Մայիսի 11-ին ՀՀ ԱԺ նիստերի դահլիճում աշխատանքն է սկսել Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի հիմնադիր նիստը, որին ներկա է եղել Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովի պատվիրակությունը՝ Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպ Կուրարի գլխավորությամբ: Նիստին  ներկա էին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը եւ ԱԺ պատգամավորներ:
Նշենք, որ Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի անդամները Հայաստանի 4 բուհերի մոտ 60 ֆրանկոֆոն ուսանողներ են:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը, ողջունելով նիստի մասնակիցներին, նշել է, որ Հայաստանն այն երկրներից է, որտեղ մարդու իրավունքների պաշտպանությունն ու հիմնարար ազատությունները, քրիստոնեական արժեքները համարվում են գերակա ուղղություններ:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ այսօր աշխարհն ապրում է ծանր ժամանակներ: Ուստի, ըստ Էդուարդ Շարմազանովի, ֆրանկոֆոն երկրների, ինչպես նաեւ ֆրանկոֆոնիայի արժեքը կրող պատգամավորների նպատակը պետք է լինի մարդու իրավունքների պաշտպանությունը եւ պայքարն ահաբեկչության դեմ: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովն անդրադարձել է Բրյուսելի եւ Փարիզի ահաբեկչություններին, ինչպես նաեւ ղարաբաղյան հիմնախնդրին:
Երիտասարդներին մաղթելով բեղմնավոր աշխատանք՝ Էդուարդ Շարմազանովը եւս մեկ անգամ շեշտել է, որ նրանք պետք է պատրաստ լինեն դիմակայելու առկա մարտահրավերներին:
Ողջույնի խոսքերով հանդես են եկել Ֆրանկոֆոնիայի ԽՎ-ում ՀՀ ԱԺ պատվիրակության ղեկավար Մարգարիտ Եսայանը, Բելգիայի Վալոնիա-Բրյուսել/ֆրանսիական համայնքի խորհրդարանի նախագահ Ֆիլիպ Կուրարը, Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ մշտական ներկայացուցիչ, դեսպան Քրիստիան Տեր-Ստեփանյանը:
Նիստի ավարտին ընդունվել է Հայաստանի Ֆրանկոֆոն երիտասարդական խորհրդարանի հռչակած սկզբունքներին եւ նպատակներին ու հետագա գործունեությանը վերաբերող հռչակագիր:
Հիշեցնենք, որ 2014 թվականի նոյեմբերին Դակկարում (Սենեգալ) կայացած Ֆրանկոֆոնիայի գագաթաժողովից հետո, որի գլխավոր թեման երիտասարդությունն էր` որպես խաղաղության վեկտոր եւ զարգացման դերակատար, Ֆրանկոֆոնիայի խորհրդարանական վեհաժողովում ՀՀ ԱԺ ֆրանկոֆոնիայի սեկցիան՝ Մարգարիտ Եսայանի գլխավորությամբ, Ֆրանկոֆոնայի միջազգային կազմակերպությունում ՀՀ ներկայացուցչի հետ համագործակցության արդյունքում նախաձեռնել էր Հայաստանի երիտասարդ ֆրանկոֆոնների խորհրդարանի ստեղծման նախագիծը:

11 мая в зале заседаний НС начало работу учредительное заседание Молодежного парламента франкофонов Армении, на котором присутствовала делегация Парламентской Ассамблеи Франкофонии (ПАФ)   во главе с председателем парламента французского сообщества Бельгии Валлония-Брюссель Филиппом Кураром. На заседании были также вице-спикер НС Э.Шармазанов и депутаты НС.
Членами Молодежного парламента франкофонов Армении являются около 60 студентов-франкофонов 4-х вузов республики.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов, приветствуя участников заседания, отметил, что Армения – из тех стран, где защита прав человека и гуманитарные свободы, христианские ценности   считаются приоритетными направлениями.
По словам вице-спикера, сегодня мир переживает нелегкие времена. Поэтому целями франкофонных стран, а также депутатов – носителей ценностей франкофонии должны быть защита прав человека и борьба с терроризмом. В этом контексте г-н Шармазанов обратился к терактам в Брюсселе и Париже, а также к карабахской проблеме.
Пожелав молодежи плодотворной работы, Э.Шармазанов подчеркнул, что она должна быть готова к противодействию существующим вызовам.
С приветственными словами выступили глава делегации НС РА в ПАФ М.Есаян, председатель парламента французского сообщества Бельгии Валлония-Брюссель Филипп Курар, постоянный представитель РА в Международной организации Франкофонии, посол К.Тер-Степанян.
В завершение заседания принята Декларация о принципах, целях и дальнейшей деятельности Молодежного парламента франкофонов Армении.