Ապրիլի 13-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Հունաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովի ուղեկցությամբ Եռաբլուր պանթեոն է այցելել Հունաստանի Հանրապետության խորհրդարանի պատգամավոր Գարիֆալիա Կանելլին: Պատգամավորները հարգանքի տուրք են մատուցել վերջին օրերին հայրենիքի պաշտպանության համար զոհված քաջ զինվորների հիշատակին ու ծաղիկներ խոնարհել նրանց շիրիմներին: Տեղեկացնենք, որ հույն պատգամավորն օրեր առաջ եղել է Արցախում եւ, ինչպես ինքն է նշել, այն, ինչ տեսել եւ լսել է ադրբեջանցիների վայրագությունների մասին դեռ երկար կմնա իր հիշողություններում: Տիկին Կանելլին անթույլատրելի է համարել այն, որ 21-րդ դարում խորհրդարանականի, այն էլ ԵԽԽՎ պատգամավորի այցը Լեռային Ղարաբաղ կարող է ջղաձգումներ առաջացնել որեւէ երկրի մոտ:
Այնուհետեւ Գարիֆալիա Կանելլին լրագրողներին տված հարցազրույցում իր վշտակցությունն ու զորակցությունն է հայտնել բոլոր զոհվածների ընտանիքներին: Հույն պատգամավորը նշել է, որ իր այցն Արցախ պարտադիր էր, քանի որ լինելով այնտեղ՝ ականատես է եղել ադրբեջանական ձեռագրին: Իր խոսքում հույն պատգամավորն ապրիլյան պատերազմը համարել է ճգնաժամ ոչ միայն մարդու իրավունքների բնագավառում, այլեւ՝ աշխարհում եւ ընդգծել, որ եթե մարդն ապրում եւ արարում է սեփական հայրենիքում, ապա պաշտպանության համար մղվող պայքարը միանգամայն արդարացի է: Տիկին Կանելլիին փաստել է, որ իրենք իրենց հնարավորության սահմանում կանեն հնարավորը, որպեսզի այլեւս կյանքեր չզոհաբերվեն ու Եռաբլուր պանթեոնի տարածքն այլեւս չընդլայնվի:

On April 13, the member of the Hellenic Parliament Garyfallia Kanelli visited Yerablur Pantheon accompanied by the RA NA Deputy Speaker, the Head of the RA NA Armenia-Greece Friendship Group Eduard Sharmazanov. The MPs paid tribute to the memory of the Armenian brave sons, who perished for the defense of the Motherland in recent days and laid flowers at the soldiers’ tombs. Let us inform that the Greek MP has been to Artsakh a few days ago, as she has noted what she has seen and heard about the Azeris’ atrocities will remain in her memories for a long time. Mrs Kanelli considered inadmissible that in the 21st century the visit of an MP, even the PACE MP to Nagorno Karabakh can arouse any country’s convulsions.
Afterwards Garyfallia Kanelli in her interview to the journalists expressed her sorrow and support to all victims’ families. The Greek MP noted that her visit to Artsakh was obligatory, as being there; she had witnessed the Azerbaijani handwriting. In her word the Greek MP considered this April war as a crisis not only in the sphere of human rights, but in the world and has underlined that if people live and create in their Motherland, then the struggle for defense is completely just. Mrs Kanelli has documented that they will do their best within their possibilities in order lives never be sacrificed and the territory of Yerablur Pantheon will no more be expanded.