Փետրվարի 19-ը հայ մեծանուն բանաստեղծ Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան օրն է, եւ այդ օրը 2008 թվականից ի վեր Հայաստանում նշվում է որպես Գիրք նվիրելու օր: Այդ օրն անցկացվում են տարբեր գրական միջոցառումներ: Օրվա տոնական ավանդույթներից մեկը միմյանց հետաքրքիր գիրք նվիրելն է:
Գեղեցիկ այս օրը հիշարժան դարձնելու համար Ազգային ժողով էին այցելել Երեւանի մի շարք դպրոցների բարձրդասարանցիներ, որոնց հետ հանդիպել են ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Նաղդալյանը: Ինչպես իր խոսքում նշել է Երեւանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը, աշակերտների ցանկությունն է եղել այցելել Ազգային ժողով եւ հետեւել օրվա խորհրդին՝ գիրք նվիրել:
ԱԺ փոխնախագահները հորդորել են երեխաներին արդյունավետ օգտագործել ուսումնառության տարիները, շատ կարդալ եւ զինվել գիտելիքներով:
Համազգային տոն դարձած օրվան համահունչ՝ ԱԺ փոխնախագահները դպրոցականներին նվիրել են հայ մեծ բանաստեղծ եւ փիլիսոփա Գրիգոր Նարեկացու «Մատյան ողբերգության» պոեմը եւ այլ արժեքավոր գրքեր: Հերմինե Նաղդալյանը եւ Էդուարդ Շարմազանովը հույս են հայտնել, որ «Նարեկը» նրանց համար ուղեցույց կդառնա կյանքում: Աշակերտները եւս հայ եւ արտասահմանյան գրողների գործեր են նվիրել ԱԺ փոխնախագահներին:

19 февраля – день рождения великого армянского поэта Ованеса Туманяна, и с 2008 г. эта дата в Армении отмечается как День дарения книг. В этот день проводятся различные литературные мероприятия. Одной из праздничных традиций стало дарение друг другу интересной книги.
В памятный день НС посетили в сопровождении начальника Управления общего образования мэрии Еревана Г.Согомонян старшеклассники ряда ереванских школ, с которыми встретились вице-спикеры Э.Шармазанов и Э.Нагдалян.
Вице-спикеры НС призвали детей эффективно использовать годы учебы, много читать и вооружаться знаниями.
Вице-спикеры парламента ознаменовали всенародный праздник дарением ценных книг, в частности поэмы “Книга скорбных песнопений” выдающегося средневекового армянского поэта и философа Григора Нарекаци. Э.Шармазанов и Э.Нагдалян выразили надежду, что великая книга Нарекаци станет путеводной в их жизни. Учащиеся в свою очередь подарили вице-спикерам НС произведения армянских и иностранных писателей.