Հունիսի 3-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը եւ փոխնախագահ Ալեքսանդր Արզումանյանը, հանձնաժողովի անդամներ Շիրակ Թորոսյանը եւ Կարեն Բեքարյանն ընդունել են Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգներում ՀՀ նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Այվազյանին:
Հանձնաժողովի անունից շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առթիվ` Արտակ Զաքարյանը համոզմունք է հայտնել, որ իր պաշտոնավարման տարիներին դեսպանը կունենա իր գործուն ներդրումը հայ-մեքսիկական հարաբերությունների զարգացման գործում:
Հանդիպման ընթացքում կարեւորվել է միջխորհրդարանական հարաբերությունների զարգացումն ու միջազգային հարթակներում առավել ակտիվ համագործակցային երկխոսության խթանումը:
Արտակ Զաքարյանը նշել է, որ Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների խորհրդարանի հետ երկկողմ ձեւաչափում առկա են աշխատանքային հարաբերություններ, որոնք դեռեւս լիարժեք իրացված չեն եւ ունեն զարգացման մեծ ներուժ:
Կարեւորվել են նաեւ երկու պետությունների խորհրդարանների միջեւ հարաբերությունների ընդլայնմանն ու սերտացմանն ուղղված հնարավորությունները: Նշվել է նաեւ քաղաքական, տնտեսական, գիտական ու մշակութային ոլորտներում համագործակցության ակտիվացման անհրաժեշտությունը:
Հանձնաժողովի անդամները հույս են հայտնել, որ դեսպանն իր գործունեության ընթացքում աջակից կլինի միջխորհրդարանական հարաբերությունների առավել ակտիվացմանը, ինչպես նաեւ Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների խորհրդարանի գործընկեր հանձնաժողովների հետ ՀՀ Աժ հանձնաժողովի հարաբերությունների զարգացմանը, առավել եւս որ Մեքսիկայի Միացյալ Նահանգների Սենատի արտաքին հարաբերությունների եւ ՀՀ Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովների միջեւ Երեւանում 2015 թվականին ստորագրվել է համագործակցության եւ երկխոսության փոխըմբռման հուշագիր:

3 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям А.Закарян и его заместитель А.Арзуманян, члены комиссии Ш.Торосян и К.Бекарян приняли новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла РА в Мексиканских Соединенных Штатах   А.Айвазяна.
Поздравив с назначением от имени комиссии, А.Закарян выразил уверенность, что за годы своей работы посол внесет ощутимый вклад в развитие армяно-мексиканских отношений.
В ходе встречи подчеркнута важность развития межпарламентских отношений, активного сотрудничества и налаживания диалога на международных площадках.
А.Закарян отметил, что с парламентом Мексики налицо рабочие отношения в двустороннем формате, хотя и есть неиспользованный потенциал для их дальнейшего развития.
Подчеркнуты также возможности расширения и углубления отношений между парламентами двух стран. Отмечена необходимость активизации сотрудничества в политической, экономической, научной и культурной сферах.
Члены комиссии выразили надежду на содействие посла в наибольшей активизации межпарламентских отношений, а также в развитии партнерских отношений между однопрофильными комиссиями парламентов РА и Мексики, тем более, что между постоянными комиссиями по внешним отношениям парламентов Мексиканских Соединенных Штатов и РА в 2015 г. в Ереване был подписан Меморандум взаимопонимания о сотрудничестве и диалоге.