ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյան
այսօր արտագաղթի ճգնաժամը Եվրոպայի ամենակարեւոր մարտահրավերներից է: Պատերազմից, հակամարտությունից կամ հետապնդումներից փախուստի դիմած ավելի քան մեկ միլիոն արտագաղթյալներ փնտրում են ավելի լավ ապագա այլ երկրներում: Համաձայն ՄԱԿ-ի փախստականների գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի՝ սա երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ամենաբարձր ցուցանիշն է: Սիրիայի եւ Իրաքի պատերազմները, Աֆղանստանում, Միջին Արեւելքում եւ աֆրիկյան որոշ երկրներում ծագած տարածաշրջանային հակամարտություններն ու ճգնաժամերն առաջ են բերել իրենց տարածքներից հարկադրաբար հեռացած փախստականների հոսքի զգալի աճ դեպի Եվրոպա: Անցյալ մարտ ամսին ԵՄ-ն եւ Թուրքիան ձեռք են բերել պայմանավորվածություն Հունաստանի ափ հասած արտագաղթյալների հոսքը կասեցնելու վերաբերյալ: Ըստ պայմանավորվածության՝ Թուրքիան պետք է ստանա ավելի քան վեց միլիարդ եվրո մինչեւ 2018 թ. վերջը, որպեսզի մարի արտագաղթյալների հոսքի հետ կապված ծախսերը: Թուրքիայի կողմից գրեթե բաց շանտաժով ձեռք բերված պայմանավորվածությունը տարբեր պատճառներով խստորեն քննադատվել է: Երկիրը ստանում է միլիարդավոր եվրոներ ներգաղթյալների հոսքը կառավարելու համար, որի պատճառներից մեկը նաեւ «Իսլամական պետության» գործողություններն են: Մյուս կողմից, համաձայն լրատվամիջոցների տեղեկությունների՝ Թուրքիան ֆինանսապես աջակցում է «Իսլամական պետությանը»՝ ահաբեկչական խմբից նավթ գնելով ցածր գներով: «Դեյլի մեյլը» հաղորդել է, որ 2014 թ. օգոստոսին շատ օտարերկրացիներ միացել են Սիրիայում եւ Իրաքում գործող ահաբեկչական խմբավորմանը՝ ճանապարհ անցնելով Թուրքիայով:
Այսպիսով, Թուրքիան հանդես է գալիս որպես ահաբեկչական խմբավորման «կիզակետ»:
Այսօր «Իսլամական պետությունը» կորցնում է իր ուժը Սիրիայում, ինչը հուսադրող փաստ է, սակայն անհանգստացնող ազդանշաններ կան, որ այն նպատակ ունի ապակայունացնել այլ տարածաշրջաններ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասը:
Ինչպես ձեզ հայտնի է, ապրիլի 2-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է լայնածավալ ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Շատ լրատվամիջոցներ հայտնել են, որ ադրբեջանական բանակի կազմում ռազմական գործողություններին մասնակցել են «Իսլամական պետության» գրոհայիններ: Գուցե, այդ մարդասպանների ներկայությունը կարող է բացատրել այն բարբարոսական գործողությունները, որոնք իրականացրել են ադրբեջանական զինված ուժերը քառօրյա պատերազմի ընթացքում: Պատերազմական հանցագործություններն են՝ խաղաղ բնակիչների տների ռմբակոծությունները, դպրոցների ծանր հրթիռահրետակոծումը, խաղաղ բնակիչներին՝ երեխաներին եւ ծերերին սպանելը եւ խեղելը, ԴԱԻՇ-ի գործելաոճով արդեն սպանված զինվորների գլխատումը եւ գլուխները հանրությանը ցուցադրելը: Անիմաստ արյունահեղությունն այս պահին դադարեցվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի քաջության շնորհիվ, այնուամենայնիվ, հավաստի մտավախություններ կան նոր տարածաշրջաններում ԴԱԻՇ-ի գործողությունների հնարավոր ընդլայնման վերաբերյալ, որն, անշուշտ, կհանգեցնի նոր պատերազմների եւ ողբերգությունների: Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ միացնել իմ ձայնն այն մարդկանց, ովքեր կոչ են անում միավորել ջանքերն ահաբեկչության դեմ պայքարին՝ ցանկացած ձեւով եւ հետագայում միջոցներ ձեռնարկել ատելությամբ լցված ելույթների դեմ եւ որոշ բարձրաստիճան մոլեգնած ռասիստների հասկացնել, որ պատերազմը խնդիրների լուծման տարբերակ չէ, եւ հանդուրժողականությունն ուժեղների հատկանիշ է»:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյան
ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանը, կիրառելով ծանր զինուժ՝ տանկեր, «Տոս» հրանետային համակարգ, «Սմերչ», օդուժ, լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն սկսեց՝ հրետակոծելով ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գիծը, այլեւ խաղաղ բնակավայրերը: Եւ կրկին՝ սպանված զինվորներ, դպրոցից տուն գնացող երեխա, ով սպանվեց իր եղբոր աչքի առաջ: Ադրբեջանական զինուժը խոշտանգեց ու գլխատեց ռազմագերիների եւ կոմբատանտների, ու այդ ամենը քաղաքակիրթ աշխարհի աչքի առաջ: Ավելին, երբ Ադրբեջանի զինուժին հաջողվեց ընդամենը մեկ օր իր վերահսկողության տակ վերցնել Լեռնային Ղարաբաղի Թալիշ գյուղը, Ալիեւի վարձկանները խոշտանգեցին ու դաժանաբար սպանեցին գյուղում մնացած խաղաղ բնակիչներին: Ու այն ժամերին, երբ Ալիեւի վարձկանները ռազմական հանցագործություններ էին կատարում, ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտն իր հայտնի հայտարարությամբ սատարում էր ահաբեկչական Ադրբեջանին: Այն պահին, երբ ադրբեջանական զինուժը հրետակոծում էր խաղաղ բնակավայրերը, մեր Վեհաժողովի նախագահը, ով ի պաշտոնե պարտավոր է պահպանել անաչառություն եւ չեզոքություն, իր հայտարարությամբ ոգեկոչում էր ռազմական հանցագործներին:
այն, որ ԵԽԽՎ ներկայիս նախագահ Պեդրո Ագրամունտը մեր Վեհաժողովում Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչն է՝ հայտնի ճշմարտություն է: Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի օրերին ԵԽԽՎ նախագահն իրեն պահել է որպես Իլհամ Ալիեւի մամուլի խոսնակ: ԵԽԽՎ պատմության մեջ աննախադեպ է, երբ Վեհաժողովի նախագահը զբաղվում է ոչ թե ԵԽԽՎ, այլ մեկ առանձին երկրի շահերի բացահայտ պաշտպանությամբ: ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելուց հետո, առաջին այցը կատարելով Ադրբեջան՝ Ագրամունտն իր այդ քայլով հերթական հավատարմությունը հայտնեց Ալիեւի բռնապետությանը: Իսկ ռազմական գործողությունների ամենածանր օրերին Ագրամունտն անում է հայտարարություն, որը բացահայտ խրախուսում է Ալիեւի մարդասպան ռեժիմին:
Եվրոպայի խորհուրդը 47 երկրների կազմակերպություն է, որը պարտավոր է ներկայացնել եւ պաշտպանել 800 միլիոն եվրոպացիների շահերը: Նման լրջագույն կառույցի նախագահը պարտավոր է լինել անկողմնակալ եւ անաչառ, այլ ոչ թե անձ, ով հրապարակային պաշտպանում է բռնատիրությունը՝ խրախուսելով հանցագործ Ադրբեջանին: Մեր Վեհաժողովում աննախադեպ իրավիճակ է, երբ Վեհաժողովի նախագահի աթոռին նստած է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի խոսնակը:
Եւ եւս մի կարեւոր խնդիր, որի հետեւանքների մասին մենք զգուշացնում էինք: Երբ ձեզանից շատերն անցած նստաշրջանին կողմ քվեարկեցին Սարսանգի ջրամբարի, իբր, հումանիտար խնդրին, Ադրբեջանի ռազմական այս ագրեսիայից հետո հույս ունեմ հասկացաք, որ Ադրբեջանի նպատակը հումանիտար խնդիր լուծելը չէր, այլ Սարսանգը գրավելն էր: Եւ դրա համար էր անհրաժեշտ միջազգային կառույցներում եւ ԵԽԽՎ-ում ստանալ ձեր աջակցությունը՝ հումանիտար նպատակի տակ ռազմական հանցագործություն կատարելու համար: Նայեք ադրբեջանական զինուժի տեղաշարժը պատերազմի այդ օրերին, եւ կհասկանաք, որ ձեր քվեարկությամբ նաեւ դուք Ադրբեջանին տվեցիք այդ քարտ-բլանշը»:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյան
«Պարոն նախագահ, հարգարժան գործընկերներ,
գրեթե երկու ամիս է անցել Վեհաժողովի վերջին նիստից: Եվ այստեղ մենք քննարկում ենք, թե ինչ է արվել այս ժամանակահատվածում: Ակնհայտորեն, մեր արժեքների վրա դաժանաբար եւ ցինիկորեն հարձակում են գործել, առաջինը՝ Եվրոպայի հենց սրտում՝ արյունալի ահաբեկչական հարձակումները Բրյուսելում, իսկ հետո մեր մայրցամաքի հարավ-արեւելյան մասում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ Ադրբեջանը սանձազերծեց լայնածավալ ռազմական ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական օրենքը եւ իրականացնելով պատերազմական հանցագործություններ: Թույլ տվեք ցավակցությունս հայտնել բոլոր զոհերի ընտանիքներին: Ես նաեւ միանում եմ հարյուր հազարավոր այն մարդկանց ձայներին, ովքեր երեկ դուրս էին եկել երթի Բրյուսելում եւ Եվրոպայի ու աշխարհի տարբեր մայրաքաղաքներում՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի արյունալի սրման պատճառով՝ միաժամանակ խաղաղության կոչ անելով:
