Մայիսի 17-ին ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեի եւ Համբուրգի խորհրդարանի պատգամավոր Մարտին Դոլցերի եւ Համբուրգի Ալտոնա համայնքի ներկայացուցիչ Հասան Բուրգուջօղլուի հետ:
Ողջունելով գերմանացի խորհրդարանականներին Ազգային ժողովում՝ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել Հայաստանի եւ Գերմանիայի միջեւ ձեւավորված հարաբերությունները, ինչպես նաեւ Գերմանիայի աջակցությունը մեր երկրին: Էդուարդ Շարմազանովն իր գոհունակությունն է հայտնել պատվիրակության՝ Արցախ կատարելիք առաջիկա այցի կապակցությամբ եւ նշել, որ որպես այս տարի ԵԱՀԿ-ում նախագահող երկրի ներկայացուցիչներ՝ նրանք կարող են ամեն ինչ տեսնել իրենց աչքով:
Անդրադառնալով ապրիլի սկզբում ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին կատարված իրադարձություններին եւ ծանոթացնելով հյուրերին այդ օրերի վայրագությունները փաստող նյութերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահը նշել է. «Տեղյակ եք, որ այդ օրերին ադրբեջանական ագրեսիային զոհ են գնացել ոչ միայն զինվորականներ, այլեւ խաղաղ բնակիչներ: Կարծում եմ՝ բոլորս պիտի սա դատապարտենք: Արցախի ժողովուրդն ինքնորոշվել է, եւ միջազգային հանրությունը վաղ թե ուշ ճանաչելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը: Մեր նպատակն է խաղաղ ճանապարհով հասնել Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը»:
Անդրադառնալով հունիսի 2-ին Գերմանիայի Բունդեսթագում Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն ուղղված բանաձեւի քննարկմանը՝ Էդուարդ Շարմազանովը փաստել է, որ միայն ճանաչելով եւ կանխարգելելով է հնարավոր փակել նոր ցեղասպանությունների իրագործման ճանապարհը:
Բունդեսթագի պատգամավոր Ուլլա Ելպքեն իր խոսքում նշել է, որ իր կուսակցությունը պայքարում է ոչ միայն Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող բանաձեւի ընդունման, այլեւ Գերմանիայի՝ այդ հարցում պատասխանատվության վերհանման համար: Նա նշել է, որ իրենք աջակցում են ԼՂ հակամարտության խաղաղ ճանապարհով լուծմանը:

On May 17, the RA NA Deputy Speaker Eduard Sharmazanov met with the Member of the Bundestag of the Federal Republic of Germany Ulla Jelpke and the Members of Hamburg Parliament Martin Dolzer and the Representative of Altona Community Hasan Burgucuoglu.
Welcoming the German parliamentarians in the National Assembly Eduard Sharmazanov highly assessed the relations formed between Armenia and Germany, as well as Germany’s support to our country. Eduard Sharmazanov has expressed his satisfaction with the upcoming visit of the Delegation to be paid to Artsakh and has noted that as representatives of the OSCE Chairmanship they can see everything with their own eyes.
Touching upon the events occurred at the Karabakh-Azerbaijani border at the beginning of April and introducing to the guests the materials documenting the atrocities committed during those days, the RA NA Deputy Speaker noted: “You know that during those days not only the servicemen, but also the civilians have fallen victim of Azerbaijani aggression. I think that all of us shall condemn this. The people of Artsakh have been self determined, and the international community will recognize the Artsakh people’s right of self-determination sooner or later. Our goal is to reach the international recognition of Artsakh through peaceful means.”
Touching upon the discussion of the Resolution directed to the Armenian Genocide recognition in the Bundestag of Germany, Eduard Sharmazanov has documented that only by recognizing and preventing the Genocide it is possible to close the path of committing new genocides.
The Member of the Bundestag Ulla Jelpke in her word has noted that her party fights not only for the adoption of the Resolution condemning the Armenian Genocide, but also making accountable Germany in that issue. She has noted that they support the solution of the NK conflict through peaceful means.