ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Հերմինե Նաղդալյան
այսօր արտագաղթի ճգնաժամը Եվրոպայի ամենակարեւոր մարտահրավերներից է: Պատերազմից, հակամարտությունից կամ հետապնդումներից փախուստի դիմած ավելի քան մեկ միլիոն արտագաղթյալներ փնտրում են ավելի լավ ապագա այլ երկրներում: Համաձայն ՄԱԿ-ի փախստականների գլխավոր հանձնակատարի գրասենյակի՝ սա երկրորդ համաշխարհային պատերազմից հետո ամենաբարձր ցուցանիշն է: Սիրիայի եւ Իրաքի պատերազմները, Աֆղանստանում, Միջին Արեւելքում եւ աֆրիկյան որոշ երկրներում ծագած տարածաշրջանային հակամարտություններն ու ճգնաժամերն առաջ են բերել իրենց տարածքներից հարկադրաբար հեռացած փախստականների հոսքի զգալի աճ դեպի Եվրոպա: Անցյալ մարտ ամսին ԵՄ-ն եւ Թուրքիան ձեռք են բերել պայմանավորվածություն Հունաստանի ափ հասած արտագաղթյալների հոսքը կասեցնելու վերաբերյալ: Ըստ պայմանավորվածության՝ Թուրքիան պետք է ստանա ավելի քան վեց միլիարդ եվրո մինչեւ 2018 թ. վերջը, որպեսզի մարի արտագաղթյալների հոսքի հետ կապված ծախսերը: Թուրքիայի կողմից գրեթե բաց շանտաժով ձեռք բերված պայմանավորվածությունը տարբեր պատճառներով խստորեն քննադատվել է: Երկիրը ստանում է միլիարդավոր եվրոներ ներգաղթյալների հոսքը կառավարելու համար, որի պատճառներից մեկը նաեւ «Իսլամական պետության» գործողություններն են: Մյուս կողմից, համաձայն լրատվամիջոցների տեղեկությունների՝ Թուրքիան ֆինանսապես աջակցում է «Իսլամական պետությանը»՝ ահաբեկչական խմբից նավթ գնելով ցածր գներով: «Դեյլի մեյլը» հաղորդել է, որ 2014 թ. օգոստոսին շատ օտարերկրացիներ միացել են Սիրիայում եւ Իրաքում գործող ահաբեկչական խմբավորմանը՝ ճանապարհ անցնելով Թուրքիայով:
Այսպիսով, Թուրքիան հանդես է գալիս որպես ահաբեկչական խմբավորման «կիզակետ»:
Այսօր «Իսլամական պետությունը» կորցնում է իր ուժը Սիրիայում, ինչը հուսադրող փաստ է, սակայն անհանգստացնող ազդանշաններ կան, որ այն նպատակ ունի ապակայունացնել այլ տարածաշրջաններ, այդ թվում՝ Հարավային Կովկասը:
Ինչպես ձեզ հայտնի է, ապրիլի 2-ին Ադրբեջանը սանձազերծել է լայնածավալ ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի դեմ: Շատ լրատվամիջոցներ հայտնել են, որ ադրբեջանական բանակի կազմում ռազմական գործողություններին մասնակցել են «Իսլամական պետության» գրոհայիններ: Գուցե, այդ մարդասպանների ներկայությունը կարող է բացատրել այն բարբարոսական գործողությունները, որոնք իրականացրել են ադրբեջանական զինված ուժերը քառօրյա պատերազմի ընթացքում: Պատերազմական հանցագործություններն են՝ խաղաղ բնակիչների տների ռմբակոծությունները, դպրոցների ծանր հրթիռահրետակոծումը, խաղաղ բնակիչներին՝ երեխաներին եւ ծերերին սպանելը եւ խեղելը, ԴԱԻՇ-ի գործելաոճով արդեն սպանված զինվորների գլխատումը եւ գլուխները հանրությանը ցուցադրելը: Անիմաստ արյունահեղությունն այս պահին դադարեցվել է Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի քաջության շնորհիվ, այնուամենայնիվ, հավաստի մտավախություններ կան նոր տարածաշրջաններում ԴԱԻՇ-ի գործողությունների հնարավոր ընդլայնման