Մայիսի 10-12-ը ՀՀ ԱԺ պաշտպանության, ազգային անվտանգության եւ ներքին գործերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Կորյուն Նահապետյանն Իտալիայի խորհրդարանում հանդիպումներ է ունեցել Սենատի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Նիկոլա Լատորեի, Պատգամավորների պալատի պաշտպանության հանձնաժողովի նախագահ Ֆրանչեսկո Գարոֆանիի եւ Իտալիայի խորհրդարանի Իտալիա-Հայաստան բարեկամական խմբի նախագահ, սենատոր Էմիլիա դե Բիասիի հետ: Հանդիպումներին մասնակցել է Իտալիայում ՀՀ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Սարգիս Ղազարյանը:
Պաշտպանության հանձնաժողովների նախագահներ Նիկոլա Լատորեի եւ Ֆրանչեսկո Գարոֆանիի հետ քննարկվել են միջազգային եւ տարածաշրջանային անվտանգության, ահաբեկչության դեմ պայքարի, ՆԱՏՕ-ի առաջիկա վարշավյան գագաթաժողովի, միջպետական, ներառյալ խորհրդարանական համագործակցության եւ այլ հարցեր:
Կորյուն Նահապետյանը ներկայացրել է Լեռնային Ղարաբաղի շուրջ իրադարձությունները եւ վերջին զարգացումները, ընդգծել Ադրբեջանի ռազմական ագրեսիային հասցեական գնահատական տալու, Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին անվտանգության երաշխիքներ, ինչպես նաեւ հրադադարի խախտման դեպքերի միջազգային հետաքննության մեխանիզմներ ստեղծելու անհրաժեշտությունը: Կարեւորվել է Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորումը՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ձեւաչափով:
Երկուստեք բարձր է գնահատվել խաղաղապահության ոլորտում համագործակցությունը, հատկապես Լիբանանում ՄԱԿ-ի խաղաղապահ առաքելության ՅՈւՆԻՖԻԼ-ի կազմում հայ խաղաղապահների մասնակցությունը իտալական հրամանատարության ներքո:
Քննարկվել են նաեւ պաշտպանության եւ անվտանգության բնագավառներում խորհրդարանական վերահսկողության հարցերի շուրջ համագործակցության հեռանկարները:
Իտալիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամական խմբի նախագահ Էմիլիա դե Բիասիի հետ հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է բարեկամական խմբերի դերակատարումը Հայաստանի եւ Իտալիայի միջեւ քաղաքական երկխոսության զարգացման, մշակութային եւ տնտեսական նոր նախաձեռնությունների իրականացման տեսանկյունից: Կորյուն Նահապետյանը բարձր է գնահատել Իտալիայի խորհրդարանական բարեկամական խմբի` Հայոց ցեղասպանության ոգեկոչմանն ուղղված ակտիվ գործունեությունը: Նա ներկայացրել է ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Իտալիա բարեկամական խմբի գործողություններն ու միջոցառումները: Էմիլիա դե Բիասին ընդգծել է, որ Իտալիայի խորհրդարանականները մեծ կարեւորություն են տալիս Հայաստանի հետ համագործակցության հետագա խորացմանը:
Փոխադարձ պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել բարեկամական խմբերի միջեւ համատեղ ծրագրերի իրականացման հեռանկարների վերաբերյալ:

On May 10-12 the Chairman of the RA NA Standing Committee on Defense, National Security and Internal Affairs Koryun Nahapetyan had meetings in the Italian Parliament with the Chairman of the Committee on Defense of the Senate Nicola Latorre, the Chairman of the Committee on Defense of the Chamber of Deputies Francesco Garofani and the Chair of Italy-Armenia Friendship Group, Senator Emilia Grazia De Biasi. The RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Italy Sargis Ghazaryan took part in the meetings.
During the meetings with the Chairmen of the Committees on Defense Nicola Latorre and Francesco Garofani international and regional security, fighting against terrorism, the NATO upcoming Warsaw Summit, inter-state issues, including the parliamentary cooperation were discussed.
Koryun Nahapetyan presented the events over the Nagorno Karabakh and the recent developments, underlined the necessity of giving targeted assessment to Azerbaijan’s military aggression, security guarantees to Nagorno Karabakh people, as well as creating international investigation mechanisms of ceasefire violation cases. The peaceful settlement of Karabakh conflict in the format of the OSCE Minsk Group Co-Chairs was highlighted.
Both sides highly assessed the cooperation in the peace-keeping sphere, especially the peacekeepers’ participation under the Italian Command in the UN Peacekeeping Mission UNIFIL.
The perspectives over the parliamentary oversight issues in the spheres of defense and security were also discussed.
During the meeting with the Chair of Italy-Armenia Friendship Group, Senator Emilia Grazia De Biasi the role of the Friendship Groups was emphasized in terms of the political dialogue development between Armenia and Italy, the fulfillment of the cultural and economic new initiatives. Koryun Nahapetyan highly assessed the activities directed to the Armenian Genocide commemoration of the Parliamentary Friendship Group of Italy. He presented the actions and the events of Armenia-Italy Friendship Group of the RA National Assembly. Emilia Grazia De Biasi has underlined that the MPs of Italy attach great importance to the further deepening of cooperation with Armenia.
A mutual agreement was reached on the perspectives of the implementation of the joint programmes between the Friendship Groups.