Մարգարիտ Եսայանը մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ-ի անդամ երկրների կանանց խորհրդի նիստին
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը փետրվարի 24-26-ը Մարոկկոյում մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի կանանց խորհրդի հերթական նիստին: Կին խորհրդարանականները քննարկել են համաշխաշխարհային նոր զարգացումների եւ մարտահրավերների պայմաններում կանանց դերին եւ մասնակցությանը վերաբերող հարցեր: Զեկուցողները միակարծիք են եղել, որ ֆրանկոֆոն կանայք ավելի ակտիվ եւ նախաձեռնող պիտի լինեն իրենց երկրներում երկրի կառավարման, օրենսդիր մարմիններում աշխատանքի եւ այլ հարցերում: Փորձագետները ներկայացրել են տարբեր երկրներում կանանց իրավունքների մասին իրենց ուսումնասիրությունների արդյունքները: Նշվել է, որ շատ երկրներում կանայք զրկված են տարրական իրավունքներից, օրինակ՝ իրենց ազգությունը չեն կարող նշել, դա պիտի որոշի ամուսինը. այսպես է շուրջ 10 երկրում, իսկ շուրջ 31 երկրում կինն իրավունք չունի ստորագրել որեւէ փաստաթուղթ, դա բացառապես տղամարդկանց է վերապահված:
Մարգարիտ Եսայանն իր ելույթում ներկայացրել է կնոջ դերը մեր երկրի կառավարման գործընթացում: Նա խորհրդարանականներին իրազեկել է, որ ՀՀ խորհրդարանում 13 կին պատգամավոր կա, իսկ կառավարությունում՝ 3 կին նախարար: Տիկին Եսայանն իր գործընկերներին ներկայացրել է հայկական ընտանիքի կազմավորման եւ զարգացման մոդելը եւ պատասխանել է բազմաթիվ հարցերի:

М.Есаян приняла участие в заседании Совета женщин стран-членов ПА Франкофонии
24-26 февраля глава делегации НС РА в Парламентской Ассамблее Франкофонии (ПАФ) М.Есаян приняла участие в очередном заседании Совета женщин стран-членов ПАФ в Марокко. Женщины-парламентарии обсудили вопросы участия и роли женщин в условиях новых мировых развитий и вызовов. Докладчики были единодушны в том, что женщины-франкофонки должны быть более активными и инициативными в своих странах в вопросах управления государством, работы в законодательных органах. Эксперты представили итоги своих исследований по правам женщин в различных странах. Отмечено, что во многих из них женщины лишены элементарных прав, например, они не могут указывать свою национальность – в почти 10 странах это решают их мужья, почти в 31 стране женщины не имеют права подписывать какие-либо документы – это исключительная прерогатива мужчин и т.д.
М.Есаян   в своем выступлении представила роль женщин в процессе управления государством. Она проинформировала парламентариев, что в НС РА 13 женщин-депутатов, а в Правительстве РА – 3 женщины-министра. Г-жа  Есаян ознакомила делегатов с моделью образования и развития армянской семьи, ответила на множество вопросов.