ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Լատվիա-Լիտվա-Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 9-ին հանդիպել է Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինի հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր երախտագիտությունն է հայտնել Սերգեյ Պոտապկինին Լատվիայի մայրաքաղաք Ռիգայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցահանդեսի բացմանն աջակցելու համար:
Անդրադառնալով վերջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տիրող իրավիճակին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ Ադրբեջանի ղեկավարությունը ձեռնարկում է միջազգային սկզբունքներին հակասող գործողություններ՝ ահաբեկչական քայլեր կատարելով Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ: Իսկ Թուրքիայի իշխանություններն անթաքույց են խոսում Ադրբեջանին աջակցելու եւ պաշտպանելու մասին:
Էդուարդ Շարմազանովն անընդունելի է համարել միջազգային հանրության կողմից Հայաստանի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի միջեւ հավասարության նշան դնելը, քանի որ մեր պետությունը հակամարտության՝ բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծման կողմնակիցն է: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդն արժանի է իրացնելու ինքնորոշման իր իրավունքը: Նա հույս է հայտնել, որ ի վերջո կհաղթի բանականությունը, եւ միջազգային հանրությունը կհասկանա, որ մարդկային կյանքն ավելին է, քան զենքը եւ գումարը: ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ երբ աշխարհում խոսեն օրենքները, զենքերը կլռեն, եւ կվերականգնվի պատմական արդարությունը:
Սերգեյ Պոտապկինն իր խոսքում նշել է, որ հակամարտության սրացման ընթացքում որոշել է այցելել Հայաստան եւ ծանոթանալ իրավիճակին: Նա նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է տեսնի իրական պատկերը, ոչ թե ծանոթանա դրան մամուլից: Լատվիացի պատգամավորի խոսքով՝ անընդունելի է, երբ ռազմական ագրեսիայից տառապում է խաղաղ բնակչությունը: Այս առումով խաղաղության վերահաստատումն առաջնահերթ խնդիր է, եւ հակամարտության սրացումները չեն նպաստում խաղաղության հաստատմանն ու պահպանմանը:
Հիշեցնենք, որ առավոտյան լինելով Եռաբլուր պանթեոնում՝ Սերգեյ Պոտապկինը նշել է, որ տպավորված է եւ կիսում է վերջին օրերին զոհված զինվորականների հարազատների ծանր վիշտը:
Նույն օրը Լատվիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Լատվիա-Հայաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինը ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի հետ այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր եւ հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի ղեկավարները ծաղիկներ են խոնարհել սուրբ նահատակների հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին: Սերգեյ Պոտապկինը եղել է նաեւ Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել վավերագրերին եւ գրառում կատարել պատվավոր հյուրերի մատյանում:

Э.Шармазанов встретился с С.Потапкиным
9 апреля вице-спикер НС, руководитель парламентской группы дружбы Армения – Латвия – Литва – Эстония Э.Шармазанов встретился с депутатом парламента Латвии, руководителем парламентской группы дружбы Латвия – Армения   С.Потапкиным.
Вице-спикер НС выразил признательность С.Потапкину за содействие в открытии в столице Латвии Риге выставки к 100-й годовщине Геноцида армян.
Обратившись к ситуации на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения в последние дни, Э.Шармазанов отметил, что руководство Азербайджана предпринимает противоречащие международным принципам действия, прибегая к террористическим шагам в отношении Нагорного Карабаха. А власти Турции открыто говорят о поддержке и защите Азербайджана.
Э.Шармазанов считает недопустимым со стороны международного сообщества ставить знак равенства между РА и Азербайджаном, так как наше государство – сторонник решения конфликта исключительно мирным путем.   По словам вице-спикера, народ Нагорного Карабаха достоин реализации своего права на самоопределение. Он выразил надежду, что в итоге победит разум, и международное сообщество поймет, что человеческая жизнь дороже оружия и денег. Вице-спикер НС отметил, что когда в мире заговорят законы, пушки замолчат и историческая справедливость восторжествует.
С.Потапкин в своем слове подчеркнул, что решил в период обострения конфликта посетить Армению и ознакомиться с ситуацией. Он отметил, что международное сообщество должно увидеть реальную картину, а не знакомиться с ней по печати. Латвийский депутат считает неприемлемыми страдания мирного населения от военной агрессии. В этом аспекте восстановление мира – первоочередная задача, и эскалация конфликта не способствует установлению и сохранению мира.
Побывав утром в Ераблурском пантеоне, С.Потапкин отметил, что весьма впечатлен и разделяет глубокую скорбь родных погибших в последние дни военнослужащих.
В тот же день депутат парламента Латвии, руководитель парламентской группы дружбы Латвия – Армения   С.Потапкин вместе с вице-спикером НС Э.Шармазановым посетил Цицернакаберд и отдал дань уважения жертвам Геноцида армян. Руководители парламентских групп дружбы двух стран возложили цветы к мемориалу и почтили память святых мучеников.