Մարտի 29-ին տեղի է ունեցել Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամների մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը, պատվիրակության անդամներ Կարինե Աճեմյանը, Հրանտ Բագրատյանը, Թեւան Պողոսյանը, Միքայել Մելքումյանը, Վահե Էնֆիաջյանը, Մհեր Շահգելդյանը մանրամասներ են ներկայացրել Եվրանեսթ ԽՎ-ի հինգերորդ լիագումար նիստի աշխատանքների վերաբերյալ, նաեւ՝ ամփոփել են 2015 թ.-ի ընթացքում վեհաժողովի շրջանակներում պատվիրակության կատարած աշխատանքները:
Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրել է, որ Քաղաքական հարցերի, մարդու իրավունքների եւ ժողովրդավարության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել է «Արտաքին քաղաքականությունների եւ անվտանգության սպառնալիքների վերաբերյալ ԵՄ անդամ պետությունների եւ Արեւելաեվրոպական գործընկեր երկրների ընդհանուր դիրքորոշումները» թեմայով զեկույցի նախագիծ, որը վերաբերել է Արեւելյան գործընկերության անդամ պետությունների եւ Եվրամիության ընդհանուր սպառնալիքներին եւ համատեղ քաղաքականության արդյունքում դրանց դիմագրավելուն: Ըստ հայկական պատվիրակության ղեկավարի՝ նախագիծը շրջանառության ընթացքում հավաքել է 111 առաջարկ, այն պարունակել է Հայաստանի շահերին հակասող, վիճելի եւ հակահայկական ձեւակերպումներով դրույթներ. դրանք վերաբերել են Լեռնային Ղարաբաղի խնդրին, մասնավորապես Արեւելյան գործընկերության անդամ երկրներում առկա կոնֆլիկտներում օկուպացված տարածքներին, տարածքային ամբողջականության սկզբունքին, ռազմական ագրեսիային, զորքերի դուրսբերմանը: Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրել է, որ հայկական պատվիրակության միահամուռ աշխատանքի շնորհիվ բանակցությունների ընթացքում ձեռք է բերվել պայմանավորվածություն եւ վեհաժողովի կանոնակարգի համաձայն՝ հեղինակները հետ են վերցրել իրենց առաջարկները: Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ նիստերում ընդունված բոլոր զեկույցները բխում են Հայաստանի խորհրդարանական քաղաքական ուժերի ընդհանուր շահերից եւ դիրքորոշումներից, արտահայտում են ՀՀ արտաքին եւ ներքին քաղաքական մոտեցումները:
Որոշ առաջարկների վերաբերյալ հայկական պատվիրակությունն ունեցել է վերապահումներ, որոնք դեմ են եղել ՌԴ շահերին եւ հաշվի առնելով մեր երկրի անվտանգության հարցերը՝ հայկական պատվիրակությունը դեմ է քվեարկել այդ առաջարկներին:
Պատվիրակության անդամները ներկայացրել են հանձնաժողովների աշխատանքները եւ դրանցում տեղի ունեցած քննարկումները:
Եվրանեսթ խորհրդարանական վեհաժողովի Սոցիալական հարցերի, կրթության, մշակույթի եւ քաղաքացիական հասարակության հարցերի մշտական հանձնաժողովի փոխնախագահ Կարինե Աճեմյանը նշել է, որ հանձնաժողովում քննարկվել է «Բոլոնիայի գործընթացի շրջանակներում ԵՄ եւ Արեւելյան գործընկերության երկրների միջեւ համագործակցությունը մասնագիտական որակավորումների, աշխատանքային փորձի եւ համալսարանի դիպլոմների ճանաչման գործընթացներում» թեմայով զեկույցի նախագիծ: Այն վերաբերել է Բոլոնյան գործընթացին, մասնավորապես Արեւելյան գործընկերության երկրների ձեւաչափով համագործակցությանը, ուսանողների շարժունակությանը, դիպլոմների ճանաչմանը: Նախագծից հայկական պատվիրակության հորդորով հանվել է ուկրաինական պատվիրակության երկու առաջարկ: Տիկին Աճեմյանը տեղեկացրել է, որը այն ընդունվել է Հայաստանի համար ընդունելի տարբերակով: Նույն հանձնաժողովի անդամ Վահե Էնֆիաջյանը նշել է, որ Եվրանեսթ ԽՎ-ում հայկական պատվիրակությունը, ինչպես միշտ, այս անգամ եւս աշխատել է կազմակերպված եւ իրականացրել է իր առջեւ դրված նպատակները եւ խնդիրները:
Հրանտ Բագրատյանը եւ Միքայել Մելքումյանը նշել են, որ Տնտեսական ինտեգրման, իրավական մոտարկման եւ ԵՄ քաղաքականությունների հետ համապատասխանեցման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նիստում քննարկվել են «ԵՄ ֆինանսական բազմամյա աջակցության հեռանկարները եւ դրանց ազդեցությունը Արեւելյան գործընկերության երկրների տնտեսական համագործակցության վրա» թեմայով զեկույցի նախագիծ: Խոսելով փոքր եւ միջին ձեռնարկությունների զարգացմանը վերաբերող հարցերից` Հրանտ Բագրատյանը տեղեկացրել է, որ թեմայի վերաբերյալ ներկայացրել է ընդգրկուն եւ համակողմանի վերլուծությամբ զեկույց: Պատգամավորները գոհունակությամբ նշել են, որ պատվիրակությունը կանխել է բանաձեւերում հակահայկական ձեւակերպումների ներառումը:
Միքայել Մելքումյանն անդրադարձել է «Այլընտրանքային գազի ոլորտում քաղաքականության մշակում եւ պոտենցիալ ազդեցությունը ԵՄ-ի եւ Արեւելյան գործընկերության երկրների էներգետիկ շուկաների վրա» թեմայով զեկույցի նախագծին, խոսել հանձնաժողովում հայկական պատվիրակության առաջիկա անելիքներից:
Մհեր Շահգելդյանն իր խոսքում կարեւորել է ՀՀ Ազգային ժողովում խորհրդարանական վեհաժողովների միջեւ տեսակետների եւ կարծիքների փոխանակման ընդհանուր հարթակի ձեւավորումը:
Թեւան Պողոսյանը Հայաստանի համար մեծ հաջողություն է համարել այն փաստը, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության լուծման խնդիրներն այլեւս չեն քննարկվելու Եվրանեսթ ԽՎ-ում. նա ընդգծել է, որ դրա համար կա առանձին ձեւաչափ՝ այն է՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Ըստ պատգամավորի՝ կառույցում պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել, որ գործընթացին վնասող որեւէ ձեւակերպում չի դառնալու քննարկման թեմա:
Պատվիրակության ղեկավար Արտակ Զաքարյանը տեղեկացրել է, որ Եվրանեսթ ԽՎ հաջորդ լիագումար նիստը տեղի կունենա Կիեւում, իսկ Տնտեսական ինտեգրման, իրավական մոտարկման եւ ԵՄ քաղաքականությունների հետ համապատասխանեցման հարցերի մշտական հանձնաժողովի հաջորդ նիստը հայկական պատվիրակության առաջարկով կանցկացվի հաջորդ տարվա աշնանը՝ Երեւանում:

