Ապրիլի 26-ին «Բաց դռներ» ծրագրի շրջանակում Ազգային ժողով են այցելել ՀՀ ՊՆ Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի սաները, ովքեր հետեւել են Ազգային ժողովի քառօրյա նիստին:
Բաց դասը վարել է ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանը: Նա ռազմամարզական վարժարանի սաներին ներկայացրել է խորհրդարանի կառուցվածքը, կազմը, օրենսդիր եւ ներկայացուցչական գործունեությունը: Խոսելով վարժարանի սաների մասնագիտական ընտրության մասին՝ Կորյուն Նահապետյանը կարեւորել է արհեստավարժ, հայրենասեր, գրագետ զինվորականների դերը հայոց բանակի եւ մեր պետության կայացման գործում:
Անդրադառնալով ապրիլի առաջին օրերին ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած ռազմական գործողություններին՝ պարոն Նահապետյանը խոսել է զինվորների հերոսական արարքների, մեր բանակի կրած կորուստների մասին: Վարժարանի սաների խնդրանքով Կորյուն Նահապետյանն անդրադարձել է նաեւ վերջին օրերին շփման գծում տիրող լարվածությանը եւ իրավիճակը կայունացնելուն ուղղված քայլերին: Նա ներկայացրել է Հայաստանի Հանրապետության անխախտ դիրքորոշումը՝ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ ճանապարհով կարգավորման վերաբերյալ:
Ծավալված զրույցի ընթացքում վարժարանի սաներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել հանձնաժողովի նախագահին:
Հարցերը վերաբերել են ռազմական շարունակական կրթությանը, հրադադարի ռեժիմի պահպանմանը, ՀՀ կողմից Լեռնային Ղարաբաղի անկախության ճանաչման հնարավորությանը:
Հանդիպման ավարտին Մոնթե Մելքոնյանի անվան ռազմամարզական վարժարանի սաները Ազգային ժողովի լիագումար նիստերի դահլիճում լուսանկարվել են Կորյուն Նահապետյանի հետ:

26 апреля в рамках программы “Открытые двери” НС посетили питомцы военно-спортивного колледжа имени Монте Мелконяна Министерства обороны РА, которые следили за работой депутатов на четырехдневных заседаниях парламента.
Открытый урок вел председатель Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетян. Он представил питомцам военно-спортивного колледжа структуру, состав, законодательную и представительскую деятельность парламента.
Обратившись к апрельским военным действиям на карабахско-азербайджанской  линии соприкосновения, г-н Нагапетян подчеркнул героизм и мужество военнослужащих, коснулся потерь нашей армии. По просьбе питомцев колледжа К.Нагапетян говорил также о напряженности последних дней на линии соприкосновения и предпринимаемых шагах по стабилизации положения. Он представил неизменную позицию РА по исключительно мирному урегулированию НК-конфликта.
В развернувшейся беседе питомцы колледжа задали председателю комиссии интересующие их вопросы, которые касались военного образования, сохранения режима перемирия, возможности признания Республикой Армения независимости Нагорного Карабаха и др.
Питомцы военно-спортивного колледжа имени Монте Мелконяна сфотографировались с К.Нагапетяном в зале пленарных заседаний НС.