Փետրվարի 25-ին ՀՀ ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարտուն Գրիգորյանը, հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ Տաճատ Վարդապետյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Վահագն Մախսուդյանը ԱՄՆ ՄԶԾ Հողային ռեֆորմի եւ ֆերմերային տնտեսությունների վերակառուցման ծրագրի շրջանակում հանդիպել են Տաջիկստանի Հանրապետությունից փորձի փոխանակման նպատակով Հայաստան այցելած պատվիրակության անդամների հետ:
Պատվիրակության կազմում ընդգրկված են Տաջիկստանի խորհրդարանի պատգամավորներ, գյուղատնտեսության նախարարության պաշտոնյաներ եւ ԱՄՆ ՄԶԾ ներկայացուցիչներ:
Տաջիկական պատվիրակության խնդրանքով ԱԺ գյուղատնտեսական եւ բնապահպանական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Մարտուն Գրիգորյանն անդրադարձել է Հայաստանում հողօգտագործման խնդիրներին, ՀՀ Հողային օրենսգրքի վերջին փոփոխություններին եւ մեր երկրում հողային ռեֆորմին: Նա հանգամանալից ներկայացրել է անկախության տարիներին այդ ոլորտում կատարված փոփոխությունները:
Տաջիկստանից ժամանած հյուրերը նշել են, որ ի տարբերություն Հայաստանի Հանրապետության՝ իրենց երկրում հողը պետության սեփականությունն է, եւ գյուղացուն տրվում է միայն հողօգտագործման իրավունք: Երկրում գործում է շուրջ հարյուր վաթսուն հազար ֆերմերային տնտեսություն: Եվ քանի որ Տաջիկստանը գյուղատնտեսական երկիր է, այդ ոլորտը երկրի նախագահի եւ կառավարության ուշադրության կենտրոնում է: Հյուրերը նշել են, որ արդեն ուսումնասիրել են Կիրգիզիայի փորձը, այժմ Հայաստանում ուսումնասիրում են այդ բնագավառում հայկական կողմի ձեռքբերումներն ու խնդիրները՝ այցի ընթացքում բազմաթիվ հանդիպումներ ունենալով ոլորտի պատասխանատուների հետ:
Հանդիպման ավարտին զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ փոխայցերը կնպաստեն միջխորհրդարանական կապերի խորացմանը, խորհրդարանական բարեկամական խմբերի համագործակցության աշխուժացմանը:

25 февраля председатель Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы М.Григорян, заместитель председателя Т.Вардапетян и член комиссии В.Махсудян в рамках программы земельных реформ и реконструкции фермерских хозяйств   USAID встретились с членами делегации Республики Таджикистан, посетившей Армению для обмена опытом.
В составе делегации – депутаты парламента Таджикистана, должностные лица Министерства сельского хозяйства и представители USAID .
По просьбе таджикской делегации председатель Постоянной комиссии НС по вопросам сельского хозяйства и охраны природы М.Григорян обратился к проблемам землепользования в Армении, последним изменениям Земельного кодекса РА и Земельной реформе в нашей стране. Он обстоятельно представил перемены в этой сфере за годы независимости.
Таджикские гости отметили, что, в отличие от РА, в их стране земля – собственность государства, и крестьянину предоставляется лишь право на землепользование. В стране действует около 160 тысяч фермерских хозяйств. И поскольку Таджикистан – аграрная страна, эта сфера в центре внимания президента и правительства. Гости отметили, что уже изучили опыт Киргизии, ныне знакомятся в Армении с достижениями и проблемами армянской стороны в этой области, встречаясь в ходе визита с ответственными лицами сферы.
В завершение встречи собеседники выразили надежду, что взаимные поездки будут содействовать углублению межпарламентских связей, оживлению сотрудничества групп дружбы.