Մայիսի 10-12-ը ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն Իտալիայի խորհրդարանում հանդիպումներ է ունեցել Սենատի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլա Լատորեի, Պատգամավորների պալատի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Ֆրանչեսկո Գարոֆանիի եւ Իտալիայի խորհրդարանի Իտալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ, սենատոր Էմիլիա դե Բիասիի հետ: Հանդիպումներին մասնակցել է Իտալիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սարգիս Ղազարյանը:
Պաշտպանության հանձնաժողովների նախագահներ Նիկոլա Լատորեի եւ Ֆրանչեսկո Գարոֆանիի հետ քննարկվել են միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության, ահաբեկչության դեմ պայքարի, ՆԱՏՕ-ի առաջիկա վարշավյան գագաթաժողովի, միջպետական, ներառյալ խորհրդարանական համագործակցության եւ այլ հարցեր:
Կորյուն Նահապետյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադարձությունները եւ վերջին զարգացումները, ընդգծել Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային հասցեական գնահատական տալու, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին անվտանգության երաշխիքներ, ինչպես նաեւ հրադադարի խախտման դեպքերի միջազգային հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու անհրաժեշտությունը: Կարեւորվել է Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով:
Երկուստեք բարձր է գնահատվել խաղաղապահության ոլորտում համագործակցությունը, հատկապես Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելության ՅՈւՆԻՖԻԼ-ի կազմում հայ խաղաղապահների մասնակցությունը իտալական հրամանատարության ներքո:
Քննարկվել են նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության բնագավառներում խորհրդարանական վերահսկողության հարցերի շուրջ համագործակցության հեռանկարները:
Իտալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ Էմիլիա դե Բիասիի հետ հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է բարեկամական խմբերի դերակատարումը Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ քաղաքական երկխոսության զարգացման, մշակութային եւ տնտեսական նոր նախաձեռնությունների իրականացման տեսանկյունից: Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել Իտալիայի խորհրդարանական բարեկամական խմբի` Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչմանն ուղղված ակտիվ գործունեությունը: Նա ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի գործողություններն ու միջոցառումները: Էմիլիա դե Բիասին ընդգծել է, որ Իտալիայի խորհրդարանականները մեծ կարեւորություն են տալիս Հայաստանի հետ համագործակցության հետագա խորացմանը:
Փոխադարձ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բարեկամական խմբերի միջեւ համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարների վերաբերյալ:

Рабочие встречи К.Нагапетяна в парламенте Италии
10-12 мая в парламенте Италии  состоялись рабочие встречи председателя Постоянной комиссии НС по обороне, национальной безопасности и внутренним делам К.Нагапетяна с председателем Комиссии по обороне Сената Италии Никола Латоре, председателем Комиссии по обороне Палаты депутатов Италии Франческо Гарофани и председателем группы дружбы Италия – Армения итальянского парламента, сенатором Эмилией де Буасси. Во встречах участвовал Чрезвычайный и Полномочный посол РА в Италии С.Казарян.
С председателями оборонных комиссий Латоре и Гарофани обсуждены   вопросы международной и региональной безопасности, борьбы с терроризмом, предстоящей Варшавской ассамблеи НАТО, межгосударственного, в том числе парламентского, сотрудничества и др.
К.Нагапетян представил события и последние развития вокруг Нагорного Карабаха, подчеркнул необходимость адресной оценки военной агрессии Азербайджана, гарантий безопасности народа НК, а также создания механизмов международного расследования случаев нарушения режима перемирия. Подчеркнута важность мирного урегулирования НК-конфликта в формате Минской группы ОБСЕ.
Обоюдно высоко оценено миротворческое сотрудничество, особенно участие армянских миротворцев под итальянским командованием в миротворческой миссии ООН в Ливане.
Обсуждены также перспективы сотрудничества по вопросам парламентского контроля в сферах обороны и безопасности.
В ходе встречи с председателем группы дружбы Италия – Армения Эмилией де Буасси подчеркнута роль групп дружбы в развитии политического диалога между Арменией и Италией, в осуществлении новых культурных и экономических инициатив. К.Нагапетян высоко оценил активную деятельность группы дружбы парламента Италии в памятных мероприятиях   Геноцида армян. Он представил деятельность и мероприятия   группы дружбы Армения – Италия.   Эмилия де Буасси подчеркнула, что парламентарии Италии придают большую важность дальнейшему углублению сотрудничества с Арменией.