Մարտի 16-ին ՀՀ Ազգային ժողովում տեղի է ունեցել ՍԾՏՀ ԽՎ տնտեսական, առեւտրի եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 46-րդ նիստը: Նիստին մասնակցել են Ռուսաստանից, Վրաստանից, Բուլղարիայից, Թուրքիայից, Հունաստանից, Ռումինիայից, Ուկրաինայից Հայաստան ժամանած պատվիրակությունների ներկայացուցիչները: Նիստի սկզբում հաստատվել է օրակարգը, ապա նախորդ տարի Վառնայում տեղի ունեցած 45-րդ նիստի արձանագրությունը:
Նիստի բացմանը ողջույնի խոսքով հանդես է եկել ԱԺ նախագահի տեղակալ Հերմինե Նաղդալյանը, ով, ողջունելով հյուրերին ՀՀ Ազգային ժողովում, կարեւորել է տարածաշրջանային համագործակցության զարգացումը եւ փոխվստահության մթնոլորտի ստեղծումը: Տիկին Նաղդալյանն իր խոսքում անդրադարձել է ՍԾՏՀ երկրների միջեւ քաղաքական երկխոսության խորացմանը եւ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացմանը, որոնք կնպաստեն տարածաշրջանի ժողովուրդների բարեկեցությանը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ թեեւ այս կառույցի գործունեության ուղղվածությունը տնտեսական է, սակայն այս համագործակցության միջոցով հնարավոր է տարածաշրջանում բարենպաստ միջավայր ստեղծել ոչ միայն տնտեսական, այլեւ քաղաքական, մշակութային, կրթական եւ այլ կարեւոր խնդիրների լուծման համար:
ՍԾՏՀ ԽՎ գլխավոր քարտուղարի տեղակալ Միլտիադիս Մակրիաննիսը նշել է, որ Տնտեսական, առեւտրի եւ բնապահպանական հարցերի հանձնաժողովի 46-րդ նիստի թեման է «Փախստականների խնդիրները Սեւծովյան տնտեսական համագործակցության անդամ երկրներում տնտեսական տեսանկյունից»:
Թեմայի վերաբերյալ զեկույցով հանդես է ՍԾՏՀ ԽՎ-ում ՀՀ Ազգային ժողովի պատվիրակության ղեկավար Գագիկ Մինասյանը, ով, ողջունելով հյուրերին խորհրդարանում, ներկայացրել է թեմային առնչվող խնդիրները մեր երկրում: Գագիկ Մինասյանի խոսքով՝ ղարաբաղյան հակամարտության հետեւանքով Ադրբեջանից շուրջ 360 հազար հայեր են ներգաղթել Հայաստան, այնուհետեւ աղետաբեր երկրաշարժի եւ Հայաստանի սահմանամերձ գյուղերի գնդակոծության հետեւանքով ավելացել է կացարան չունեցող եւ սոցիալական այլ խնդիրներ ունեցող մարդկանց թիվը:
Նորանկախ պետության համար դժվարին ժամանակաշրջանում ստեղծվել է Փախստականների հարցերով կոմիտեն, 1999-ին ընդունվել է «Փախստականների մասին» ՀՀ օրենքը, իսկ 2008 թվականին Ազգային ժողովն ընդունել է «Փախստականների եւ ապաստանի մասին» ՀՀ օրենքը, որը ներդաշնակեցված է մարդու իրավունքների միջազգային նորմերին եւ փաստաթղթերին :
Գագիկ Մինասյանը փաստել է, որ այսօր Հայաստանը պատկանում է այն երկրների թվին, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել օգնել սիրիացի ժողովրդին, եւ 2012 թվականից սկսած՝ մեր երկիրն ընդունել է 17000 գաղթականների՝ հանդիսանալով Շվեդիայից եւ Գերմանիայից հետո մեծ թվով փախստականներ ընդունող երրորդ երկիրը: Ունենալով Ադրբեջանից ներգաղթյալների հետ կապված չլուծված խնդիրներ՝ Հայաստանը հսկայական միջոցներ է ծախսում՝ շարունակելով ընդունել գաղթականներին, սակայն որեւէ աջակցություն չստանալով միջազգային հանրության կողմից:
Այնուհետեւ զեկույցներով հանդես են եկել Թուրքիայի, Հունաստանի, Ռումինիայի, Ուկրաինայի, Ռուսաստանի եւ Բուլղարիայի ներկայացուցիչները՝ ներկայացնելով իրենց երկրներում տիրող իրավիճակը: Զեկուցողները բարձրացրել են Սիրիայից, Մերձավոր Արեւելքից, Հյուսիսային Աֆրիկայից տարածաշրջան ներգաղթած փախստականներին առնչվող կենսական հարցերը, որոնք վերաբերում են ապաստանի տրամադրմանը, աշխատանքի եւ սոցիալական խնդիրների լուծմանը, երկրի էթնիկ ժողովուրդների հետ համակեցությանը, միջազգային հանրության օգնությանը եւ ընդունող երկրների տնտեսական եւ ֆինանսական բեռի ավելացմանը:
