Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեի եւ Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերի եւ Համբուրգի Ալտոնա համայնքի ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլուի հետ:
Ողջունելով գերմանացի խորհրդարանականներին Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ձեւավորված հարաբերությունները, ինչպես նաեւ Գերմանիայի աջակցությունը մեր երկրին: Էդուարդ Շարմազանովն իր գոհունակությունն է հայտնել պատվիրակության՝ Արցախ կատարելիք առաջիկա այցի կապակցությամբ եւ նշել, որ որպես այս տարի ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկրի ներկայացուցիչներ՝ նրանք կարող են ամեն ինչ տեսնել իրենց աչքով:
Անդրադառնալով ապրիլի սկզբում ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին կատարված իրադարձություններին եւ ծանոթացնելով հյուրերին այդ օրերի վայրագությունները փաստող նյութերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Տեղյակ եք, որ այդ օրերին ադրբեջանական ագրեսիային զոհ են գնացել ոչ միայն զինվորականներ, այլեւ խաղաղ բնակիչներ: Կարծում եմ՝ բոլորս պիտի սա դատապարտենք: Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվել է, եւ միջազգային հանրությունը վաղ թե ուշ ճանաչելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Մեր նպատակն է խաղաղ ճանապարհով հասնել Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը»:
Անդրադառնալով հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված բանաձեւի քննարկմանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ միայն ճանաչելով եւ կանխարգելելով է հնարավոր փակել նոր ցեղասպանությունների իրագործման ճանապարհը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեն իր խոսքում նշել է, որ իր կուսակցությունը պայքարում է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման, այլեւ Գերմանիայի՝ այդ հարցում պատասխանատվության վերհանման համար: Նա նշել է, որ իրենք աջակցում են ԼՂ հակամարտության խաղաղ ճանապարհով լուծմանը:

Шармазанов депутату Бундестага: рано или поздно международное сообщество признает Арцах
17 мая вице-спикер НС Э.Шармазанов встретился с депутатом Бундестага ФРГ Уллой Елпке, депутатом парламента Гамбурга Мартином Дольцером и представителем гамбургской общины Альтона Хасаном Бургуджоглу.
Приветствуя в НС немецких парламентариев, Э.Шармазанов высоко оценил сформировавшиеся между Арменией и Германией отношения, а также содействие ФРГ нашей стране. Он выразил удовлетворение предстоящим визитом делегации в Арцах и отметил, что как представители председательствующей в этом году в ОБСЕ страны могут воочию все увидеть на месте.
Обратившись к апрельским событиям на карабахско-азербайджанской границе и ознакомив гостей с материалами о зверствах тех дней,   вице-спикер НС отметил: “Вы осведомлены, что в те дни жертвами азербайджанской агрессии стали не только военнослужащие, но и мирные жители. Полагаю, все мы должны осудить это. Народ Арцаха самоопределился, и рано или поздно международное сообщество  признает право народа Арцаха на самоопределение. Наша цель – мирным путем достичь международного признания независимости Арцаха”.
Обратившись к обсуждению 2 июня в Бундестаге Германии резолюции о признании Геноцида армян, Э.Шармазанов подчеркнул, что только признанием и предупреждением возможно преградить путь осуществлению новых геноцидов.
Депутат Бундестага Улла Елпке в своем слове отметила, что ее партия борется не только за принятие резолюции об осуждении Геноцида армян, но и признание ответственности Германии в этом вопросе. Депутат также подчеркнула, что они способствуют решению Нагорно-Карабахского конфликта мирным путем.