Փետրվարի 16-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է ԵՊՀ միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի եւ Եվրոպական տարածաշրջանային ակադեմիայի մի խումբ ուսանողների հետ:
ԱԺ փոխնախագահի առաջարկով հանդիպումն ընթացել է հարցուպատասխանի ձեւաչափով. մոտ երկու ժամ տեւած եւ անկաշկանդ մթնոլորտում ընթացած հանդիպման ընթացքում Էդուարդ Շարմազանովը պատասխանել է ուսանողներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք վերաբերել են տարածաշրջանային առանցքային խնդիրներին, հայ-թուրքական, ռուս-թուրքական հարաբերություններին եւ դրանց ազդեցությանը Հայաստանի վրա, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցին, սահմանադրական բարեփոխումներին եւ դրա ազդեցությանը ՀՀ արտաքին քաղաքականության վրա եւ այլն:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցին՝ ԱԺ փոխնախագահն ընդգծել է, որ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն այլընտրանք չունի, եւ Լեռնային Ղարաբաղը չի կարող երբեւէ ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ, քան ունի այսօր:
ԱԺ փոխնախագահը, կարեւորելով երիտասարդ սերնդի հետ նման հանդիպումները, ուսանողներին հորդորել է լինել նպատակասլաց եւ երբեք չհուսահատվել դժվարություններից, զբաղվել գիտելիքների անընդմեջ կատարելագործմամբ: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է քրիստոնեական արժեքային համակարգի պահպանությունն ու դրա անաղարտ փոխանցումը սերունդներին:

On February 16, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with a group of students of YSU Faculty of International Relations and European Regional Academy.
By the NA Deputy Speaker’s proposal, the meeting went on in the Q & A session: during about two-hour meeting in a sincere atmosphere Eduard Sharmazanov answered the questions concerning the students, which related to the regional key problems, the Armenian-Turkish, Russian-Turkish relations and its influence on Armenia, the issue of Karabakh conflict settlement, the Constitutional reforms and its impact on the RA foreign policy, etc.
Touching upon the issue of Karabakh conflict settlement, the NA Deputy Speaker has underlined that the realization of the right to Artsakh people’s self-determination has no alternative, and the Nagorno Karabakh cannot ever have lower status, than it has now.
Highlighting such meetings with young generation, the NA Deputy Speaker urged the students to be purposeful and never get disappointed and be engaged with uninterrupted improvement of knowledge. In this context Eduard Sharmazanov highlighted the maintenance of the Christian system of values and its immaculate transmission to generations.