Ապրիլի 16-ին ՌԴ Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի անդամները ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանի եւ հանձնաժողովի անդամների ուղեկցությամբ այցելել են Գյումրիում տեղակայված ռուսական 102-րդ ռազմակայան: Հրամանատարը ներկայացրել է ռազմակայանի գործունեությունը, որից հետո խորհրդարանականները եղել են ռազմակայանի տարածքում գործող ռուսական եկեղեցում եւ թանգարանում: Կորյուն Նահապետյանը եւ ՌԴ ԴԺ ԴԽ պաշտպանության եւ անվտանգության կոմիտեի նախագահի առաջին տեղակալ Ալեքսանդր Չեկալինը գրառում են կատարել թանգարանի Պատվո հյուրերի գրքում:
Նշենք, որ 102-րդ ռազմակայանը մեծ ներդրում է ունենում Ռուսաստանի Դաշնության հետ Հայաստանի Հանրապետության ռազմական համագործակցության ամրապնդման եւ զարգացման գործում, անմիջական ու ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերում Հայաստանի եւ Ռուսաստանի զինված ուժերի կողմից անցկացվող համատեղ միջոցառումներին:
Պատվիրակությունն այնուհետեւ այցելել է Գյումրու ռուսական ուղղափառ եկեղեցի-ժամատուն: «Պատվո բլուր» հարթակում նրանք ծաղկեպսակ են դրել ու ծաղիկներ են խոնարհել Կարսի ամրոցի գրավման ժամանակ զոհվածների հիշատակին նվիրված հուշակոթողին:
Այցի ավարտին պատգամավորները եղել են նաեւ Գյումրիում տեղակայված ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության սահմանապահ զորամասում, զրուցել հրամանատարական կազմի հետ:

On April 16, the members of the RF Federal Council of the Federal Assembly Committee on Defense and Security accompanied by the Chairman of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan and the Committee members visited the Russian 102nd Military Station deployed in Gyumri. The Commander presented the activities of the Military Station, after which the parliamentarians visited the Russian Church and the Museum on the territory of the Military Station. Koryun Nahapetyan and the First Deputy Speaker of the RF FC FA Committee on Defense and Security Alexander Chekalin left a note in the Book of Honourable Guests of the Museum.
Let us note that the 102nd Military Station has a great contribution in strengthening and development of the military cooperation of the Republic of Armenia with the Russian Federation, and shows immediate and active participation in the joint events held by the armed forces of Armenia and Russia.
Afterwards the delegation visited the Russian Orthodox Church-Chapel of Gyumri. At the Hill of Honour platform they laid a wreath and flowers at the memorial dedicated to the memory of the victims died during the seizure of Kars Castle.
At the end of the visit the deputies had also been to the borderline military unit of the RF Security Federal Service deployed in Gyumri and talked with the Commanders.