Զեկույց-հաշվետվությունը վերաբերում է այստեղ հունվարին տեղի ունեցած տխրահռչակ քննարկումներից մեկին: Թույլ տվեք վերհիշել, պարոն նախագահ, որ Ռոբերտ Ուոլթերի եւ Միլիցա Մարկովիչի վիճահարույց զեկույցների դեմ եղած ելույթները հենց այս դահլիճում հիմնված էին այն պարզ ենթադրության վրա, որ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հանդեպ անհիմն եւ միակողմանի որոշումները կամ ցանկացած ընտրովի կիրառում հաստատելու որեւէ փորձ միայն կխաթարի խաղաղ գործընթացը եւ կծառայի որպես շղարշ Ադրբեջանի բռնապետական ղեկավարության համար, որպեսզի այն շարունակի իր լայնածավալ ռազմական գործողությունները՝ խափանելով խաղաղ գործընթացը եւ վտանգի ենթարկելով Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանում տիրող փխրուն կայունությունը: Մինչ մենք մեր մտահոգություններն ենք արտահայտում, ցավոք սրտի, իրադարձություններն այնպիսի զարգացում ունեցան, որ մեր վատ կանխատեսումն իրականացավ եւ հարյուրավոր անմեղ զոհեր եղան հակամարտության բոլոր կողմերում:
Հարգելի գործընկերներ, մինչ մենք քննարկում ենք այս զեկույց-հաշվետվությունը, չենք կարող չանդրադառնալ Վեհաժողովի մշտական մարմինների գործադրած ջանքերին, որոնք կապված են եղել այս ողբերգության հետ: Բազմիցս հստակ ուղերձ է հղվել Ադրբեջանի ղեկավարությանը իրավիճակի սրման առաջին իսկ օրերից, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար այլընտրանք չկա, եւ որ պատերազմը լուծման տարբերակ չէ: Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի նախագահները, տասնյակ այլ երկրների ղեկավարներ եւ հարյուրավոր արտգործնախարարներ, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարներ, ԵՄ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, տասնյակ այլ միջազգային կազմակերպություններ միացրել են իրենց ձայնը եւ օգտագործել հեղինակությունը՝ նախագահ Ալիեւին հղելով միանշանակ եւ անփոխզիջումային ուղերձ՝ դադարեցնելու ռազմական ագրեսիան:
Մինչդեռ միջազգային հանրության՝ Ալիեւին ուղղված շատ խիստ եւ միաձայն ուղերձը հույսի եւ խաղաղության պատուհան էր՝ իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու համար: Պարոն Ագրամունտի անպատասխանատու հռետորաբանությունը մեր Վեհաժողովը հակասության մեջ դրեց միջազգային հանրության հետ, այս անգամ ոչ թե Ադրբեջանում մարդու իրավունքների չափից դուրս ոտնահարման անտեղյակությամբ, այլ իր բացառիկ վտանգավոր ձեւակերպմամբ՝ որոշակիորեն իրեն դնելով Ադրբեջանի հետ կողք-կողքի, հատկապես այս փխրուն իրավիճակում: Ցավոք սրտի, պարոն Ագրամունտի հայտարարությունը կրկին անգամ հարցականի տակ դրեց իր անաչառությունը որպես Վեհաժողովի նախագահ եւ լիազորեց լրատվամիջոցներին ադրբեջանական միջնորդական կառույցներին իր ենթադրյալ ներգրավվածության մասին՝ լրջորեն խաթարելով Վեհաժողովի հեղինակությունը միլիոնավոր եվրոպացիների եւ մեր ժողովրդավարության տան բոլոր անդամների աչքերում»:

The Head of the RA NA Delegation Hermine Naghdalyan:
Today, the migration crisis is one of the most important challenges that Europe is facing. More than one million migrants fleeing from war, conflict or persecution are looking for a better future in other countries. According to the United Nations Refugee Agency (UNHCR) this is the highest number since World War II. Wars in Syria and Iraq, regional conflicts and crises in Afghanistan, in the Middle East and in some African countries have triggered the dramatic increase in the flow of refugees fleeing from these regions to Europe. Last March, the European Union and Turkey reached an agreement to