ՀՀ Շիրակի մարզում քննարկվել են համայնքների խոշորացմանը վերաբերող հարցեր
Հունիսի 10-ին ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովն այցելել է քաղաք Գյումրի եւ քննարկել «Հայաստանի Հանրապետության վարչատարածքային բաժանման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություններ կատարելու մասին» եւ «Տեղական ինքնակառավարման մասին» ՀՀ օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին» օրենքների նախագծերի փաթեթը:
Աշխատանքային քննարկմանը մասնակցել են ՀՀ ԱԺ պատգամավորներ, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը, մարզպետներ, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարության ներկայացուցիչներ, համայնքների ղեկավարներ, ավագանու անդամներ, ՀՀ ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի փորձագետներ:
ԱԺ տարածքային կառավարման եւ տեղական ինքնակառավարման հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Ստեփան Մարգարյանը տեղեկացրել է, որ կառավարությունը շարունակում է համայնքների խոշորացման ծրագիրը եւ հերթական նախագծերի փաթեթն է ներկայացրել խորհրդարանի քննարկմանը: Ստեփան Մարգարյանը հիշեցրել է, որ հանրապետությունում դեռեւս 2014 թվականից սկսվել է համայնքների խոշորացման պիլոտային ծրագիրը, որի արդյունքում Սյունիքի, Լոռու եւ Տավուշի մարզերում իրականացվել են «փնջային պիլոտային» ծրագրեր:
Հանձնաժողովի նախագահն ընդգծել է համայնքների խոշորացման անհրաժեշտությունը` կարեւորելով ծրագրի շուրջ համատեղ քննարկումների անցկացումը:
ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարար Դավիթ Լոքյանը վստահեցրել է, որ համայնքների կառուցվածքային փոփոխությունը չի հանգեցնելու համայնքների արհեստական խոշորացման. այն դնելու է համայնքներում լուրջ ներդրումային ծրագրերի իրականացման եւ հետագա զարգացման հիմքը:
Ծրագիրն այնուհետեւ մանրամասն ներկայացրել է ՀՀ տարածքային կառավարման եւ զարգացման նախարարի առաջին տեղակալ Վաչե Տերտերյանը: Փոխնախարարն անդրադարձել է այն համայնքներին, որտեղ իրականացվելու է խոշորացման ծրագիրը: Մասնավորապես, ըստ նրա, համայնքների խոշորացման ծրագրերի իրականացումն օրակարգային է Արարատի, Շիրակի, Սյունիքի, Վայոց Ձորի, Տավուշի մարզերում:
Հանձնաժողովի փոխնախագահ Արաիկ Հովհաննիսյանը եւս կարեւորել է համայնքների խոշորացման ծրագրի վերաբերյալ քննարկումը, ինչը, նրա կարծիքով, կնպաստի համայնքների զարգացումն ապահովող լուծումների բացահայտմանը: Ընդգծելով համայնքներում արդյունավետ տեղական ինքնակառավարման կարեւորությունը` Արաիկ Հովհաննիսյանը կարեւորել է համայնքների բնակիչների համար տեսանելի բարեփոխումներն ու արդյունքները: Արաիկ Հովհաննիսյանն անդրադարձել է նաեւ տեղական ինքնակառավարման մարմիններին տրվող նոր լիազորություններին եւ ավագանու ձեւավորման նոր սկզբունքներին:
Համայնքների ներկայացուցիչները հարցերի միջոցով, ինչպես նաեւ ելույթներով իրենց տեսակետներն են ներկայացրել համայնքների խոշորացման ծրագրի վերաբերյալ: Չնայած որոշ մտահոգություններին, այդուհանդերձ նրանք դրական են գնահատել համայնքների զարգացմանն ուղղված կառավարության նախաձեռնությունը:
Արարատի մարզի Ուրցաձոր համայնքի ղեկավար Ռաֆիկ Անդրեասյանը նշել է, որ խոշորացման գործընթացը պետք է սկսվեր ավելի վաղ: Նրա կարծիքով` խոշորացումը պետք է ինքնանպատակ չլինի. ծառայություններն իրապես պետք է հասանելի դարձնել բնակչությանը:
Տավուշի մարզի Կոթի համայնքի ղեկավար Ֆելիքս Մելիքյանը եւս սկզբունքորեն դեմ չէ համայնքների խոշարացմանը, սակայն, ըստ նրա, բնակչության շրջանում առկա են որոշ մտահոգություններ:
Բացի համայնքների խոշորացմանը վերաբերող հարցերից, մարզի բնակիչները պատգամավորներին ուղղել են նաեւ բազմաթիվ այլ հարցեր:
Ամփոփելով աշխատանքային քննարկումը` հանձնաժողովի նախագահ Ստեփան Մարգարյանը պատրաստակամություն է հայտնել շարունակել քննարկումները:

On June 19, the RA NA Standing Committee on Territorial Administration and Local Self-Government visited the city of Gyumri and debated the package of the draft laws on Amendments to the RA law on Administrative-Territorial Division of the Republic of Armenia and on Amendment to the RA law on Local Self-Government.
The RA NA deputies, the RA Minister of Territorial Administration and Development Davit Lokyan, the Heads of Marzes, the representatives of the RA Ministry of Territorial Administration and Development, the Heads of the communities, the members of the Elders, and the experts of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration and Local Self-Government took part in the working discussion.
The Chairman of the RA NA Standing Committee on Territorial Administration and Local Self-Government Stepan Margaryan has informed that the Government continues the community enlargement programme and presented the next package of draft laws for the debate in parliament.
The Committee Chairman underlined the necessity of the community enlargement, highlighting the holding of joint debates over the programme.
The RA Minister of Territorial Administration and Development Davit Lokyan assured that the structural change of the communities will not result in the artificial enlargement of the communities: it will lay the basis for the implementation of serious investment programmes in the communities and their further development.
Afterwards the RA First Deputy Minister of Territorial Administration and Development Vache Terteryan introduced in detail the programme.
The Deputy Chairman of the Community Araik Hovhannisyan also emphasized the debate on the community enlargement programme.
The representatives of the communities through questions, speeches presented their views on the community enlargement programme. Despite some concerns, they positively assessed the initiative of the government directed to the development of the communities.
The Head of Urtsadzor Community of Ararat Marz Rafik Andreasyan noted that the community enlargement process should be started earlier.
The Head of Koti Community of Tavush Marz Felix Melikyan is also not against the community enlargement, but, according to him, there are some concerns among the population.
Besides the issues regarding the community enlargement, the residents of the marz addressed other numerous questions to the deputies.
Summing up the working discussion, the Committee Chairman Stepan Margaryan expressed readiness to continue the debates.