Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Սերգեյ Նարիշկինի հետ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը Մոսկվա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում ապրիլի 20-ին ՌԴ Պետդումայում հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինի հետ:
Սերգեյ Նարիշկինը շնորհակալություն է հայտնել «Միջխորհրդարանական համագործակցությունն ի շահ 21-րդ դարում Եվրասիական տարածաշրջանի երկրների համատեղ բարեկեցության» խորագիրը կրող համաժողովին մասնակցելու համար եւ հույս հայտնել, որ այս ձեւաչափով աշխատանքները շարունակական կլինեն:
Էդուարդ Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել ընդունելության համար եւ բարձր է գնահատել համաժողովի անցկացման գաղափարը՝ արժեւորելով այն՝ որպես երկրների անվտանգության երաշխիքերից մեկը, որն արտահայտվում է խորհրդարանների երկխոսությամբ: ՀՀ ԱԺ փոխնախագահն իր խոսքում մասնավորապես նշել է, որ Ռուսաստանը՝ որպես ՀԱՊԿ-ի անդամ եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, տեղյակ է տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրներից: Մասնավորապես, որ Ադրբեջանի իշխանություններն ապրիլի սկզբում Լեռնային Ղարաբաղի հետ շփման գծի ողջ երկայնքով սանձազերծեցին ռազմական ագրեսիա՝ դրանով կոպտորեն խախտելով 1994 թվականին ստորագրված հրադադարի մասին համաձայնագիրը, որն Ադրբեջանը ստորագրել է ԼՂՀ-ի եւ ՀՀ-ի հետ:
Էդուարդ Շարմազանովը նաեւ նշել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունեերը, այդ թվում՝ Ռուսաստանը, պետք է Ադրբեջանին պարտադրեն վերադառնալ 1994 թվկանին ստորագրված հրադադարի ռեժիմին, այլապես ադրբեջանական իշխանության ռազմական հանցանքները խլում են բազմաթիվ մարդկային կյանքեր՝ թե՛ զինվորականների, թե՛ քաղաքացիական անձանց, որոնց Ադրբեջանի զինված ուժերը ստորաբար սպանել են, ինչպես նաեւ երեխաների, որոնց սպանությունները հեռու են համամարդկային բոլոր կանոններից:
«Մենք դրական ենք գնահատում Ռուսաստանի ջանքերը բանավոր պայմանավորվածության ուղղությամբ, որի միջոցով ադրբեջանական կողմը պայմանականորեն վերադարձել է 1994 թվականին ստորագրված զինադադարի ռեժիմին, իսկ այն պայմանական է, քանի որ այսօր էլ Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է հրադադարի ռեժիմը, որի հետեւանքով հայկական կողմն ունենում է նոր զոհեր»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը: Խոսելով Թուրքիայի իշխանությունեերի մասին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը մտահոգություն է հայտնել այն կապակցությամբ, որ Թուրքիան, փաստացի շրջափակման մեջ պահելով Հայաստանը, նաեւ աշխարհում միակ երկիրն է, որ անգամ պաշտպանում է Ադրբեջանի հանցավոր իշխանությունների հանցագործությունները:
Դիմելով Սերգեյ Նարիշկինին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը եւս մեկ անգամ փաստել է, որ Արցախի ժողովուրդը պետք է լիարժեքորեն իրացնի ինքնորոշման եւ սեփական հայրենիքում անվտանգ, ազատ ու անկախ ապրելու իրավունքները: Ոչ ոք եւ ոչինչ երբեք չեն կարող Արցախի ժողովրդից խլել նշված հիմնական իրավունքները: Էդուարդ Շարմազանովը Պետական դումայի նախագահին մանրամասն ներկայացրել է Ադրբեջանի զինված ուժերի ձեռագիրը, որն ամբողջությամբ կրկնում է աշխարհում հայտնի ԴԱԻՇ ահաբեկչական խմբավորման գործելաոճը:
Ի պատասխան ՀՀ ԱԺ փոխնախագահի ներկայացրած փաստերի՝ ՌԴ Պետական դումայի նախագահ Սերգեյ Նարիշկինը հայտնել է իր մտահոգությունը՝ նշելով, որ ապրիլի առաջին օրերին տեղի ունեցածը հրադադարի կնքումից հետո այդ ծավալի առաջին գործողություններն են, որոնք իրոք մտահոգիչ են:
Սերգեյ Նարիշկինը նշել է, որ ռուսական պատվիրակությունը կմասնակցի ապրիլի 23-ին Երեւանում կայանալիք «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» գլոբալ համաժողովին:
Ապրիլի 20-ին տեղի է ունեցել ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սպորտի եւ երիտասարդության հանձնաժողովի նիստը՝ Արտակ Դավթյանի նախագահությամբ: Հանձնաժողովը քննարկել է ՀՀ կառավարության կողմից ներկայացված «Գովազդի մասին» ՀՀ օրենքում լրացումներ եւ փոփոխություններ կատարելու մասին», «Տեղական տուրքերի եւ...
