Ապրիլի 5-ին ԱԺ «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում խորհրդարան են այցելել Երեւանի Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի կուլտուրայի ֆակուլտետի հեռուստառադիոլրագրության բաժնի ուսանողները եւ դասախոսները:
Ապագա լրագրող ուսանողները նախ հետեւել են Ազգային ժողովի նիստին, ապա մասնակցել են հերթական բաց դասին, որը վարել է ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը:
Ուսանողների խնդրանքով ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է հայությանն այսօր խիստ մտահոգող ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում Ադրբեջանի կողմից զինադադարի խախտմանն ու ռազմական լայնածավալ գործողությունների վերսկսմանը, ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին, վերջին օրերի իրադարձությունների առնչությամբ միջազգային կառույցների արձագանքներին:
Այնուհետեւ ուսանողներն Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի դահլիճում ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ լուսանկարվել են:

5 апреля в рамках программы “Открытые двери”   парламент посетили студенты и преподаватели отделения телерадиожурналистики факультета культуры АГПУ им.Х.Абовяна.
Будущие журналисты прежде проследили за заседанием НС, затем приняли участие в очередном открытом уроке, который вел вице-спикер НС Э.Шармазанов.
По просьбе студентов вице-спикер НС обратился к беспокоящему армянство нарушению Азербайджаном перемирия и возобновлению широкомасштабных боевых действий на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения, урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, реакции международных структур на событиям последних дней.