Ապրիլի 6-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով են այցելել «Մխիթար Սեբաստացի» կրթահամալիրի սաները:
Աշակերտները ներկա են գտնվել Ազգային ժողովի նիստին, ապա մասնակցել են բաց դասի, որը վարել է Ազգային ժողովի նախագահի խորհրդական Հրայր Զորյանը, ով երեխաներին հանգամանալից ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը եւ օրենսդիր գործունեությունը: Պարոն Զորյանն անդրադարձել է նաեւ կրթահամալիրի սաներին հետաքրքրող հարցերին, որոնք հիմնականում վերաբերում էին վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին տիրող իրավիճակին, հայոց բանակի ռազմական գործողություններին, ՀՀ արտաքին քաղաքականությանը եւ խորհրդարանական կառավարման համակարգին:
Հանդիպման ավարտին խորհրդարան այցելած աշակերտները Հրայր Զորյանի հետ լուսանկարվել են Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի դահլիճում:

On April 6, within the framework of the Open Doors programme the pupils of Mkhitar Sebastatsi Educational Complex visited the National Assembly.
The pupils attended the sitting of the National Assembly, and then took part in the open lesson conducted by the Adviser to the President of the National Assembly Hrayr Zoryan, who thoroughly presented the structure and the legislative activities of the parliament to the children. Mr Zoryan also touched upon the issues concerning the pupils of the Educational Complex, which mainly related to the situation on the Karabakh-Azerbaijani border during recent days, the military operations of the Armenian Army, the RA foreign policy and the parliamentary system of government.
At the end of the meeting the pupils who visited the parliament had their photo taken with Hrayr Zoryan in the Plenary Session Hall of the National Assembly.