ԵԽԽՎ-ում ընդունվել է հայտարարություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ
Հայտարարության մեջ ասվում է. «Համոզված լինելով, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ լուծումն այլընտրանք չունի` ԵԽԽՎ-ն վերահաստատում է իր շարունակական աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների` միակ միջազգայնորեն համաձայնեցված միջնորդական ձեւաչափի ջանքերին` այս հակամարտության տեւական եւ ար...

Э.Шармазанов встретился с С.Нарышкиным
20 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов в рамках рабочего визита в Москву в Госдуме РФ встретился с председателем ГД ФС РФ С.Нарышкиным.
С.Нарышкин поблагодарил за участие в совещании “Межпарламентское сотрудничество в интересах совместного благополучия стран Евразийского региона в XXI в.” и выразил надежду на дальнейшую работу в этом формате.
Э.Шармазанов выразил признательность за прием и высоко оценил идею проведения совещания как одну из гарантий безопасности стран, выражающуюся в диалоге парламентов. Вице-спикер НС отметил, что Россия, как сопредседатель Минской группы (МГ) ОБСЕ, в курсе проблем региональной безопасности. В частности, РФ осведомлена о развязанной азербайджанскими властями в начале апреля по всей линии соприкосновения с НКР широкомасштабной военной агрессии, тем самым грубо нарушив подписанное Азербайджаном вместе с НКР и РА в 1994 г. соглашение о перемирии.
Вице-спикер НС также отметил, что государства-члены МГ ОБСЕ, в том числе и Россия, должны обязать Азербайджан вернуться к подписанному в 1994 г. режиму перемирия, так как военные преступления азербайджанских властей отнимают множество человеческих жизней – как военных, так и гражданских лиц, которых азербайджанские вооруженные силы подло убили, в том числе и детей, что далеко от всех общечеловеческих норм.
“Мы положительно оцениваем усилия России в устной договоренности, по которой азербайджанская сторона условно вернулась к режиму подписанного в 1994 г. перемирия, а она условна, поскольку сегодня Азербайджан регулярно нарушает режим перемирия, вследствие чего армянская сторона несет новые потери”, - подчеркнул Э.Шармазанов. Говоря о властях Турции, вице-спикер НС выразил озабоченность тем, что Турция, фактически блокируя Армению, также единственная в мире страна, оправдывающая преступления азербайджанских властей.
Обращаясь к С.Нарышкину, вице-спикер НС вновь подчеркнул, что народ Арцаха должен полностью реализовать свои права на самоопределение и безопасную, свободную и независимую жизнь на собственной родине. Никто и ничто не могут отнять у народа Арцаха указанные основные права. Э.Шармазанов подробно представил председателю ГД варварские действия азербайджанских вооруженных сил, целиком повторяющие почерк известной в мире террористической группировки ИГИЛ.
В ответ на представленные вице-спикером НС факты председатель ГД С.Нарышкин выразил свою крайнюю обеспокоенность, отметив, что события начала апреля – действительно впервые столь масштабные после   заключения перемирия.
С.Нарышкин сообщил, что российская делегация примет участие в намеченном на 23 апреля в Ереване глобальном форуме “Против преступления геноцида”.
20.04.2016
20 апреля состоялось заседание Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта под председательством А.Давтяна.  Комиссия обсудила законодательный пакет о внесении изменений и дополнений в законы РА “О рекламе”,  “О местных пошлинах и платежах” и “О дорож...
В ПАСЕ принято заявление по мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта
В заявлении говорится: “В уверенности, что мирное урегулирование Нагорно-Карабахского конфликта не имеет альтернативы, ПАСЕ подтверждает свое неуклонное содействие усилиям единственного международно согласованного посреднического формата сопредседателей Минской группы (МГ) ОБСЕ – для достижения проч...