«Շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի անդամներին եւ աշխատակազմին` սահմանադրական դատարանի ստեղծման 20-ամյակի առթիվ:
Սահմանադրական դատարանի գործունեությունը սկիզբ դրեց հայրենական սահմանադրական արդարադատությանը` նպաստելով ժողովրդավարության եւ օրինականության ամրապնդմանը մեր երկրում: Սակայն Սահմանադրական դատարանը, ի տարբերություն մյուս դատարանների, չստացավ որեւէ ժառանգություն, որովհետեւ չուներ իրեն նախորդող նմանատիպ ատյան եւ ստիպված էր գործունեությունն սկսել մաքուր թղթից: Ի պատիվ նրա, պետք է ասել, որ արդեն 20 տարի Սահմանադրական դատարանն այդ թղթի վրա թողնում է ուրույն, մնայուն ձեռագիր, որը բարձր է գնահատվել նաեւ միջազգային կառույցների ու միջազգային գործընկերների կողմից:
Այսօր, ի դեմս Սահմանադրական դատարանի, Հայաստանում ունենք կարեւորագույն մի ինստիտուտ, որն իսկապես պաշտպանում է սահմանադրությամբ հաստատված ժողովրդավարական ու պետական կարգը եւ, որ ամենակարեւորն է, քաղաքացու եւ մարդու իրավունքներն ու ազատությունները: Սահմանադրական դատարանն իր ամուր եւ հստակ տեղն է զբաղեցնում պետական իշխանության համակարգում` չմտնելով որեւէ այլ ճյուղի իրավասության մեջ եւ չհավակնելով փոխարինել նրանցից որեւէ մեկին, միաժամանակ, ի զորու լինելով իր որոշումներով ազդել նրանց գործունեության վրա: Այս ատյանին դիմում են թե' քաղաքացիներ, թե' քաղաքական գործիչներ, դիմում են տարբեր, այդ թվում եւ քաղաքական բնույթի հարցերով, սակայն դրանք բոլորն էլ լուծվում են միայն իրավական ճանապարհով եւ իրավական միջոցներով:
Իհարկե, հասարակությունը միշտ էլ ավելի շատ բան է ակնկալում Սահմանադրական դատարանի որոշումներից: Բայց վերջինս մշտապես առաջնորդվում է օրենքով ու իր լիազորություններով` երբեք դուրս չգալով դրանց սահմաններից, չտրվելով զգացմունքների ու պատեհապաշտության:
Սահմանադրական արդարադատությունն օժտված է առանձնահատուկ պատասխանատվությամբ, որովհետեւ Սահմանադրական դատարանի ընդունած որոշումները պարտադիր լինելով իշխանության բոլոր մարմինների ու պաշտոնատար անձանց համար, կարող են ազդել ոչ թե մեկ կամ մի քանի մարդկանց, այլեւ բնակչության ամբողջական շերտերի, եւ նույնիսկ ամբողջ ժողովրդի ու պետության ճակատագրի վրա: Հետեւաբար, Սահմանադրական դատարանի պատասխանատու գործունեությունը պահանջում է նրա անդամների մասնագիտական բարձր պատրաստվածություն, խոր գիտելիքներ, արժանապատիվ պահվածք, հաճախ նաեւ քաղաքացիական խիզախություն:
Եւս մեկ անգամ շնորհավորելով Սահմանադրական դատարանին ստեղծման 20-րդ տարեդարձի առթիվ` մաղթում եմ հաջողություններ եւ հաստատակամություն մեր պետականության ամրապնդման, քաղաքացիների իրավունքների եւ շահերի պաշտպանության պատասխանատու գործունեության մեջ»:

“I congratulate the members and the staff of the Constitutional Court of the Republic of Armenia on the 20th anniversary of the establishment of the Constitutional Court.
The activity of the Constitutional Court launched the Constitutional justice, promoting the strengthening of democracy and legality in our country. However, the Constitutional Court, unlike other Courts, did not receive any heritage, because it did not have similar instance before, and was to make a clean start. In its honour, we should say that it has already been 20 years that the Constitutional Court leaves on the paper a unique, a permanent handwriting, which was highly assessed also by the international institutions and international partners.
Today, in the face of the Constitutional Court, we have the most important institute in Armenia, which really defends the democratic and state order approved by the Constitution, and which is the most important,  the citizen’s and human rights and freedoms. The Constitutional Court occupies its firm and distinct place in the system of the state power, under no jurisdiction of any other branch and not pretending to replace any of them, at the same time, being able to have an influence on their activities with its decisions. Both citizens and politicians apply to this court on various, including political issues, but they all are solved only through legal way and means.
Certainly, the society always expects much more from the decisions of the Constitutional Court. But the latter is always led by law and its authorities, without leaving their borders, giving in to emotions and opportunism.
The Constitutional justice has a unique responsibility, as the decisions made by the Constitutional Court, being obligatory for all bodies and officials of power, can have an impact not on one person or several people, but also on the whole layers of the population, and even on the entire people and country’s destiny. Therefore, the responsible activity of the Constitutional Court requires its members’ high professional readiness, deep knowledge, dignified deportment, also often civil courage.
Once again congratulating the Constitutional Court on the 20th anniversary of its establishment, I wish the members and the staff successes and resoluteness in the strengthening of our statehood, the citizens’ rights and in the responsible activity of the protection of interests.”