միջոցառումներին: Կորյուն Նահապետյանն ընդգծել է, որ հանձնաժողովը ՆԱՏՕ ԱԳԳԾ շրջանակում ամեն տարի իրականացնում է ինքնագնահատում:
Հանձնաժողովի նախագահը շեշտել է, որ հանձնաժողովը հետաքրքրված է ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի վերանայման փորձագիտական խմբի հետ համագործակցության մի շարք ուղղություններով եւ համատեղ ծրագրերի կոնկրետ առաջարկներ է ներկայացրել:
Հյուրերը ներկայացրել են իրենց առաքելության նպատակը, խոսել Հայաստանում իրականացվող աշխատանքի մասին՝ կարեւորելով համատեղ ծրագրեր իրականացնելու անհրաժեշտությունը: ՆԱՏՕ-ի բարեվարքության ամրապնդման ծրագրի վերանայման փորձագիտական խմբի ղեկավար Բենեդիկտ Բորելը բարձր է գնահատել այն փաստը, որ 2015 թվականի հունիսին Երեւանում կազմակերպված ՆԱՏՕ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի Ռոզ-Ռոթ սեմինարի օրակարգային թեմաներից է եղել նաեւ բարեվարքության ամրապնդումը՝ իբրեւ ՀՀ-ում պաշտպանական բարեփոխումների մաս: Փորձագիտական խումբը հանձնաժողովի հետ այսուհետ եւս համագործակցելու պատրաստակամություն է հայտնել:

Экспертная группа по пересмотру программы НАТО по укреплению этических основ в парламенте
3 февраля председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян встретился с экспертной группой по пересмотру программы НАТО по укреплению этических основ, в составе которой также руководитель офиса по сотрудничеству НАТО на Южном Кавказе Вильям Лахью.
Приветствуя гостей, К.Нагапетян подчеркнул, что за истекшие годы сотрудничество в рамках НАТО и ПА НАТО было весьма эффективным и конструктивным. По его словам, ныне наша страна сотрудничает с НАТО в военной сфере в различных направлениях, где особая важность придается программе НАТО по укреплению этических основ,   которая является одним из главных векторов оборонной политики РА и постоянно находится в центре внимания возглавляемой им комиссии.
Председатель комиссии, представляя гостям возможности предпринятых конституционных изменений, отметил, что закладывается новый фундамент парламентского контроля в области обороны и безопасности, в частности для совершенствования   контрольного механизма комиссии, повышения подотчетности правительства и совершенствования возможностей персонала.
Затронуто также сотрудничество комиссия – гражданское общество. Г-н Нагапетян отметил, что комиссия всегда действует открыто, вовлекая широкие слои гражданского общества.
Говоря о процессе программного бюджетирования, К.Нагапетян подчеркнул последовательную работу своей комиссии в этом направлении и добавил, что возросла роль комиссии в планировании бюджета в сферах обороны и безопасности.
На встрече коснулись также мероприятий, осуществляемых   в рамках Программы действий   индивидуального партнерства (ПДИП) Армения – НАТО, в том числе программы НАТО по укреплению этических основ в Вооруженных силах. Г-н Нагапетян подчеркнул, что комиссия в рамках ПДИП ежегодно проводит самооценку.
Председатель комиссии особо выделил, что комиссия заинтересована в сотрудничестве с экспертной группой по пересмотру программы НАТО по укреплению этических основ   по ряду направлений и представила конкретные предложения о совместных программах.
Гости представили цель своей миссии, говорили о проводимой в Армении работе, подчеркнув необходимость реализации совместных программ. Руководитель экспертной группы по пересмотру программы НАТО по укреплению этических основ   Бенедикт Борелл высоко оценил факт, что одной из повесточных тем организованного в Ереване в июне 2015 г. семинара ПА НАТО “Роз-Рот” была программа НАТО по укреплению этических основ – как часть оборонной реформы в РА. Экспертная группа выразила готовность и впредь сотрудничать с комиссией.