Աժ մարդու իրավունքների պաշտպանության եւ հանրային հարցերի մշտական հանձնաժողովը փետրվարի 17-ին կազմակերպել էր խորհրդարանական լսումներ` քննարկելու ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» ՀՀ օրենքի նախագծի եւ կից օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի վերաբերյալ հարցը: Խորհրդարանական լսումներին մասնակցում էին պատգամավորներ, ՀՀ կառավարության անդամներ եւ հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ:
Հանձնաժողովի նախագահ Էլինար Վարդանյանը, կարեւորելով օրենսդրական փաթեթի քննարկումը, նշել է, որ «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» գործող օրենքը սահմանում է հասարակական կազմակերպության իրավական վիճակը, կարգավորում է նրա ստեղծման, կառավարման, գործունեության, վերակազմակերպման եւ լուծարման ընթացքում ծագող իրավահարաբերությունները, սակայն կան որոշակի խնդիրներ, որոնք լուծման կարիք ունեն: Էլինար Վարդանյանն ընդգծել է, որ քննարկվող նախագիծն էականորեն տարբերվում է գործող օրենքից: Ըստ նոր նախագծի` փոփոխման կենթարկվի ՀԿ-ների գրանցման բարդ գործընթացը եւ անդամների թվի վերաբերյալ դրույթը:
Օրենքի նախագծի եւ կից օրենսդրական փոփոխությունների փաթեթի վերաբերյալ իր տեսակետն է հայտնել ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը: Նա նշել է, որ նախագիծը ՀՀ կառավարության եւ արդարադատության նախարարության կողմից ներկայացվել է իբրեւ հասարակական կազմակերպությունների զարգացման ինստիտուցիոնալ եւ օրենսդրական բարեփոխումների ծրագիր: Նա հավելել է, որ հասարակական կազմակերպությունների ազատ եւ արդյունավետ գործունեության իրականացման համար պատշաճ պայմանների ստեղծումն իրապես պետք է համարվի պետության կարեւորագույն գերակայություններից մեկը:
Հիմնական զեկուցող, ՀՀ արդարադատության փոխնախարար Արսեն Մկրտչյանը տեղեկացրել է, որ փաթեթով հստակեցվում է հասարակական կազմակերպությունների դերը երկրի պետական եւ հասարակական կյանքում:
Նա նշել է, որ օրենսդրական փաթեթով ՀԿ-ներին ընձեռվում է ձեռնարկատիրական գործունեությամբ զբաղվելու իրավունք՝ նրանց տրամադրելով ֆինանսական կայունությունն ապահովող արդյունավետ գործիքներ, պարզեցվում եւ հստակեցվում է ՀԿ-ների պետական գրանցման վարչարարությունը` գրանցվող կազմակերպություններին ազատելով ավելորդ գործընթացներից:
Փոխնախարարը հավելել է նաեւ, որ փաթեթով առաջարկվող փոփոխություններն ու լրացումներն առավել թափանցիկ են դարձնելու ՀԿ-ների ծավալած գործունեությունը: Նա անդրադարձել է ՀԿ-ների ֆինանսական կայունությանը, կազմակերպաիրավական եւ կառավարման մեխանիզմներին, անձեռնմխելի կապիտալով հիմնադրամների ծավալած գործունեությանը, ՀԿ-ների աուդիտի պարտադրմանը, կամավորների օրինական աշխատանքին:
Անդրադառնալով «Հասարակական կազմակերպությունների մասին» օրենքի նախագծում առկա կամավորների վերաբերյալ հոդվածին` փոխնախարարը հստակեցրել է, որ եթե կամավորների աշխատանքի տեւողությունը մեկ ամսվա մեջ գերազանցում է անընդմեջ 5 օրը, ապա կազմակերպությունը կամավորների հետ պետք է կնքի աշխատանքային պայմանագիր:
«Թրանսփարենսի ինթերնեշնլ» հակակոռուպցիոն կենտրոնի իրավախորհրդատու Հերիքնազ Տիգրանյանն իր զեկույցում անդրադարձել է ՀԿ-ների ֆինանսական կայունության հարցին, նրանց պարտականություններին եւ կամավորության ինստիտուտին:
Ներկաները բազմաթիվ հարցեր են ուղղել զեկուցողներին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին ստեղծվելիք լիազոր մարմնի հսկողական գործառույթներին, ՀԿ-ների ֆինանսավորմանը, ՀԿ-ների կողմից պետական խորհրդանիշների օգտագործմանը, կամավորներին եւ շահառուներին:
Ամփոփելով խորհրդարանական լսումների աշխատանքը` Էլինար Վարդանյանը շնորհակալություն է հայտնել մասնակիցներին՝ փաթեթի շահագրգիռ քննարկման համար:

On February 17, the NA Standing Committee on Protection of Human Rights and Public Affairs organized parliamentary hearings to debate the issue on the package of the RA draft law “On the NGOs” and the Enclosed Legislative Amendments submitted by the RA Government. The deputies, the members of the RA Government and the representatives of the NGOs took part in the parliamentary hearings.
Highlighting the debate of the legislative package, the Committee Chair Elinar Vardanyan has noted that the existing law “On the NGOs” defines the legal status of the NGO, regulates the legal relations arising during its creation, management, activities, transformation and its dissolution; however, there are certain problems which have to be solved. Elinar Vardanyan has underlined that the draft law under debate essentially differs from the existing law. According to the new draft law, a complicated process of the NGO registration and the provision on the members’ number will be amended.
The RA Minister of Justice Arpine Hovhannisyan expressed his view on the package of the draft law and the enclosed legislative amendments.
The key speaker, the RA Deputy Minister of Justice Arsen Mkrtchyan has informed that the role of the NGOs in the state and public life of the country is specified by the package.
The Deputy Minister also added that the amendments being proposed by the package make the activities of the NGOs more transparent. He touched upon the financial stability, the organizational-legal and administration mechanisms, the activities of the funds by the inviolable capital, the compulsory audit for the NGOs and the volunteers’ exemplary work.
The Legal Adviser of the Transparency International Anti-Corruption Centre Heriknaz Tigranyan in her report referred to the financial stability of the NGOs, their obligations and the Volunteer Institute.
The attendees addressed questions to the speakers, which mainly related to the control functions of the authorized body to be created, the financing of the NGOs, the use of the state symbols by the NGOs, the volunteers and the beneficiaries.
Summing up the work of the parliamentary hearings, Elinar Vardanyan thanked the participants for the debate of the package of concern.