Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանն ընդունել է ՀՀ-ում Սլովակիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետեր Պրիպուտենին (նստավայրը՝ Մոսկվա): Հանդիպմանը ներկա է եղել նաեւ ՀՀ-ում Սլովակիայի գլխավոր պատվավոր հյուպատոս Գագիկ Մարտիրոսյանը:
Ողջունելով դեսպանի այցը խորհրդարան՝ Արտակ Զաքարյանը խոսել է երկու երկրների բարեկամական հարաբերությունների մասին, անհրաժեշտ համարել միջխորհրդարանական համագործակցության զարգացումն ու խորացումը: Այս համատեքստում դեսպանը եւս ընդգծել է խորհրդարանական կապերի աշխուժացման անհրաժեշտությունը եւ նշել, որ Հայաստանի եւ Սլովակիայի միջեւ համագործակցության զարգացման մեծ ներուժ կա առեւտրատնտեսական, հումանիտար, մշակութային եւ այլ ոլորտներում:
Հանդիպման ընթացքում Արտակ Զաքարյանն անդրադարձել է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, ներկայացրել ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում տեղի ունեցած իրադարձությունները: Հանձնաժողովի նախագահը նշել է, որ Հայաստանը, ի տարբերություն Ադրբեջանի, խնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես խաղաղ ճանապարհով` հիմնված ազգերի ինքնորոշման իրավունքի վրա` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձեւաչափում: Այս համատեքստում Արտակ Զաքարյանը կարեւորել է Սլովակիայի հավասարակշիռ դիրքորոշումը ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում: Հանձնաժողովի նախագահը բարձր է գնահատել 2004 թվականին Սլովակիայի Հանրապետության խորհրդարանի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը:
Արտակ Զաքարյանը ներկայացրել է նաեւ ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումներից հետո խորհրադարանական անելիքները:
Դեսպանը վերահաստատել է ԼՂ խնդրի կարգավորման հարցում իր երկրի դիրքորոշումը՝ նշելով, որ Սլովակիան պաշտպանում է հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ ճանապարհով լուծումը:
Զրուցակիցները քննարկել են ՀՀ եւ Սլովակիայի խորհրդարանների եւ նրա տարբեր կառույցների միջեւ համագործակցությանը վերաբերող հարցեր: Նշվել է, որ արդյունավետ համագործակցություն է իրականացվում տարբեր խորհրդարանական վեհաժողովներում:
Դեսպան Պետեր Պրիպուտենը Սլովակիայի նորընտիր նախագահի նամակն է փոխանցել ՀՀ ԱԺ նախագահին:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են նաեւ Սլովակիայի խորհրդարանի նախագահի՝ Հայաստան առաջիկա այցի հետ կապված հարցեր:
Հանդիպման ավարտին Պետեր Պրիպուտենը վստահեցրել է, որ իր լիազորությունների շրջանակում կաջակցի երկու երկրների խորհրդարանների համատեղ ծրագրերի իրականացմանը:

10 июня председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям  А.Закарян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Словацкой Республики в РА Петера Припутена (резиденция - Москва). На встрече присутствовал также генеральный почетный консул Словакии в РА Г.Мартиросян.
Приветствуя визит посла в парламент, А.Закарян говорил о дружественных отношениях двух стран, развитии и углублении межпарламентского сотрудничества. В этом контексте посол также подчеркнул необходимость оживления парламентских связей и отметил, что налицо большой потенциал для развития сотрудничества между РА и Словакией в торгово-экономической, гуманитарной, культурной и других сферах.
В ходе встречи А.Закарян коснулся Нагорно-Карабахской проблемы, апрельских событий на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения. Председатель комиссии отметил, что Армения, в отличие от Азербайджана, урегулирование проблемы видит исключительно мирным путем, на базе права наций на самоопределение, в формате Минской группы ОБСЕ. В этом контексте А.Закарян подчеркнул важность взвешенной позиции Словакии в вопросе урегулирования НК-конфликта. Председатель комиссии высоко оценил признание Геноцида армян парламентом Словацкой Республики в 2004 г.
А.Закарян представил также задачи парламента после проведения конституционных реформ в РА.
Посол подтвердил позицию своей страны по урегулированию Нагорно-Карабахской проблемы, отметив, что Словакия поддерживает решение проблемы исключительно мирным путем.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся сотрудничества между парламентами РА и Словакии и их структурами. Отмечено эффективное сотрудничество на различных парламентских ассамблеях.
Посол Петер Припутен передал письмо новоизбранного президента Словакии Председателю НС РА.
В ходе встречи обсуждены также вопросы, связанные с предстоящим визитом председателя словацкого парламента в Армению.
В завершение встречи г-н Припутен заверил, что в рамках своих полномочий будет содействовать реализации совместных программ парламентов двух стран.