ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի պատգամավորները հայտարարություն են տարածել:
«Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու եւ այն շենացնելու ջանքերը հերթական անգամ բախվեցին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիային եւ արկածախնդրությանը: Քառօրյա լայնածավալ հարձակողական գործողություններն արժանացան ԼՂՀ պաշտպանության բանակի արժանապատիվ հակահարվածին եւ հանգեցրին հայ զինվորի կողմից պարտադրված հրադադարի:
Հպարտանալով ազգային միասնությամբ ու արցախցու պայքարելու հզոր կամքով՝ մեր զորակցությունն ենք հայտնում համազգային վերածննդի գործին, ինչպես նաեւ կիսում պաշտպանական մարտերում զոհված զինծառայողների եւ խաղաղ բնակիչների կորստյան խոր ցավը, իսկ վիրավորներին մաղթում առողջություն եւ շուտափույթ ապաքինում:
Երիտասարդ խորհրդարանականներս դատապարտում ենք Ադրբեջանի շարունակական ահաբեկչական գործողություններն Արցախի ժողովրդի ու նրա ինքնորոշման իրավունքի դեմ եւ կոչ անում երիտասարդներին համախմբվել՝ հանուն Արցախի անվտանգության»:

The members of the Youth Parliament adjunct to the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport disseminated a statement.
“The efforts of the Artsakh people to live in their Motherland and building it once again were collided with the Azerbaijani military aggression and adventurism. The four-day large-scale offensive was fought back in a dignified manner by the NKR Defense Army and resulted in the forced ceasefire by the Armenian soldier.
Being proud of the national unity and the willpower of the Artsakh people to fight, we express our support to the actions aimed at the all-national revival, as well as share the deep pain of the loss of the servicemen and the civilian population, who were perished in the defense battles, and wish health and quick recovery to the wounded.
We, the young parliamentarians, condemn Azerbaijan’s continuous terrorist attacks towards Artsakh people and against their right of self-determination and call on the young people to consolidate for the security of Artsakh.”