ԼՂՀ են այցելել Հունաստանի եւ Լատվիայի խորհրդարանների պատգամավորներ
Ապրիլի 11-ին Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիին եւ Լատվիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինին Արցախ կատարած այցի ընթացքում ուղեկցել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը եւ Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը:
Եվրոպացի պատգամավորներին ընդունել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը եւ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել Հունաստանի եւ Լատվիայի խորհրդարանականների այցն Արցախ հենց այս օրերին՝ ընդգծելով, որ նրանք առաջին օտարերկրացի խորհրդարանականներն են, ովքեր ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի նախաձեռնած լայնածավալ ռազմական գործողություններից հետո այցելում են Արցախ:
Անդրադառնալով առաջնագծում տիրող իրավիճակին՝ Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է. «Ապրիլի 2-5-ին Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնած լայնածավալ ագրեսիան որեւէ կերպ չի փոխել մեր դիրքորոշումը, հակառակը, ավելի է հաստատել անկախ, ինքնիշխան եւ ժողովրդավարական պետությունն ամրապնդելու մեր նպատակը»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ այս կարճատեւ պատերազմը եւս մեկ անգամ հաստատեց Արցախի ժողովրդի եւ ողջ հայության հաստատակամությունը՝ պաշտպանելու արցախցիների՝ հանուն ազատության եւ անկախության մղվող արդար պայքարը:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլին, իրենց այցը որակելով որպես խորհրդարանականի պարտականություն, ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածը համարել է ճգնաժամ ոչ միայն մարդու իրավունքների բնագավառում, այլեւ աշխարհում: Նա իր խոսքում նշել է, որ իրենք կանեն հնարավորը, որպեսզի ուրիշի շահերի համար այլեւս կյանքեր չզոհաբերվեն:
Լատվիայի Սաեյմայի պատգամավոր Սերգեյ Պոտապկինն իր խոսքում կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Արցախի ժողովուրդը միայնակ չէ եւ Եվրոպայում ունի համախոհներ. իրենք եկել են Արցախ՝ անձամբ տեսնելու իրողությունը, շփվելու քաղաքացիների հետ եւ վստահեցնելու, որ աջակցում են Լեռնային Ղարաբաղին: Խորհրդարանականը վստահեցրել է, որ իրենք կանեն հնարավորը՝ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար:
Մտքերի փոխանակման ընթացքում ԼՂՀ խորհրդարանի ղեկավարը եվրոպացի խորհրդարանականներին ներկայացրել է արցախյան ազատագրական պայքարի պատմությունը եւ պատասխանել նրանց հարցերին՝ կապված ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի եւ Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելած Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիի եւ Լատվիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինի հետ ապրիլի 11-ին հանդիպել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են ԼՂՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, Հունաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը եւ պաշտոնատար այլ անձինք:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են վերջերս Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմական գործողություններին առնչվող հարցեր:
Բակո Սահակյանը բարձր է գնահատել տարբեր երկրների, նրանց քաղաքական եւ հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների աջակցությունը խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին եւ ագրեսիայի դատապարտմանը՝ դա համարելով սկզբունքայնության եւ մարդասիրության դրսեւորում:
ԼՂՀ Նախագահը միաժամանակ նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է կոշտ եւ հասցեական գնահատական տա Ադրբեջանի ռազմատենչ ու ապակառուցողական քաղաքականությանը՝ ընդգծելով, որ դրա առկայությունը եւ համարժեքությունը կարեւոր դերակատարություն ունեն ագրեսիայի զսպման գործում:

Депутаты парламентов Греции и Латвии посетили НКР
11 апреля в ходе визита в НКР депутата парламента Греции Гарифалию Канелли и руководителя парламентской группы дружбы Латвия – Армения С.Потапкина сопровождали вице-спикер НС РА Э.Шармазанов, депутат НС РА Г.Меликян и Чрезвычайный и Полномочный посол   РА в Греции Г.Галачян.
Европейских депутатов принял председатель НС НКР А.Гулян, во встрече приняли участие также заместитель председателя НС НКР В.Балаян и председатель парламентской Постоянной комиссии по внешним отношениям А.Мхитарян.
А.Гулян, приветствуя гостей, высоко оценил визит парламентариев Греции и Латвии в Арцах именно в эти дни, подчеркнув, что они – первые иностранные депутаты, посетившие Нагорный Карабах после развязанных Азербайджаном широкомасштабных боевых действий.
Обратившись к ситуации на передовой линии, глава парламента Арцаха отметил: “Предпринятая Азербайджаном 2-5 апреля широкомасштабная агрессия никак не изменила нашу позицию, наоборот, подтвердила цель – еще более укрепить независимое, суверенное и демократическое государство”.
Вице-спикер НС РА Э.Шармазанов отметил, что эта краткосрочная война еще раз подтвердила решимость народа Арцаха и всего армянства защищать справедливую борьбу арцахцев во имя свободы и независимости.
Депутата парламента Греции Гарифалия Канелли, оценив визит как долг парламентариев, квалифицировала события начала апреля как кризис не только в области прав человека, но и в мире. Она отметила, что они сделают все возможное, чтобы отныне не было жертв из-за чужих интересов.
Депутат Сеймаса Латвии С.Потапкин в своем слове подчеркнул, что народ Арцаха не одинок и имеет в Европе единомышленников, – они прибыли в Нагорный Карабах   для личного ознакомления с реальностями, общения с гражданами и подтверждения своей солидарности с НКР. Парламентарий заверил, что они сделают все возможное для решения проблемы мирным путем.
В ходе обмена мнениями глава НС НКР представил европейским парламентариям историю арцахской освободительной борьбы и ответил на вопросы, связанные с процессом признания НКР международным сообществом и обеспечением безопасности народа Арцаха.
11 апреля посетившие НКР депутат парламента Греции Гарифалия Канелли и руководитель парламентской группы дружбы Латвия – Армения С.Потапкин в сопровождении вице-спикера НС РА Э.Шармазанова встретились с президентом НКР Б.Саакяном. Во встрече участвовали заместитель председателя НС НКР В.Балаян, Чрезвычайный и Полномочный посол   РА в Греции Г.Галачян и другие официальные лица.
В ходе встречи были затронуты вопросы, касающиеся   развязанных Азербайджаном в последнее время широкомасштабных военных действий против Арцаха.
Б.Саакян высоко оценил поддержку различных стран, представителей их политических и общественных кругов процесса мирного урегулирования проблемы и осуждения агрессии, считая это проявлением принципиальности и гуманности.
Президент НКР Б.Саакян в то же время отметил, что международное сообщество должно дать жесткую и адресную оценку воинственной и деструктивной политике Азербайджана, подчеркнув, что ее наличие и адекватность играют важную роль в сдерживании агрессора.