On March 29, the press conference of the RA NA Delegation to Euronest Parliamentary Assembly (PA), during which the Head of the Delegation Artak Zakaryan, members of the Delegation Karine Atshemyan, Hrant Bagratyan, Tevan Poghosyan, Mikayel Melkumyan, Vahe Enfiajyan, Mher Shahgeldyan presented details on the works of the Euronest PA Fifth Plenary Session, also summed the works done by the Delegation within the framework of the Assembly during 2015.
Artak Zakaryan has informed that at the Meeting of the Political Affairs, Human Rights and Democracy a draft report on the theme Common positions and concerns of the EU Member States and Eastern European partner countries over foreign policies and external threats to their security was discussed, which related to the common threats of the Eastern Partnership member states and the European Union and facing them as a result of joint policy. According to the Head of the Armenian Delegation, during the circulation the draft collected 111 recommendations, it contained the provisions with controversial and anti-Armenian wordings contradicting the interests of Armenia, they related to the Nagorno Karabakh problem, particularly, the occupied territories in the conflicts existing in the Eastern Partnership member states, the principle of territorial integrity, the military aggression and the withdrawal of the troops. Artak Zakaryan has informed that due to united work of the Armenian Delegation during the negotiations an agreement was reached and according to the Statute of the Assembly, the authors have taken back their recommendations. Artak Zakaryan has noted that all the reports passed in the sessions stem from the common interests and positions of the parliamentary political forces of Armenia, express the RA external and internal political approaches.
The Armenian Delegation had reservations on some recommendations, which were against the RF interests, and taking into consideration the issues of our country’s security, the Armenian Delegation voted against those recommendations.
The members of the Delegation presented the works of the Committees and the debates held in them.
The Deputy Chair of the Committee on Social Affairs, Education, Culture and Civil Society Karine Atshemyan has noted that the draft report on the theme Mutual recognition of professional qualifications, work experience and the university diplomas within the Bologna process was discussed in the Committee. It related to the Bologna process, particularly the cooperation in the format of the Eastern Partnership countries, the students’ mobility and the recognition of the diplomas. Two recommendations of the Ukrainian Delegation were withdrawn from the draft by the Armenian Delegation’s exhortation. Mrs Atshemyan has informed that it was passed by the version admissible for Armenia. The member of the same Committee Vahe Enfiajyan has stated that the Armenian Delegation to Euronest PA, as usual, this time also worked organized and fulfilled the goals and problems put before it.
Hrant Bagratyan and Mikayel Melkumyan noted that at the Meeting of the Committee on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies the draft report on the theme EU multiannual financial perspectives and their impact on economic cooperation among Eastern Partnership countries was debated. Talking about the items concerning the development of the small and medium entrepreneurship, Hrant Bagratyan has informed that he has submitted a report with inclusive and comprehensive analysis. The MPs noted with satisfaction that the Delegation prevented the inclusion of the anti-Armenian wordings in the resolutions.
Mikayel Melkumyan touched upon the draft report on the theme Policy development on unconventional gas and potential impact on energy markets in the EU and the Eastern European partner countries, talked about the works to be done by the Armenian Delegation in the Committee.
In his speech Mher Shahgeldyan highlighted the formation of the common platform of exchange of viewpoints and opinions between the Parliamentary Assemblies to the RA National Assembly.
Tevan Poghosyan considered a big success the fact that the problems of the solution of the Nagorno Karabakh conflict will be not be discussed in the Euronest PA anymore: he has underlined that there is separate format for it – the OSCE Minsk Group. According to the deputy, in the organization an agreement was reached that no wording damaging the process would become a matter of discussion.
The Head of the Delegation Artak Zakaryan has informed that the Euronest PA next Plenary Session will be held in Kiev, and the next Meeting of the Committee on Economic Integration, Legal Approximation and Convergence with EU Policies by the proposal of the Armenian Delegation will be held in Yerevan in autumn of the next year.