ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 25-ին ընդունել է Իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Երվանդ Ամինյանին, Ալի Ալոյին եւ Սրուդ Մաքդասիին:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան, ովքեր այստեղ էին՝ մասնակցելու «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ համաժողովին: Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է քուրդ եւ եզդի ժողովուրդների հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ համատեղ պայքարը ցեղասպանությունների կանխարգելման կարեւորագույն գործում՝ նշելով, որ ավելի քան մեկ դար առաջ Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունն այսօր շարունակվում է արդեն Մերձավոր Արեւելքում: Անդրադառնալով Թուրքիայի եւ «Իսլամական պետության» քաղաքականությանը տարածաշրջանում, ԱԺ փոխնախագահը նկատել է, որ այսպես կոչված «Իսլամական պետությունը» որեւէ ընդհանրություն չունի իսլամի հետ: Նա նշել է, որ տարածաշրջանում կան երկրներ, որոնք փորձում են ԼՂ հակամարտությանը տալ կրոնական երանգ, ինչը որեւէ աղերս չունի իրականության հետ:
ԱԺ փոխնախագահը մտահոգություն է հայտնել Մերձավոր Արեւելքում քուրդ եւ եզդի ժողովուրդների նկատմամբ իրականացվող գործողությունների առնչությամբ եւ դատապարտել ցեղասպան քաղաքականության բոլոր երեւույթները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանի պատգամավոր Երվանդ Ամինյանն ԱԺ փոխնախագահին է փոխանցել խորհրդարանի ողջույնները եւ զորակցություն հայտնել ավելի քան 100 տարի առաջ հայ ժողովրդին պատուհասած Ցեղասպանության կապակցությամբ եւ նշել, որ լավ են հասկանում հայ ժողովրդի ցավը, քանի որ այսօր այդ ցեղասպան քաղաքականությունն իրականացվում է Մերձավոր Արեւելքում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ ազգային փոքրամասնությունների հարցին. Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ում իրականացված սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում հաջորդ խորհրդարանում ներկայացված կլինեն նաեւ եզդի, քուրդ, ասորի եւ ռուս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել հայրենակիցների նկատմամբ Հայաստանի իշխանությունների կողմից ցուցաբերվող հոգածության եւ երկրորդ հայրենիք պարգեւելու համար: Զրուցակիցները կարեւորել են հայ եւ քուրդ ժողովուրդների միջեւ բարեկամության ամրապնդումն ու պատմությունը նոր էջից սկսելու գաղափարը՝ համամիտ լինելով, որ պատմության սեւ էջերը հետեւանք են եղել Օսմանյան Թուրքիայի վարած քաղաքականության:

25 апреля вице-спикер НС Э.Шармазанов принял делегатов парламента Иракского Курдистана  Е.Аминяна, Али Ало и Сруда Макдаси.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов приветствовал визит в Армению делегации, находящейся в Ереване для участия во втором глобальном форуме “Против преступления геноцида”. Он подчеркнул важность развития отношений с курдами и езидами и совместной борьбы в предотвращении геноцидов, отметив, что осуществленный Турцией более века назад   геноцид в отношении армянского народа сегодня продолжается уже на Ближнем Востоке. Обратившись к политике Турции и “Исламского государства” (ИГ) в регионе,   вице-спикер НС заметил, что так называемое ИГ не имеет ничего общего с исламом. Он отметил, что в регионе есть страны, которые пытаются придать НК-конфликту религиозный оттенок, что не имеет никакой связи с реальностью.
Э.Шармазанов выразил озабоченность действиями в отношении курдского и езидского народов на Ближнем Востоке и осудил все проявления геноцидальной политики.
Поблагодарив за прием, депутат парламента Иракского Курдистана  Е.Аминян передал вице-спикеру НС приветствия парламента и выразил поддержку в связи с геноцидом армян более 100 лет назад и отметил, что хорошо понимает боль армянского народа, поскольку сегодня эта   геноцидальная политика осуществляется на Ближнем Востоке.
На встрече затронут также вопрос национальных меньшинств: Э.Шармазанов сообщил, что в результате проведенных в РА конституционных изменений в следующем парламенте будут также представители езидского, курдского, ассирийского и русского нацменьшинства.
Члены делегации поблагодарили за проявляемую армянскими властями заботу о своих соотечественниках и обретение ими второй родины. Собеседники подчеркнули важность укрепления дружбы между армянским и курдским народами и идеи начать с новой страницы истории, будучи согласными в том, что имеющиеся “черные страницы” истории – следствие проводимой Османской Турцией политики.