Մարգարիտ Եսայանը մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ-ի անդամ երկրների կանանց խորհրդի նիստին
Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը փետրվարի 24-26-ը Մարոկկոյում մասնակցել է Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի կանանց խորհրդի հերթական նիստին: Կին խորհրդարանականները քննարկել են համաշխաշխարհային նոր զարգացումների եւ մարտահրավերների պայմաններում կանանց դերին եւ մասնակցությանը վերաբերող հարցեր: Զեկուցողները միակարծիք են եղել, որ ֆրանկոֆոն կանայք ավելի ակտիվ եւ նախաձեռնող պիտի լինեն իրենց երկրներում երկրի կառավարման, օրենսդիր մարմիններում աշխատանքի եւ այլ հարցերում: Փորձագետները ներկայացրել են տարբեր երկրներում կանանց իրավունքների մասին իրենց ուսումնասիրությունների արդյունքները: Նշվել է, որ շատ երկրներում կանայք զրկված են տարրական իրավունքներից, օրինակ՝ իրենց ազգությունը չեն կարող նշել, դա պիտի որոշի ամուսինը. այսպես է շուրջ 10 երկրում, իսկ շուրջ 31 երկրում կինն իրավունք չունի ստորագրել որեւէ փաստաթուղթ, դա բացառապես տղամարդկանց է վերապահված:
Մարգարիտ Եսայանն իր ելույթում ներկայացրել է կնոջ դերը մեր երկրի կառավարման գործընթացում: Նա խորհրդարանականներին իրազեկել է, որ ՀՀ խորհրդարանում 13 կին պատգամավոր կա, իսկ կառավարությունում՝ 3 կին նախարար: Տիկին Եսայանն իր գործընկերներին ներկայացրել է հայկական ընտանիքի կազմավորման եւ զարգացման մոդելը եւ պատասխանել է բազմաթիվ հարցերի:

Margarit Yesayan Takes Part in the Session of the Women’s Council of the Francophonie PA Member States
On February 24-26 the Head of the RA NA Delegation to the Parliamentary Assembly of La Francoponie in Morocco took part in the regular session of the Women’s Council of the Parliamentary Assembly of La Francophonie. The women parliamentarians debated the issues relating to the women’s role and participation in the new developments and challenges of the world. The speakers were unanimous that the Francophonie women should be more active and initiators in the governing system, works in the legislative bodies in their countries and in other issues. The experts presented the results of their studies on the women’s rights in different countries. It has been noted that in many countries women are deprived of elementary rights, for example, they cannot mention their nationality, the husband should make a decision for it: it is like that in about 10 countries, and in about 31 countries the woman has no right to sign any document, it is exclusively reserved to men.
In her speech Margarit Yesayan introduced the woman’s role in the government process of our country. She has informed the parliamentarians that 13 women MPs are in the RA Parliament, and 3 women ministers in the Government. Mrs Yesayan presented the model of the formation of the Armenian family to her counterparts and answered numerous questions.