վերաբերյալ, որն, անշուշտ, կհանգեցնի նոր պատերազմների եւ ողբերգությունների: Եզրափակելով խոսքս՝ ցանկանում եմ միացնել իմ ձայնն այն մարդկանց, ովքեր կոչ են անում միավորել ջանքերն ահաբեկչության դեմ պայքարին՝ ցանկացած ձեւով եւ հետագայում միջոցներ ձեռնարկել ատելությամբ լցված ելույթների դեմ եւ որոշ բարձրաստիճան մոլեգնած ռասիստների հասկացնել, որ պատերազմը խնդիրների լուծման տարբերակ չէ, եւ հանդուրժողականությունն ուժեղների հատկանիշ է»:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Նաիրա Զոհրաբյան
ապրիլի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական ուժերի շփման գծի ողջ երկայնքով Ադրբեջանը, կիրառելով ծանր զինուժ՝ տանկեր, «Տոս» հրանետային համակարգ, «Սմերչ», օդուժ, լայնամասշտաբ ռազմական գործողություն սկսեց՝ հրետակոծելով ոչ միայն Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գիծը, այլեւ խաղաղ բնակավայրերը: Եւ կրկին՝ սպանված զինվորներ, դպրոցից տուն գնացող երեխա, ով սպանվեց իր եղբոր աչքի առաջ: Ադրբեջանական զինուժը խոշտանգեց ու գլխատեց ռազմագերիների եւ կոմբատանտների, ու այդ ամենը քաղաքակիրթ աշխարհի աչքի առաջ: Ավելին, երբ Ադրբեջանի զինուժին հաջողվեց ընդամենը մեկ օր իր վերահսկողության տակ վերցնել Լեռնային Ղարաբաղի Թալիշ գյուղը, Ալիեւի վարձկանները խոշտանգեցին ու դաժանաբար սպանեցին գյուղում մնացած խաղաղ բնակիչներին: Ու այն ժամերին, երբ Ալիեւի վարձկանները ռազմական հանցագործություններ էին կատարում, ԵԽԽՎ նախագահ Պեդրո Ագրամունտն իր հայտնի հայտարարությամբ սատարում էր ահաբեկչական Ադրբեջանին: Այն պահին, երբ ադրբեջանական զինուժը հրետակոծում էր խաղաղ բնակավայրերը, մեր Վեհաժողովի նախագահը, ով ի պաշտոնե պարտավոր է պահպանել անաչառություն եւ չեզոքություն, իր հայտարարությամբ ոգեկոչում էր ռազմական հանցագործներին:
այն, որ ԵԽԽՎ ներկայիս նախագահ Պեդրո Ագրամունտը մեր Վեհաժողովում Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչն է՝ հայտնի ճշմարտություն է: Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված ռազմական ագրեսիայի օրերին ԵԽԽՎ նախագահն իրեն պահել է որպես Իլհամ Ալիեւի մամուլի խոսնակ: ԵԽԽՎ պատմության մեջ աննախադեպ է, երբ Վեհաժողովի նախագահը զբաղվում է ոչ թե ԵԽԽՎ, այլ մեկ առանձին երկրի շահերի բացահայտ պաշտպանությամբ: ԵԽԽՎ նախագահ ընտրվելուց հետո, առաջին այցը կատարելով Ադրբեջան՝ Ագրամունտն իր այդ քայլով հերթական հավատարմությունը հայտնեց Ալիեւի բռնապետությանը: Իսկ ռազմական գործողությունների ամենածանր օրերին Ագրամունտն անում է հայտարարություն, որը բացահայտ խրախուսում է Ալիեւի մարդասպան ռեժիմին:
Եվրոպայի խորհուրդը 47 երկրների կազմակերպություն է, որը պարտավոր է ներկայացնել եւ պաշտպանել 800 միլիոն եվրոպացիների շահերը: Նման լրջագույն կառույցի նախագահը պարտավոր է լինել անկողմնակալ եւ անաչառ, այլ ոչ թե անձ, ով հրապարակային պաշտպանում է բռնատիրությունը՝ խրախուսելով հանցագործ Ադրբեջանին: Մեր Վեհաժողովում աննախադեպ իրավիճակ է, երբ Վեհաժողովի նախագահի աթոռին նստած է Ադրբեջանի նախագահի մամուլի խոսնակը:
