ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը Հովհաննես Սահակյանի նախագահությամբ փետրվարի 12-ին քննարկել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում ընտրելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու հարցը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի պաշտոնում առաջադրվել էր 3 թեկնածու. ԱԺ պատգամավորներ Էդմոն Մարուքյանն ու Հովհաննես Մարգարյանը առաջադրել էին ԱԺ պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի թեկնածությունը, Տիգրան Ուրիխանյանն առաջադրել էր Նարեկ Ալոյանի թեկնածությունը, պատգամավորներ Հովհաննես Սահակյանը, Գագիկ Մելիքյանը, Ռոբերտ Սարգսյանը, Հրանտ Գրիգորյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը եւ Վահրամ Մկրտչյանն առաջադրել էին Արման Թաթոյանի թեկնածությունը:
Էդմոն Մարուքյանը, Տիգրան Ուրիխանյանն ու Հովհաննես Սահակյանը ներկայացրել են իրենց կողմից առաջադրված թեկնածուներին, նրանց անցած ճանապարհն ու ծավալած գործունեությունը, իսկ թեկնածուները ներկայացրել են այն հիմնական հայեցակարգային դրույթները, որոնք պատկերացնում են ՄԻՊ-ի պաշտոնը ստանձնելիս: Այնուհետեւ թեկնածուները պատասխանել են հարցերին, որոնք մասնավորապես վերաբերում էին ՄԻՊ-քաղաքացիական հասարակություն-ժողովուրդ կապին, պաշտոնավարման ընթացքում իրականացվելիք աշխատանքի բարդություններին եւ այլն:
ՄԻՊ-ի թեկնածուների վերաբերյալ ելույթով հանդես են եկել պատգամավորներ Նաիրա Զոհրաբյանը, Արծվիկ Մինասյանը, Լեւոն Մարտիրոսյանը, Տիգրան Ուրիխանյանը, Հովհաննես Մարգարյանը, Էդմոն Մարուքյանը, Գագիկ Ջհանգիրյանը եւ Հովհաննես Սահակյանը:
ՄԻՊ-ի պաշտոնում առաջադրված թեկնածուներից Զարուհի Փոստանջյանին կողմ է քվեարկել 5, դեմ` 6 պատգամավոր, Նարեկ Ալոյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 2 պատգամավոր, իսկ Արման Թաթոյանի թեկնածությանը կողմ է քվեարկել 7, դեմ` 4 պատգամավոր: Այսպիսով` ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը ՄԻՊ-ի պաշտոնի համար խորհրդարանին է ներկայացնելու Արման Թաթոյանի թեկնածությունը:
Օրակարգի երկրորդ հարցը Մարդու իրավունքների պաշտպանի ընտրության հարցի քննարկման հատուկ ընթացակարգի վերաբերյալ Ազգային ժողովին առաջարկություն ներկայացնելու մասին կարգն էր: Համաձայն կարգի` մինչեւ 15 րոպե տեւողությամբ ելույթով կարող է հանդես գալ ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի ներկայացուցիչը` ներկայացնելով պաշտպանի պաշտոնում ընտրվելու համար Ազգային ժողովին թեկնածու առաջարկելու մասին հանձնաժողովի որոշումը: ԱԺ առաջիկա լիագումար նիստի ժամանակ ՄԻՊ-ի թեկնածուին ելույթի համար կտրամադրվի 30 րոպե, այնուհետեւ սահմանված կարգով նրան կտրվեն հարցեր, հանձնաժողովի ներկայացուցիչներին եզրափակիչ ելույթների համար կտրամադրվի 15 րոպե, իսկ ՄԻՊ-ի թեկնածուին եզրափակիչ ելույթի համար` 20 րոպե ժամանակ:

On February 12, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs moderated by Hovhannes Sahakyan debated the agenda item of proposing a candidate of the Human Rights Defender (HRD) to the National Assembly.
3 candidates were nominated in the post of the Human Rights Defender: the NA deputies Edmon Marukyan and Hovhannes Margaryan proposed the NA deputy Zaruhi Postnajyan’s candidacy, Tigran Urikhanyan proposed Narek Aloyan’s candidacy, the deputies Hovhannes Sahakyan, Gagik Melikyan, Robert Sargsyan, Hrant Grigoryan, Levon Martirosyan and Vahram Mkrtchyan proposed Arman Tatoyan’s candidacy.
Edmon Marukyan, Tigran Urikhanyan and Hovhannes Sahakyan presented the candidates proposed by them, their passed path and activities, and the candidates submitted the main conceptual provisions that they see while assuming the post of the HRD. Afterwards the candidates answered the questions, which, particularly, related to the HRD-civil society-people link, the complications of the work to be done during the tenure.
The deputies Naira Zohrabyan, Artsvik Minasyan, Levon Martirosyan, Tigran Urikhanyan, Hovhannes Margaryan, Edmon Marukyan, Gagik Jhangiryan and Hovhannes Sahakyan delivered speeches on the HRD candidates.
Out of the candidates proposed in the post of the HRD 5 deputies voted for and 6 deputies against Zaruhi Postanjyan, 2 deputies voted Narek Aloyan's candidacy, and 7 deputies voted for and 4 deputies against Arman Tatoyan's candidacy. Thus, the NA Standing Committee on State and Legal Affairs will submit Arman Tatoyan's candidacy to the parliament for the post of the HRD.
The second item of the agenda was on the Order of Proposing Candidate to the National Assembly for Electing in the Post of the Human Rights Defender. According to the order, the representative of the Standing Committee on State and Legal Affairs can give a speech up to 15 minutes, presenting the decision of the Committee on proposing candidate to the National Assembly for being elected in the post of the HRD. During the NA upcoming plenary sitting 30 minutes will be allotted to the candidate of the HRD, then according to the established order, questions will be addressed to him, 15 minutes will be allotted to the representatives of the Committee for the final speeches, and 20 minutes – to the HRD candidate for the final speech.