ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը փետրվարի 5-ին հանդիպել է Հայաստանում Արգենտինայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գոնզալո Ուրրիոլաբեիտիայի հետ:
Ողջունելով հյուրին՝ ԱԺ փոխնախագահն առանձնակի կարեւորել է երկկողմ քաղաքական շփումների ակտիվացումը եւ միջխորհրդարանական համագործակցության սերտացումը: Այս համատեքստում կողմերն արժեւորել են խորհրդարանների միջեւ տարբեր մակարդակներով պատվիրակությունների երկկողմ այցերը, բարեկամական խմբերի միջեւ շփումները եւ խոսել առաջիկա համագործակցության կոնկրետ ծրագրերի շուրջ: Պարոն Շարմազանովը նշել է, որ իր հերթին կանի հնարավորը հայ-արգենտինյան միջխորհրդարանական համագործակցության առաջխաղացման ուղղությամբ:
ԱԺ փոխնախագահը երախտիքի խոսք է հայտնել բարեկամ Արգենտինայի իշխանություններին՝ Հայոց ցեղասպանության դատապարտման եւ ԼՂ հիմնախնդրի հարցում ունեցած հավասարակշռված դիրքորոշման համար:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել նաեւ միջխորհրդարանական հարթակներում փոխգործակցությանը, երկկողմ հարաբերությունների առավել սերտացման հարցում արգենտինահայ համայնքի ունեցած դերակատարությանը եւ այլ հարցերի:

On February 5, the RA NA Deputy Speaker met with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Argentina to Armenia Gonzalo Urriolabeitia.
Welcoming the guest, the NA Deputy Speaker especially highlighted the activation of the bilateral political contacts and the rapprochement of the inter-parliamentary cooperation. In this context the sides evaluated the bilateral visits of the delegations at different levels, the contacts between the Friendship Groups and talked about the concrete programmes of the upcoming cooperation. Mr Sharmazanov noted that in his turn he would do utmost to advance the Armenian-Argentinean inter-parliamentary cooperation.
The NA Deputy Speaker expressed his gratitude to the authorities of friendly Argentina for the condemnation of the Armenian Genocide and the balanced position in the NK issue.
At the meeting the sides also touched upon the cooperation in the inter-parliamentary platforms, the role of the Argentinean-Armenian community in the rapprochement of bilateral relations and other issues.