Լատվիացի պատգամավորն այցելել է Եռաբլուր
Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր Սերգեյ Պոտապկինն ապրիլի 9-ին Երեւանում այցելել է Եռաբլուր պանթեոն՝ հարգանքի տուրք մատուցելու ապրիլի 1-ից ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիայի հետեւանքով հերոսաբար ընկած հայ զինվորականների հիշատակին:
Սերգեյ Պոտապկինը, պատասխանելով լրագրողների հարցերին, նշել է, որ իր այցը Հայաստան նախապես պլանավորված չի եղել. ժամանել է՝ անձամբ տեսնելու եղելությունը:
«Լուրն իմանալով՝ շատ ազդված եմ կատարվածից, ցավում եմ եւ իմ վշտակցությունն եմ հայտնում բոլոր զոհվածների ընտանիքներին եւ հայ ժողովրդին: Ցանկանում եմ, որ նոր զոհեր այլեւս չլինեն, եւ Եռաբլուր պանթեոնի տարածքն այլեւս չընդլայնվի: Խնդրի լուծումը խաղաղ բանակցային ճանապարհն է. պատերազմական ցանկացած գործողություն ինձ համար դատապարտելի է: Մաղթում եմ հարատեւ խաղաղություն»,- իր խոսքում նշել է Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավորը:

9 апреля депутат парламента Латвии С.Потапкин   посетил в Ереване Ераблурский пантеон – отдать дань уважения памяти армянских военнослужащих, героически павших с 1 апреля вследствие развязанной азербайджанскими вооруженными силами  широкомасштабной агрессии.
С.Потапкин, отвечая на вопросы журналистов, заметил, что его визит в Армению не был заранее спланированным, – прибыл для личного ознакомления с происшедшим.
“Узнав о событиях, глубоко был взволнован свершившимся, соболезную и выражаю свое сочувствие семьям всех погибших и армянскому народу. Желаю, чтобы не было больше жертв, и территория Ераблурского пантеона не расширялась. Решение проблемы – мирные переговоры, любое военное действие для меня неприемлемо. Желаю длительного мира”, - отметил в своем слове депутат латвийского парламента.