stem the flow of migrants arriving on the Greek coast. According to this agreement, Turkey must receive more than 6 billion euros until the end of 2018 to cover the costs of dealing with the influx of refugees. Reached under almost open blackmail of Turkey this agreement is being heavily criticised for various reasons.The country receives billions of euros to manage migration flows, which are generated in part by the actions of the Islamic state.On the other hand, according to media reports, there are claims that Turkey is financially supporting Islamic State by purchasing oil from the terrorist group at low prices. The Daily Mail reported on August 25, 2014 that many foreigners have joined the terrorist organization in Syria and Iraq after traveling through Turkey.
Thus Turkey appears to be a "hub" of the terrorist organization.
Today, the Islamic state is declining in Syria. This is encouraging. However, there are worrying signs that the ISIS would aim to destabilize other regions, including the South Caucasus.
As you well know on 2 April Azerbaijan unleashed a large scale aggression against Nagorno-Karabakh. Many medias have reported the participation of the Islamic State fighters in the ranks of the Azerbaijani army. May be presence and guidance of these thugs could explain barbaric acts of violence committed by Azeri forces during four days of war. Thelist of war crimes includes bombardment of civilian objects, schools with heavy rocket launchers, killing and mutilating civilians, children and elderly people, ISIS style beheading of already dead soldiers and showing off heads to cheering public. For the moment senseless bloodshed in Nagorno-Karabakh was stopped due to courageof the people of Nagorno-Karabakh. However, credible fears remain on possible expansion of ISIS to new regions that will definitely bring new wars and tragedies. Concluding I would add my voice to those calling to combine efforts in fighting terrorism in all its forms, to take furthermeasures to deal with radicalisation and hate speech, and to make understand some high ranking rabid racists that war is not option, that tolerance is an attribute of the strong.
The member of the RA NA Delegation Naira Zohrabyan
During the night of April 1-2 along the whole Line of Contact of Karabakh-Azerbaijani armed forces Azerbaijan, using heavy military equipment: tanks, Heavy Flamethrower TOS-1A system, Smerch and air force, launched large-scale military operations, bombarding not only the Line of Contact with Nagorno Karabakh, but also the peaceful settlements. And again we see killed soldiers, a child going home from school, who was killed before his brother’s eyes. The Azerbaijani armed forces tortured and beheaded prisoners of war and combatants, and all that before the eye of the civilized world. Moreover, when Azerbaijan’s armed forces succeeded to take the village of Talish of Nagorno Karabakh under its control for only a day, Aliyev’s mercenaries tortured and severely killed the civilians, who had remained in the village. And during those hours, when Aliyev’s mercenaries were committing military crimes, PACE President Pedro Agramunt was supporting the terrorist Azerbaijan in his known statement. At the moment, when the Azerbaijani armed forces were firing the peaceful settlements, our Assembly President, who is ex-officio obliged to maintain impartiality and neutrality, was encouraging the military criminals in his statement.
