Արտակ Դավթյանը հանդիպել է գերմանացի դպրոցականների հետ
Մայիսի 6-ին ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերի նախաձեռնությամբ Հայաստան այցելած գերմանական Միլդա քաղաքի շուրջօրյա դպրոցի եւ Երեւանի Բենիամին Ժամկոչյանի անվան համար 119 դպրոցի մի խումբ աշակերտների հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել Բունդեսթագի պատգամավոր Ալբերտ Վայլերը, Հայաստանում Գերմանիայի արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Բերնհարդ Մաթիաս Քիսլերը եւ Կլաուս Վայլերը: Հանդիպումը կազմակերպվել է Միլդայի քաղաքապետ Ալբերտ Վայլերի նախաձեռնությամբ՝ երկու երկրների բարեկամական կապերի ամրապնդման, համագործակցության եւ հետագա շփումների արդունավետության բարձրացման նպատակով:
ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Գերմանիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արտակ Դավթյանն իր խոսքում նշել է, որ նախորդ տարի մասնակցել է հայ-գերմանական ֆորումի ձեւավորման աշխատանքներին եւ կարեւորում է երկու երկրների բարեկամական կապերի ամրապնդումն ու խորացումը: Նա սիրով ողջունել է Հայաստան այցելած Միլդա քաղաքի շուրջօրյա դպրոցի աշակերտներին եւ հույս հայտնել, որ առաջիկա օրերի ընթացքում երեխաները կծանոթանան մեր երկրի դարավոր պատմությանը, հարուստ մշակութային ժառանգությանը եւ շփվելով հայ դպրոցականների հետ՝ ամուր կապեր կհաստատեն հետագա շփումների համար:
Ծավալված զրույցի ընթացքում գերմանացի դպրոցականներն իրենց հետաքրքրող հարցերն են ուղղել Արտակ Դավթյանին, որոնց նա սիրով պատասխանել է:
Հանդիպման ավարտին պարոն Դավթյանը հյուրերին հրավիրել է ներկա գտնվելու ՀՀ ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, երիտասարդության եւ սպորտի հարցերին կից Երիտասարդական խորհրդարանի նիստին: Արտակ Դավթյանը ներկայացրել է Երիտասարդական խորհրդարանի կազմը, կառուցվածքը եւ գործունեությունը:

А.Давтян встретился с немецкими школьниками
6 мая руководитель парламентской группы дружбы   Армения – Германия А.Давтян   по инициативе депутата Бундестага ФРГ А.Вайлера встретился с посетившей Армению группой учащихся круглосуточной школы немецкого города Милда и ереванской школы N 119 им. Б.Жамкочяна. На встрече присутствовали депутат Бундестага А.Вайлер, Чрезвычайный и Полномочный посол ФРГ в РА Бернхард Матиас Кислер и Клаус Вайлер. Встреча организована по инициативе мэра Милда А.Вайлера с целью укрепления дружественных связей, сотрудничества и повышения эффективности дальнейших контактов между двумя странами.
Руководитель парламентской группы дружбы   Армения – Германия А.Давтян в своем слове особо отметил, что осознает важность упрочения и углубления дружественных связей двух стран. Он любезно приветствовал посетивших Армению немецких учащихся и выразил надежду, что в предстоящие дни они ознакомятся с многовековой историей, богатым культурным наследием   нашей страны и в общении с армянскими школьниками наладят в дальнейшем прочные связи.
В развернувшейся беседе А.Давтян охотно ответил на вопросы, интересующие немецких учащихся.
В завершение встречи А.Давтян пригласил гостей на заседание Молодежного парламента (МП) при Постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, молодежи и спорта. Председатель комиссии представил состав, структуру и деятельность МП.