Եւ եւս մի կարեւոր խնդիր, որի հետեւանքների մասին մենք զգուշացնում էինք: Երբ ձեզանից շատերն անցած նստաշրջանին կողմ քվեարկեցին Սարսանգի ջրամբարի, իբր, հումանիտար խնդրին, Ադրբեջանի ռազմական այս ագրեսիայից հետո հույս ունեմ հասկացաք, որ Ադրբեջանի նպատակը հումանիտար խնդիր լուծելը չէր, այլ Սարսանգը գրավելն էր: Եւ դրա համար էր անհրաժեշտ միջազգային կառույցներում եւ ԵԽԽՎ-ում ստանալ ձեր աջակցությունը՝ հումանիտար նպատակի տակ ռազմական հանցագործություն կատարելու համար: Նայեք ադրբեջանական զինուժի տեղաշարժը պատերազմի այդ օրերին, եւ կհասկանաք, որ ձեր քվեարկությամբ նաեւ դուք Ադրբեջանին տվեցիք այդ քարտ-բլանշը»:
ՀՀ ԱԺ պատվիրակության անդամ Սամվել Ֆարմանյան
«Պարոն նախագահ, հարգարժան գործընկերներ,
գրեթե երկու ամիս է անցել Վեհաժողովի վերջին նիստից: Եվ այստեղ մենք քննարկում ենք, թե ինչ է արվել այս ժամանակահատվածում: Ակնհայտորեն, մեր արժեքների վրա դաժանաբար եւ ցինիկորեն հարձակում են գործել, առաջինը՝ Եվրոպայի հենց սրտում՝ արյունալի ահաբեկչական հարձակումները Բրյուսելում, իսկ հետո մեր մայրցամաքի հարավ-արեւելյան մասում՝ Լեռնային Ղարաբաղում, որտեղ Ադրբեջանը սանձազերծեց լայնածավալ ռազմական ագրեսիա Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդի դեմ՝ խախտելով միջազգային մարդասիրական օրենքը եւ իրականացնելով պատերազմական հանցագործություններ: Թույլ տվեք ցավակցությունս հայտնել բոլոր զոհերի ընտանիքներին: Ես նաեւ միանում եմ հարյուր հազարավոր այն մարդկանց ձայներին, ովքեր երեկ դուրս էին եկել երթի Բրյուսելում եւ Եվրոպայի ու աշխարհի տարբեր մայրաքաղաքներում՝ Լեռնային Ղարաբաղում իրավիճակի արյունալի սրման պատճառով՝ միաժամանակ խաղաղության կոչ անելով:
Զեկույց-հաշվետվությունը վերաբերում է այստեղ հունվարին տեղի ունեցած տխրահռչակ քննարկումներից մեկին: Թույլ տվեք վերհիշել, պարոն նախագահ, որ Ռոբերտ Ուոլթերի եւ Միլիցա Մարկովիչի վիճահարույց զեկույցների դեմ եղած ելույթները հենց այս դահլիճում հիմնված էին այն պարզ ենթադրության վրա, որ միջազգային իրավունքի սկզբունքների հանդեպ անհիմն եւ միակողմանի որոշումները կամ ցանկացած ընտրովի կիրառում հաստատելու որեւէ փորձ միայն կխաթարի խաղաղ գործընթացը եւ կծառայի որպես շղարշ Ադրբեջանի բռնապետական ղեկավարության համար, որպեսզի այն շարունակի իր լայնածավալ ռազմական գործողությունները՝ խափանելով խաղաղ գործընթացը եւ վտանգի ենթարկելով Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանում տիրող փխրուն կայունությունը: Մինչ մենք մեր մտահոգություններն ենք արտահայտում, ցավոք սրտի, իրադարձություններն այնպիսի զարգացում ունեցան, որ մեր վատ կանխատեսումն իրականացավ եւ հարյուրավոր անմեղ զոհեր եղան հակամարտության բոլոր կողմերում:
