Արտակ Դավթյանը հանդիպել է գերմանացի դպրոցականների հետ
Մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերի նախաձեռնությամբ Հայաստան այցելած գերմանական Միլդա քաղաքի շուրջօրյա դպրոցի եւ Երեւանի Բենիամին Ժամկոչյանի անվան համար 119 դպրոցի մի խումբ աշակերտների հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերը, Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը եւ Կլաուս Վայլերը: Հանդիպումը կազմակերպվել է Միլդայի քաղաքապետ Ալբերտ Վայլերի նախաձեռնությամբ՝ երկու երկրների բարեկամական կապերի ամրապնդման, համագործակցության եւ հետագա շփումների արդունավետության բարձրացման նպատակով:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանն իր խոսքում նշել է, որ նախորդ տարի մասնակցել է հայ-գերմանական ֆորումի ձեւավորման աշխատանքներին եւ կարեւորում է երկու երկրների բարեկամական կապերի ամրապնդումն ու խորացումը: Նա սիրով ողջունել է Հայաստան այցելած Միլդա քաղաքի շուրջօրյա դպրոցի աշակերտներին եւ հույս հայտնել, որ առաջիկա օրերի ընթացքում երեխաները կծանոթանան մեր երկրի դարավոր պատմությանը, հարուստ մշակութային ժառանգությանը եւ շփվելով հայ դպրոցականների հետ՝ ամուր կապեր կհաստատեն հետագա շփումների համար:
Ծավալված զրույցի ընթացքում գերմանացի դպրոցականներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել Արտակ Դավթյանին, որոնց նա սիրով պատասխանել է:
Հանդիպման ավարտին պարոն Դավթյանը հյուրերին հրավիրել է ներկա գտնվելու ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերին կից Երիտասարդական խորհրդարանի նիստին: Արտակ Դավթյանը ներկայացրել է Երիտասարդական խորհրդարանի կազմը, կառուցվածքը եւ գործունեությունը:

Artak Davtyan Meets with the German Schoolchildren
On May 6, the Head of the RA NA Armenia-Germany Friendship Group Artak Davtyan met with a group of pupils of the 24-hour School of the German Town of Milda that visited Armenia at the initiative of the Member of the Bundestag of the German Federal Republic Albert Weiler and Yerevan Beniamin Zhamkochian N 119 School. The Member of the Bundestag Albert Weiler, the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Germany to Armenia Bernhard Matthias Kiesler, and Klaus Weiler attended the meeting. The meeting was organized at the initiative of the Mayor of the Town of Milda Albert Weiler for strengthening, cooperation of the friendly ties of the two countries and the rise of the efficiency of the further contacts.
The Head of the RA NA Armenia-Germany Friendship Group Artak Davtyan in his word has noted that in the previous year he has participated in the works of the formation of the Armenian-German Forum and highlights the strengthening and deepening of the friendly ties of the two countries. He gladly welcomed the pupils of the 24-hour School of the Town of Milda and expressed hope that during the coming days the children will get acquainted with the centuries-old history and rich cultural heritage of our country, and communicating with the Armenian schoolchildren and will establish firm ties for further contacts.
During the talk the German schoolchildren addressed their questions to Artak Davtyan, and he gladly answered them.
At the end of the meeting Mr Davtyan invited the guests to be present at the sitting of the Youth Parliament adjunct to the RA NA Standing Committee on Science, Education, Culture, Youth and Sport. Artak Davtyan presented the composition, the structure and the activities of the Youth Parliament.