ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ապրիլի 25-ին ընդունել է Իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանի պատգամավորներ Երվանդ Ամինյանին, Ալի Ալոյին եւ Սրուդ Մաքդասիին:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը ողջունել է պատվիրակության այցը Հայաստան, ովքեր այստեղ էին՝ մասնակցելու «Ընդդեմ ցեղասպանության հանցագործության» երկրորդ գլոբալ համաժողովին: Էդուարդ Շարմազանովը կարեւորել է քուրդ եւ եզդի ժողովուրդների հետ հարաբերությունների զարգացումը եւ համատեղ պայքարը ցեղասպանությունների կանխարգելման կարեւորագույն գործում՝ նշելով, որ ավելի քան մեկ դար առաջ Թուրքիայի կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունն այսօր շարունակվում է արդեն Մերձավոր Արեւելքում: Անդրադառնալով Թուրքիայի եւ «Իսլամական պետության» քաղաքականությանը տարածաշրջանում, ԱԺ փոխնախագահը նկատել է, որ այսպես կոչված «Իսլամական պետությունը» որեւէ ընդհանրություն չունի իսլամի հետ: Նա նշել է, որ տարածաշրջանում կան երկրներ, որոնք փորձում են ԼՂ հակամարտությանը տալ կրոնական երանգ, ինչը որեւէ աղերս չունի իրականության հետ:
ԱԺ փոխնախագահը մտահոգություն է հայտնել Մերձավոր Արեւելքում քուրդ եւ եզդի ժողովուրդների նկատմամբ իրականացվող գործողությունների առնչությամբ եւ դատապարտել ցեղասպան քաղաքականության բոլոր երեւույթները:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ Իրաքյան Քրդստանի խորհրդարանի պատգամավոր Երվանդ Ամինյանն ԱԺ փոխնախագահին է փոխանցել խորհրդարանի ողջույնները եւ զորակցություն հայտնել ավելի քան 100 տարի առաջ հայ ժողովրդին պատուհասած Ցեղասպանության կապակցությամբ եւ նշել, որ լավ են հասկանում հայ ժողովրդի ցավը, քանի որ այսօր այդ ցեղասպան քաղաքականությունն իրականացվում է Մերձավոր Արեւելքում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել նաեւ ազգային փոքրամասնությունների հարցին. Էդուարդ Շարմազանովը տեղեկացրել է, որ ՀՀ-ում իրականացված սահմանադրական փոփոխությունների արդյունքում հաջորդ խորհրդարանում ներկայացված կլինեն նաեւ եզդի, քուրդ, ասորի եւ ռուս ազգային փոքրամասնությունների ներկայացուցիչները:
Պատվիրակության անդամները շնորհակալություն են հայտնել հայրենակիցների նկատմամբ Հայաստանի իշխանությունների կողմից ցուցաբերվող հոգածության եւ երկրորդ հայրենիք պարգեւելու համար: Զրուցակիցները կարեւորել են հայ եւ քուրդ ժողովուրդների միջեւ բարեկամության ամրապնդումն ու պատմությունը նոր էջից սկսելու գաղափարը՝ համամիտ լինելով, որ պատմության սեւ էջերը հետեւանք են եղել Օսմանյան Թուրքիայի վարած քաղաքականության:

On April 25, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov received the MPs of the Iraqi Kurdistan Parliament Yervant Aminian, Ali Alo and Srood Maqdasy.
The NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov welcomed the visit of the delegation to Armenia arrived here to take part in the Second Global Forum Against the Crime of Genocide. Eduard Sharmazanov highlighted the development of relations with the Kurdish and Yazidi peoples and the joint struggle in the most important activities of preventing genocides, noting that the genocide perpetrated towards the Armenian people by Turkey more than a century ago today still continues in the Near East. Touching upon the policy of Turkey and the Islamic State in the region, the NA Deputy Speaker has noticed that the so-called ‘Islamic State’ has no commonness with Islam. He has noted that there are countries in the region which try to give religious colouring to the Nagorno Karabakh conflict, but has no connection with the reality.
The NA Deputy Speaker expressed his concern about the actions being committed towards the Kurdish and Yazidi peoples and condemned all the phenomena of the genocidal policy.
Thanking the NA Deputy Speaker for the reception the MP of the Iraqi Kurdistan Parliament Yervant Aminian conveyed to him the greetings of the Parliament and expressed his support for the Genocide occurred to the Armenian people more than 100 years ago and noted that they understand quite well the Armenian people’s pain, as today that genocidal policy is pursued in the Near East.
At the meeting the sides also touched upon the issue of the national minorities: Eduard Sharmazanov has informed that as a result of the Constitutional amendments made in the Republic of Armenia the representatives of the Yazidi, Kurdish, Assyrian and Russian national minorities will be represented in the next parliament.
The members of the delegation thanked Eduard Sharmazanov for showing care to their compatriots by the Armenian authorities and giving them second motherland. The interlocutors highlighted the strengthening of the friendship between the Armenian and Kurdish peoples and the idea of opening the history from the new page, sharing the same opinion that the black pages of the history serve as a consequence of Ottoman Turkey’s pursued policy.