Հարգելի գործընկերներ, մինչ մենք քննարկում ենք այս զեկույց-հաշվետվությունը, չենք կարող չանդրադառնալ Վեհաժողովի մշտական մարմինների գործադրած ջանքերին, որոնք կապված են եղել այս ողբերգության հետ: Բազմիցս հստակ ուղերձ է հղվել Ադրբեջանի ղեկավարությանը իրավիճակի սրման առաջին իսկ օրերից, որ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար այլընտրանք չկա, եւ որ պատերազմը լուծման տարբերակ չէ: Ֆրանսիայի, Միացյալ Նահանգների, Ռուսաստանի նախագահները, տասնյակ այլ երկրների ղեկավարներ եւ հարյուրավոր արտգործնախարարներ, ՄԱԿ-ի, ԵԱՀԿ-ի, Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարներ, ԵՄ-ի բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, տասնյակ այլ միջազգային կազմակերպություններ միացրել են իրենց ձայնը եւ օգտագործել հեղինակությունը՝ նախագահ Ալիեւին հղելով միանշանակ եւ անփոխզիջումային ուղերձ՝ դադարեցնելու ռազմական ագրեսիան:
Մինչդեռ միջազգային հանրության՝ Ալիեւին ուղղված շատ խիստ եւ միաձայն ուղերձը հույսի եւ խաղաղության պատուհան էր՝ իրավիճակի հետագա սրացումից խուսափելու համար: Պարոն Ագրամունտի անպատասխանատու հռետորաբանությունը մեր Վեհաժողովը հակասության մեջ դրեց միջազգային հանրության հետ, այս անգամ ոչ թե Ադրբեջանում մարդու իրավունքների չափից դուրս ոտնահարման անտեղյակությամբ, այլ իր բացառիկ վտանգավոր ձեւակերպմամբ՝ որոշակիորեն իրեն դնելով Ադրբեջանի հետ կողք-կողքի, հատկապես այս փխրուն իրավիճակում: Ցավոք սրտի, պարոն Ագրամունտի հայտարարությունը կրկին անգամ հարցականի տակ դրեց իր անաչառությունը որպես Վեհաժողովի նախագահ եւ լիազորեց լրատվամիջոցներին ադրբեջանական միջնորդական կառույցներին իր ենթադրյալ ներգրավվածության մասին՝ լրջորեն խաթարելով Վեհաժողովի հեղինակությունը միլիոնավոր եվրոպացիների եւ մեր ժողովրդավարության տան բոլոր անդամների աչքերում»:

Руководитель делегации НС РА в ПАСЕ Э.Нагдалян:
сегодня миграционный кризис – один из важнейших вызовов Европы. Более миллиона бежавших от войны, конфликтов или преследований   мигрантов ищут более светлого будущего в других странах.  Согласно Верховному комиссару ООН по беженцам, это самый высокий показатель после Второй мировой войны. Войны в Сирии и Ираке, возникшие региональные конфликты в Афганистане, на Ближнем Востоке и в некоторых африканских странах вызвали ощутимый рост потока покинувших свои территории беженцев в Европу. В истекшем марте ЕС и Турция достигли договоренности о пресечении  потока мигрантов, достигших берегов Греции. По договоренности Турция должна получить более 6 млрд евро до конца 2018 г. – в возмещение расходов по приостановлению потока мигрантов. Достигнутая Турцией почти посредством открытого шантажа договоренность  по различным причинам строго осуждена. Страна получает миллиарды евро для управления потоком, одной из причин которого являются также действия “Исламского государства” (ИГ). С другой стороны, согласно информации СМИ, Турция финансово поддерживает ИГ, покупая у террористической группировки нефть по низким ценам. “Дейли мэйл” сообщала, что в августе 2014 г. многие иностранцы присоединились к действующим в Сирии и Ираке террористическим группировкам, переправившись именно через Турцию.
