ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը մարտի 22-ին ներկա է գտնվել Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանում կազմակերպված միջոցառմանը, որը նվիրված էր 1821 թվականի մարտի 25-ին Հունաստանի՝ օսմանյան լծից ազատագրմանը եւ հայ-հունական դարավոր բարեկամությանը: Միջոցառմանը ներկա են եղել Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսը, հունական համայնքի ներկայացուցիչներ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, կարեւորելով Հունաստանի ազատագրումը օսմանյան տիրապետությունից, շնորհավորել է հունական համայնքի ներկայացուցիչներին եւ փաստել, որ հույն ժողովրդի համար ճակատագրական օրերին նրա կողքին են եղել հայերը, իսկ հայերի համար օրհասական օրերին՝ հույները: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ հայերի եւ հույների դարավոր բարեկամության մասին խոսում է այն փաստը, որ դեռեւս 1870-ականներին օսմանյան խորհրդարանում հույն պատգամավորները բարձրացրին Հայկական հարցը: Էդուարդ Շարմազանովն իր խոսքում հիշատակել է Սարդարապատում եւ Արցախյան հերոսամարտի տարիներին հայ ժողովրդի կողքին մարտնչող հույների մասին: Խոսելով հայաստանաբնակ հույների մասին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Հայաստանի հույները պատրաստ են կամուրջ հանդիսանալ բարեկամ ժողովուրդների միջեւ, որոնք կապված են միմյանց հետ անցյալով եւ ներկայով:
Երեւանի Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանի ռեկտոր Գայանե Գասպարյանն իր խոսքում նշել է, որ համալսարանը 2012 թվականին բացել է հունական կենտրոն, որտեղ հունարեն են ուսումնասիրում բազմաթիվ ուսանողներ: Տիկին Գասպարյանը Վ. Բրյուսովի անվան պետական լեզվահասարակագիտական համալսարանին եւ հատկապես հունական կենտրոնին ցուցաբերած օժանդակության, հայ-հունական բարեկամության ամրապնդման համար շնորհակալագրեր է հանձնել ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին եւ Հայաստանում Հունաստանի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Իոաննիս Տայիսին:

22 марта вице-спикер НС Э.Шармазанов в Ереванском государственном университете языков и социальных наук им. В.Брюсова принял участие в мероприятии, посвященном освобождению Греции 25 марта 1821 г. от османского ига и вековой армяно-греческой дружбе. На мероприятии присутствовали Чрезвычайный и Полномочный посол Греции в РА Иоаннис Таис, представители греческой общины Армении. Вице-спикер НС Э.Шармазанов, подчеркнув важность освобождения Греции от османского ига, поздравил представителей греческой общины и заметил, что рядом с греческим народом в судьбоносные дни были армяне, а   в роковые для армян дни – греки. По его словам, о вековой дружбе армян и греков свидетельствует   факт, когда еще в 1870-е годы в османском парламенте греческие депутаты подняли Армянский вопрос. Э.Шармазанов в своем слове упомянул греков, сражавшихся рядом с армянским народом в Сардарапате и в годы Арцахской героической битвы. Говоря о греках Армении, вице-спикер НС отметил, что они готовы быть мостом между дружественными народами, связанными друг с другом прошлым и настоящим.
Ректор Ереванского государственного университета языков и социальных наук им. В.Брюсова Г.Гаспарян в своем слове отметила, что университет в 2012 г. открыл Греческий центр, где множество студентов изучают греческий язык. Г-жа Гаспарян за содействие университету им.В.Брюсова и особенно Греческому центру и укрепление армяно-греческой дружбы вручила благодарственные грамоты вице-спикеру НС Э.Шармазанову и Чрезвычайному и Полномочному послу Греции в РА Иоаннису Таису.