ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովին կից Երիտասարդական խորհրդարանի պատգամավորները հայտարարություն են տարածել:
«Արցախի ժողովրդի՝ իր հայրենիքում ապրելու եւ այն շենացնելու ջանքերը հերթական անգամ բախվեցին ադրբեջանական ռազմական ագրեսիային եւ արկածախնդրությանը: Քառօրյա լայնածավալ հարձակողական գործողություններն արժանացան ԼՂՀ պաշտպանության բանակի արժանապատիվ հակահարվածին եւ հանգեցրին հայ զինվորի կողմից պարտադրված հրադադարի:
Հպարտանալով ազգային միասնությամբ ու արցախցու պայքարելու հզոր կամքով՝ մեր զորակցությունն ենք հայտնում համազգային վերածննդի գործին, ինչպես նաեւ կիսում պաշտպանական մարտերում զոհված զինծառայողների եւ խաղաղ բնակիչների կորստյան խոր ցավը, իսկ վիրավորներին մաղթում առողջություն եւ շուտափույթ ապաքինում:
Երիտասարդ խորհրդարանականներս դատապարտում ենք Ադրբեջանի շարունակական ահաբեկչական գործողություններն Արցախի ժողովրդի ու նրա ինքնորոշման իրավունքի դեմ եւ կոչ անում երիտասարդներին համախմբվել՝ հանուն Արցախի անվտանգության»:

Заявление депутатов Молодежного парламента
Депутаты Молодежного парламента при Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта распространили Заявление:
“Усилия народа Арцаха жить и созидать на своей родине в очередной раз столкнулись с азербайджанской военной агрессией и авантюризмом. Четырехдневные широкомасштабные наступательные действия удостоились достойного контрудара Армии обороны НКР и привели к принуждению армянским солдатом перемирия.
Гордясь национальным единством и могучей волей арцахца бороться, выражаем нашу поддержку делу общенационального возрождения, а также разделяем глубокую боль потери в оборонительных боях военнослужащих и мирных жителей, а раненым желаем скорейшего выздоровления.
Мы, молодые парламентарии, осуждаем продолжающиеся террористические действия Азербайджана против народа Арцаха и его права на самоопределение и призываем молодежь сплотиться во имя безопасности Арцаха”.