Քննարկված զեկույցները հաստատվել են նիստին մասնակցող պատվիրակությունների կողմից:
Հանձնաժողովի նախագահի ընտրությունը հետաձգվել է:
Նիստի ավարտին քննարկվել են թեմային առնչվող առաջարկությունների նախագիծը, հաջորդ նիստի անցկացման վայրն ու նոր թեման:

16 марта в НС РА состоялось 46-е заседание Комитета по экономическим, торговым и экологическим вопросам   ПАЧЭС. В заседании приняли участие прибывшие в Армению представители делегаций России, Грузии, Болгарии, Турции, Греции, Румынии, Украины. В начале заседания утверждены повестка дня и протокол 45-го заседания, состоявшегося в прошлом году в Варне.
На открытии заседания с приветственным словом выступила вице-спикер НС Э.Нагдалян, подчеркнувшая важность развития регионального сотрудничества и создания атмосферы доверия. Она обратилась к углублению политического диалога между странами ЧЭС и развитию торгово-экономических связей, которые будут содействовать дружбе народов региона. Вице-спикер отметила, что хотя вектор деятельности структуры – экономический, однако посредством этого сотрудничества возможно создание благоприятной среды в регионе не только для решения экономических, но и политических, культурных, образовательных и прочих важных задач.
Заместитель Генерального секретаря ПАЧЭС   Милтиадис Макрианнис отметил, что тема 46-го заседания Комитета по экономическим, торговым и экологическим вопросам   ПАЧЭС – “Проблемы беженцев с экономической точки зрения в странах-членах ПАЧЭС”.
С докладом выступил глава делегации НС РА в ПАЧЭС Г.Минасян, который представил по теме проблемы в нашей стране. По его словам, вследствие Карабахского конфликта около 360 тысяч армян из Азербайджана мигрировали в Армению, затем после катастрофического Спитакского землетрясения и обстрела приграничных сел Армении прибавилось число людей,   лишившихся жилья и имеющих другие социальные проблемы.
В труднейший для независимого государства период создан Комитет по делам беженцев, а в 2008 г. НС приняло закон РА “О беженцах и убежище”, который гармонизирован с международными нормами и документами по правам человека.
Г.Минасян констатировал, что сегодня Армения в числе тех стран, кто выразил готовность помочь сирийскому народу   и, начиная с   2012 г., наша страна приняла 17000 беженцев, став после Германии и Швейцарии третьей по приему большого числа беженцев. Имея нерешенные проблемы с беженцами из Азербайджана, Армения расходует колоссальные средства, продолжая принимать беженцев, однако не получая какого-либо содействия международного сообщества.
Затем с докладами выступили представители Турции, Греции, Румынии, Украины, России и Болгарии, представляя ситуацию в своих странах. Они подняли жизненно важные проблемы хлынувших в регион мигрантов из Сирии, Ближнего Востока, Северной Африки, которые касались предоставления жилья, работы и решения социальных вопросов, помощи международного сообщества, роста экономического и финансового бремени принимающих стран и др.
Обсуждавшиеся доклады утверждены участвующими в заседании делегациями.
Выборы председателя Комитета отсрочены.
В завершение заседания обсуждены проект предложений по теме, место проведения  и новая тема следующего заседания.