Таким образом, Турция находится “в фокусе” террористической группировки.
Сегодня ИГ теряет свою силу в Сирии, что является обнадеживающим фактом, однако есть тревожащие сигналы о том, что ИГИЛ нацеливается на дестабилизацию других регионов, в том числе Южного Кавказа.
Как вам известно, 2 апреля Азербайджан развязал широкомасштабную агрессию против Нагорного Карабаха. Многие СМИ сообщили, что в военных действиях в составе азербайджанской армии участвовали боевики ИГ. Возможно, наличием этих убийц можно объяснить варварские действия азербайджанских вооруженных сил в ходе четырехдневной войны. Военными преступлениями являются бомбежка домов мирных жителей, артиллерийские обстрелы школ, убийство и изувечение детей и стариков, обезглавливание уже убитых военнослужащих и представление их голов общественности – в духе ИГИЛ. В данный момент бессмысленное кровопролитие прекращено благодаря мужеству народа Нагорного Карабаха, тем не менее есть реальные опасения по возможному расширению действий ИГ в новых регионах, что, безусловно, приведет к новым войнам и трагедиям.
Завершая слово, хотелось бы присоединиться к голосам людей, призывающих объединить усилия в борьбе с терроризмом в любой форме и предпринять меры против человеконенавистнических  выступлений, объяснить некоторым неистовствующим высокопоставленным расистам, что война – не вариант решения проблем, и толерантность – свойство сильных”.
Член делегации НС РА Н.Зограбян:
в ночь с 1 на 2 апреля на всем протяжении линии соприкосновения карабахско-азербайджанских сил, применяя тяжелое вооружение – танки, системы залпового огня ТОС, “Смерч”, авиацию, Азербайджан начал широкомасштабные военные действия, обстреливая не только линию соприкосновения, но и мирные населенные пункты. И вновь – погибшие военнослужащие, убитый на глазах брата идущий в школу ребенок. Азербайджанские вооруженные силы подвергли пыткам и обезглавливанию военнопленных и комбатантов, и все это на глазах у цивилизованного мира. Более того,  когда  азербайджанским вооруженным силам удалось лишь на один день овладеть карабахским селом Талыш, наемники Алиева жестоко замучили и убили его мирных жителей. И в те часы, когда алиевские наемники совершали военные преступления, председатель ПАСЕ Педро Аграмунт своим известным заявлением поддерживал террористический Азербайджан.  В тот миг, когда азербайджанские вооруженные силы бомбили мирные поселения, председатель нашей Ассамблеи, по должности обязанный соблюдать беспристрастность и нейтральность, своим заявлением воодушевлял военных преступников.
то, что нынешний председатель ПАСЕ Педро Аграмунт в нашей Ассамблее официальный представитель Азербайджана – общеизвестная истина. В дни развязанной Азербайджаном военной агрессии председатель ПАСЕ вел себя как пресс-секретарь Ильхама Алиева. В истории ПАСЕ беспрецедентно, когда председатель Ассамблеи занимается явной защитой интересов одной отдельной страны, а не ПАСЕ в целом. Совершив после избрания председателем ПАСЕ первый визит в Азербайджан, Аграмунт этим шагом выразил свою очередную преданность диктаторскому государству Алиева. А в самые тяжелые дни боевых действий Аграмунт делает заявление, которое открыто поощряет алиевский режим убийцы.
Совет Европы – организация 47 стран, которая обязана представлять и защищать интересы 800 миллионов европейцев. Председатель подобной серьезной структуры обязан быть беспристрастным и объективным, а не лицом, публично защищающим деспотию, поощряющим преступный Азербайджан. В нашей Ассамблее – беспрецедентная ситуация, когда в кресле председателя Ассамблеи восседает пресс-секретарь президента Азербайджана.
