Լատվիացի պատգամավորն այցելել է Եռաբլուր
Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր Սերգեյ Պոտապկինն ապրիլի 9-ին Երեւանում այցելել է Եռաբլուր պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու ապրիլի 1-ից ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով հերոսաբար ընկած հայ զինվորականների հիշատակին:
Սերգեյ Պոտապկինը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նշել է, որ իր այցը Հայաստան նախապես պլանավորված չի եղել. ժամանել է՝ անձամբ տեսնելու եղելությունը:
«Լուրն իմանալով՝ շատ ազդված եմ կատարվածից, ցավում եմ եւ իմ վշտակցությունն եմ հայտնում բոլոր զոհվածների ընտանիքներին եւ հայ ժողովրդին: Ցանկանում եմ, որ նոր զոհեր այլեւս չլինեն, եւ Եռաբլուր պանթեոնի տարածքն այլեւս չընդլայնվի: Խնդրի լուծումը խաղաղ բանակցային ճանապարհն է. պատերազմական ցանկացած գործողություն ինձ համար դատապարտելի է: Մաղթում եմ հարատեւ խաղաղություն»,- իր խոսքում նշել է Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավորը:

On April 9, the Member of Parliament (MP) of Latvia Sergejs Potapkins visited Yerablur Pantheon in Yerevan to pay tribute to the memory of the Armenian military who had heroically fallen as a consequence of large-scale military aggression unleashed by the Azerbaijani armed forces since April 1.
Answering the journalists’ questions, Sergejs Potapkins noted that his visit to Armenia had not been planned beforehand: he arrived personally to see the real situation.
“Learning the news I was impressed by what happened, I express my condolences to all victims’ families and the Armenian people. I wish there wouldn’t be new victims, and the territory of Yerablur Pantheon wouldn’t be enlarged. The solution of the problem is through peaceful negotiations: any military action is condemnable for me. I wish lasting peace,” noted the Member of Parliament of Latvia in his word.