ԱԺ պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Հովհաննես Սահակյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Վահրամ Մկրտչյանը մայիսի 24-ին հանդիպել են «Վեսթմինսթերյան» ժողովրդավարության հիմնադրամի ներկայացուցիչների հետ: Նշենք, որ պատվիրակության այցի նպատակը օրենսդրական եւ վերահսկողական աշխատանքում խորհրդատվությունների տրամադրումն է:
Ողջունելով հյուրերին՝ Հովհաննես Սահակյանը ներկայացրել է մեր երկրում իրականացված սահմանադրական բարեփոխումները եւ դրան հաջորդող օրենսդրության համապատասխանեցման գործընթացները: Այս համատեքստում պարոն Սահակյանը մանրամասն ներկայացրել է ՀՀ նոր ընտրական օրենսգրքի նախագծի քննարկման փուլերը եւ հիմնադրույթները:
Հանձնաժողովի նախագահը տեղեկացրել է, որ աշնանը շրջանառության մեջ կդրվի եւ կքննարկվի «ԱԺ կանոնակարգ» օրենքի նախագիծը, որը, պարոն Սահակյանի համոզմամբ, խորհրդարանական կառավարման առանցքային օրենքներից է:
Կողմերն օրենսդրական աշխատանքում փորձի փոխանակումների տեսանկյունից կարեւորել են փոխայցերը, անդրադարձել տարբեր խորհրդարանական խմբակցությունների եւ հանձնաժողովների կառուցվածքին եւ գործունեությանը, տարբեր երկրներում խորհրդարանի վերահսկողական գործառույթի իրացմանը, որակյալ փոքրամասնության ձեւավորմանը:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաեւ օրենսդրական նախաձեռնությունների քննարկման եւ ընդունման ընթացակարգերի, օրենքը շրջանառությունից հանելու մեխանիզմների եւ այլ հարցերի վերաբերյալ:

24 мая председатель Постоянной комиссии НС по государственно-правовым вопросам О.Саакян и член комиссии В.Мкртчян встретились с   членами Вестминстерского фонда демократии. Цель визита делегации – предоставление консультаций по законодательной и контрольной работе.
Приветствуя гостей, О.Саакян представил осуществленные в Армении конституционные реформы и последовавший процесс гармонизации законодательства. В этом контексте председатель комиссии представил этапы обсуждения и основные положения проекта нового Избирательного кодекса РА.
О.Саакян   сообщил, что осенью будет введен в обращение и обсужден проект закона “Регламент НС”, являющегося одним из ключевых законов парламентского управления.
Стороны с точки зрения обмена опытом законодательной работы подчеркнули важность взаимных визитов, обратились к структуре и деятельности различных парламентских фракций и комиссий, реализации контрольной функции парламента в различных странах, формирования качественного меньшинства.
Собеседники также обменялись мнениями по процедурам обсуждения и принятия законодательных инициатив, механизмам изъятия закона из обращения и другим вопросам.