The fact that the incumbent PACE President Pedro Agramunt is Azerbaijan’s official representative in our Assembly is a known truth. During the days of the military aggression unleashed by Azerbaijan PACE President behaved himself as Ilham Aliyev’s spokesperson. In the history of PACE it is unprecedented when the Assembly President is involved not in the interests of PACE, but rather the obvious protection of a separate country. After being elected PACE President, paying first visit to Azerbaijan, Agramunt with that step expressed his next adherence to Aliyev’s tyranny. And during the hardest days of the military operations Agramunt makes a statement which obviously encourages Aliyev’s murderous regime.
The Council of Europe is an organization of 47 countries which is to present and protect 800 million Europeans’ interests. The President of such a most serious structure shall be impartial and unbiased, but not a person, who publicly protects the dictatorship , encouraging the criminal Azerbaijan. In our Assembly it is an unprecedented situation, when the press secretary of Azerbaijan’s President is on President’s chair.
And one more important problem about the consequences of which we were warning. When during the last session most of you voted for Sarsang Reservoir, as a humanitarian problem, after Azerbaijan’s military aggression I hope you understood that Azerbaijan’s goal had not been resolving a humanitarian problem, but the seizure of Sarsang. And that was why it was important to receive your support in the international structures and PACE for committing military crime under humanitarian goal. Watch the Azerbaijani military forces’ move during those days of war, and you will realize that also by your voting you gave that carte-blanche to Azerbaijan.”
The member of the RA NA Delegation Samvel Farmanyan:
“Mr. Chairman, Distinguished colleagues,
Almost two months have passed since the last part-session of the Assembly. And we discuss here what has been done in this period of time. Evidently our values have been brutally and cynically attacked, first in the very heart of Europe – bloody terror attacks in Brussels, and then on the southeastern shore of our continent - in Nagorno-Karabakh where Azerbaijan unleashed a large-scale military aggression against the people of Nagorno-Karabakh violating international humanitarian law and committing war crimes. Let me join the words of sympathy addressed to the families of all victims. I also join the voices of those hundreds of thousands of people who marched yesterday in Brussels and in different capitals of Europe and the globe since the bloody escalation of the situation in Nagorno-Karabakh calling for peace.
The progress report refers to one of the notorious discussions we had here in January. Let me recall, Chairman, that the voices against the controversial reports by Robert Walter and Milica Markovic in this very hemi-cycle were based on the tangible assumption that any attempt to approve groundless and one-sided resolutions or any selective application to the principles of international law will only damage the peace process and serve as smokescreen for the Azerbaijani autocratic leadership to resume large scale military actions undermining the peace process and threatening fragile stability in the entire region of South Caucasus. While raising concerns we had in mind such development of the events that happened afterwards and unfortunately, our concerns became to be a kind of bad prediction that cost hundreds of innocent lives from all sides of the conflict.
While considering this progress report, colleagues, we can’t jump over the efforts the permanent bodies of the Assembly have taken or rather mistaken regarding this tragedy. A repeatedly clear message was delivered to Azerbaijani leadership since the very birth of escalation that there is no alternative to the peaceful settlement of the conflict and that war is not an option. Presidents of France, United States, Russia, heads of dozens of other countries and hundreds of foreign ministries, Secretary Generals of the UN, OSCE, CoE, high-level officials of EU, dozens of other international organizations joint their voice and reputation to deliver that unequivocal and uncompromising message to President Aliev to stop military aggression.
While increasingly strong and univocal message of the international community to Aliev was a window of hope for peace to avoid further escalation of the situation, irresponsible rhetoric of Mr. Agramunt, came to contradict our Assembly to the international community this time not by ignorance of excessive human rights violations in Azerbaijan but by his exceptionally dangerous wording clearly siding himself with Azerbaijan in that particularly fragile situation. Unfortunately, Mr. Agramunt's statement came to once again question his impartiality as President of the Assembly and empowers media reports about his alleged engagement in Azerbaijani lobbying structures seriously damaging Assembly’s image in the eyes of millions of Europeans and all members of our House of Democracy.