ԼՂՀ են այցելել Հունաստանի եւ Լատվիայի խորհրդարանների պատգամավորներ
Ապրիլի 11-ին Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիին եւ Լատվիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինին Արցախ կատարած այցի ընթացքում ուղեկցել են ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Մելիքյանը եւ Հունաստանի Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը:
Եվրոպացի պատգամավորներին ընդունել է ԼՂՀ Ազգային ժողովի նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, հանդիպմանը մասնակցել են նաեւ ԼՂՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Վահրամ Բալայանը եւ խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արզիկ Մխիթարյանը:
Աշոտ Ղուլյանը, ողջունելով հյուրերին, բարձր է գնահատել Հունաստանի եւ Լատվիայի խորհրդարանականների այցն Արցախ հենց այս օրերին՝ ընդգծելով, որ նրանք առաջին օտարերկրացի խորհրդարանականներն են, ովքեր ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի նախաձեռնած լայնածավալ ռազմական գործողություններից հետո այցելում են Արցախ:
Անդրադառնալով առաջնագծում տիրող իրավիճակին՝ Արցախի խորհրդարանի ղեկավարը նշել է. «Ապրիլի 2-5-ին Ադրբեջանի կողմից նախաձեռնած լայնածավալ ագրեսիան որեւէ կերպ չի փոխել մեր դիրքորոշումը, հակառակը, ավելի է հաստատել անկախ, ինքնիշխան եւ ժողովրդավարական պետությունն ամրապնդելու մեր նպատակը»:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ այս կարճատեւ պատերազմը եւս մեկ անգամ հաստատեց Արցախի ժողովրդի եւ ողջ հայության հաստատակամությունը՝ պաշտպանելու արցախցիների՝ հանուն ազատության եւ անկախության մղվող արդար պայքարը:
Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլին, իրենց այցը որակելով որպես խորհրդարանականի պարտականություն, ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածը համարել է ճգնաժամ ոչ միայն մարդու իրավունքների բնագավառում, այլեւ աշխարհում: Նա իր խոսքում նշել է, որ իրենք կանեն հնարավորը, որպեսզի ուրիշի շահերի համար այլեւս կյանքեր չզոհաբերվեն:
Լատվիայի Սաեյմայի պատգամավոր Սերգեյ Պոտապկինն իր խոսքում կարեւորել է այն հանգամանքը, որ Արցախի ժողովուրդը միայնակ չէ եւ Եվրոպայում ունի համախոհներ. իրենք եկել են Արցախ՝ անձամբ տեսնելու իրողությունը, շփվելու քաղաքացիների հետ եւ վստահեցնելու, որ աջակցում են Լեռնային Ղարաբաղին: Խորհրդարանականը վստահեցրել է, որ իրենք կանեն հնարավորը՝ խնդիրը խաղաղ ճանապարհով լուծելու համար:
Մտքերի փոխանակման ընթացքում ԼՂՀ խորհրդարանի ղեկավարը եվրոպացի խորհրդարանականներին ներկայացրել է արցախյան ազատագրական պայքարի պատմությունը եւ պատասխանել նրանց հարցերին՝ կապված ԼՂՀ միջազգային ճանաչման գործընթացի եւ Արցախի ժողովրդի անվտանգության ապահովման հետ:
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետություն այցելած Հունաստանի խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլիի եւ Լատվիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի ղեկավար Սերգեյ Պոտապկինի հետ ապրիլի 11-ին հանդիպել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: Հանդիպմանը մասնակցել են ԼՂՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Վահրամ Բալայանը, Հունաստանում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Գագիկ Ղալաչյանը եւ պաշտոնատար այլ անձինք:
Հանդիպման ընթացքում արծարծվել են վերջերս Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված լայնածավալ պատերազմական գործողություններին առնչվող հարցեր:
Բակո Սահակյանը բարձր է գնահատել տարբեր երկրների, նրանց քաղաքական եւ հասարակական շրջանակների ներկայացուցիչների աջակցությունը խնդրի խաղաղ կարգավորման գործընթացին եւ ագրեսիայի դատապարտմանը՝ դա համարելով սկզբունքայնության եւ մարդասիրության դրսեւորում:
ԼՂՀ Նախագահը միաժամանակ նշել է, որ միջազգային հանրությունը պետք է կոշտ եւ հասցեական գնահատական տա Ադրբեջանի ռազմատենչ ու ապակառուցողական քաղաքականությանը՝ ընդգծելով, որ դրա առկայությունը եւ համարժեքությունը կարեւոր դերակատարություն ունեն ագրեսիայի զսպման գործում:

Members of Hellenic and Latvian Parliaments Visit the NKR
On April 11, during the visit to Artsakh the member of the Hellenic Parliament Garyfallia Kanelli and the Head of Latvia-Armenia Parliamentary Friendship Group Sergejs Potapkins were accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov, the RA NA deputy Gagik Melikyan and the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary in the Hellenic Republic Gagik Ghalachian.
The Speaker of the NKR National Assembly Ashot Ghulyan received the European MPs, the NKR NA Deputy Speaker Vahram Balayan and the Chairman of the Standing Committee on Foreign Relations of the Parliament Arzik Mkhitaryan also took part in the meeting.
Welcoming the guests, Ashot Ghulyan highly assessed the visit of the parliamentarians of Greece and Latvia to Artsakh during these very days, underlining that they were the first foreign MPs, who visited Artsakh after the large-scale military operations initiated by Azerbaijan on the Karabakh-Azerbaijani border at the beginning of April.
Touching upon the situation in the frontline the Head of the Artsakh Parliament noted: “The large-scale aggression initiated by Azerbaijan on April 2-5 has not changed our position in any way, on the contrary it has more confirmed our goal to strengthen the independent, self-sovereign and democratic state.”
The RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov noted that this short-term war once more confirmed the Artsakh people’s and the whole Armenians’ resoluteness to defend the Artsakh people’s just struggle for freedom and independence.
The Hellenic Parliament MP Garyfallia Kanelli, qualifying their visit as a parliamentarian’s visit, considered what happened at the beginning of April not only to be a crisis in the sphere of human rights, but also in the world. In her word she noted that they would do their best in order the lives never be sacrificed for other’s interests.
The Member of the Latvian Saeima Sergejs Potapkins in his word highlighted the fact that the Artsakh people are not alone and have co-thinkers in Europe: they came to Artsakh to personally see the real situation, to communicate with the citizens and assure them that they support Nagorno Karabakh. The MP assured that they would do their best to solve the problem through peaceful means.
During the exchange of thoughts the Head of the NKR Parliament presented the history of the Artsakh liberation struggle to the European parliamentarians and answered their questions related to the process of the NKR international recognition and the provision of the Artsakh people’s security.
On April 11, the member of the Hellenic Parliament Garyfallia Kanelli and the Head of Latvia-Armenia Parliamentary Friendship Group Sergejs Potapkins were accompanied by the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the NKR President Bako Sahakyan. The NKR NA Deputy Speaker Vahram Balayan, the RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary in the Hellenic Republic Gagik Ghalachian and other officials took part in the meeting.
In the course of the meeting issues regarding the large-scale military operations unleashed recently against the Republic of Artsakh by Azerbaijan were touched upon.
Bako Sahakyan highly assessed the support of the representatives of different countries, their political and public circles to the peaceful settlement process of the problem and the condemnation of the aggression, considering it manifestation of principality and humanity.
At the same time the NKR President noted that the international community should give tough and targeted assessment to Azerbaijan’s bellicose and destructive policy, underlining that its availability and adequacy play an important role in restraining of aggression.