И еще одна важная проблема, о последствиях которой мы предупреждали. Когда многие из вас на прошедшей сессии голосовали в пользу Сарсангского водохранилища, вроде бы гуманитарной проблемы, после этой военной агрессии Азербайджана, надеюсь, поняли, что  целью Азербайджана было вовсе не разрешение гуманитарной проблемы, а захват Сарсанга. И именно поэтому необходимо было получить вашу поддержку в международных структурах и в ПАСЕ, – прикрываясь гуманитарной целью совершить военное преступление. Проследите за продвижением азербайджанских вооруженных сил в дни войны и поймете, что своим голосованием и вы также дали карт-бланш Азербайджану”.
Член делегации НС РА С.Фарманян:
“Г-н председатель, уважаемые коллеги,
прошло почти два месяца с последнего заседания Ассамблеи. И здесь мы обсуждаем, что сделано за этот период. Очевидно, на наши ценности жестоко и цинично совершили нападения: первое – кровавые террористические атаки в сердце Европы, в Брюсселе, а затем – на юго-востоке нашего континента, в Нагорном Карабахе, где Азербайджан развязал широкомасштабную военную агрессию против народа НКР, нарушив международный гуманитарный закон и совершив военные преступления. Позвольте выразить сочувствие семьям всех погибших. Я также присоединяюсь к голосу сотен тысяч людей,   которые вчера вышли на шествия в Брюсселе и в различных столицах мира - из-за кровавого обострения ситуации в Нагорном Карабахе, в то же время призывая к миру.
Доклад-отчет касается одного из состоявшихся здесь в январе пресловутых обсуждений. Позвольте вспомнить, г-н председатель, что именно в этом зале выступления против спорных докладов Р.Уолтера и М.Маркович были основаны на простом предположении, что необоснованные и односторонние решения или какая-либо попытка избирательного применения принципов международного права лишь затормозят мирный процесс и послужат завесой для деспотического руководства Азербайджана, чтобы оно продолжило свои широкомасштабные военные действия, блокируя мирный процесс и подвергая опасности хрупкую стабильность во всем регионе Южного Кавказа. Пока мы выражали свою обеспокоенность, события, к сожалению, приняли такое развитие, что наш худший прогноз осуществился – есть сотни невинных жертв по сторонам конфликта.
Уважаемые коллеги, при обсуждении этого доклада-отчета не можем не обратиться к усилиям, прилагаемым постоянными органами Ассамблеи в связи с этой трагедией. Неоднократно с первых же дней обострения ситуации   руководству Азербайджана давался четкий мессидж, что нет альтернативы мирному урегулированию конфликта и что война – не вариант решения. Президенты Франции, США, России, главы десятков других стран и сотни министров иностранных дел, генеральные секретари ООН, ОБСЕ, Совета Европы, высокопоставленные чиновники ЕС, десятки других международных организаций подняли свои голоса и использовали авторитет, направляя президенту Алиеву однозначный и бескомпромиссный сигнал – прекратить   военную агрессию.
В то время как направленное Алиеву очень строгое и единодушное послание международного сообщества было окном надежды и мира во избежание дальнейшего обострения ситуации. Безответственная риторика г-на Аграмунта противопоставила нашу Ассамблею международному сообществу, на этот раз не из-за неведения о чрезмерном нарушении прав человека в Азербайджане, а своей исключительно опасной формулировкой, поставив себя в определенной мере рядом с Азербайджаном, особенно в этой хрупкой ситуации. К сожалению, заявление г-на Аграмунта вновь поставило под вопрос его объективность как председателя Ассамблеи и уполномочило СМИ свидетельствовать о его предполагаемой вовлеченности в азербайджанские посреднические структуры, серьезно подмочив репутацию Ассамблеи в глазах миллионов европейцев и всех членов нашего дома демократии”.