ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 15-ին ընդունել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ղազախստանի Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Թիմուր Ուրազաեւին եւ խորհրդատու Ժալգալ Ադիլբաեւին:
ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ եւ կարեւորել Ղազախստանի Հանրապետության հետ հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու այդ համատեքստում հատկապես էական համարել երկու երկրների խորհրդարանների բարեկամական խմբերի միջեւ ակտիվ եւ արդյունավետ համագործակցության ձեւավորումը: ԱԺ փոխնախագահը, խոսելով տարբեր միջխորհրդարանական վեհաժողովներում Հայաստանի եւ Ղազախստանի աշխատանքի վերաբերյալ, կարեւորել է առավել համաձայնեցված գործընկերային համագործակցությունն ու իրար չհակասող դիրքորոշումների առկայությունը քվեարկություններում:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ԼՂ հակամարտության կարգավորման, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման հարցերին, հայ-թուրքական հարաբերություններին: Անդրադառնալով ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցին՝ ԱԺ փոխնախագահը մասնավորապես վերահաստատել է, որ Հայաստանը կողմ է խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը: «Մենք պատերազմ չենք ուզում, մենք կողմ ենք խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, բայց պատրաստ ենք պաշտպանել Արցախի ժողովրդի անվտանգությունը»,- նշել է ԱԺ փոխնախագահը: Այս համատեքստում նա նշել է, որ Ադրբեջանից հնչող հայտարարությունները անլուրջ ու անհեթեթ են ու չեն բխում բանակցային տրամաբանությունից:
Հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ ԱԺ փոխնախագահը դեսպանին տեղեկացրել է, որ Թուրքիան արդեն 23 տարի շրջափակման մեջ է պահում Հայաստանը, ինչն անընդունելի է 21-րդ դարում, իսկ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում՝ խոսում նախապայմանների լեզվով, ինչը եւս անընդունելի է:
Էդուարդ Շարմազանովը նաեւ անդրադարձել է քաղաքակիրթ աշխարհի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման եւ դատապարտման անհրաժեշտությանը՝ նշելով, որ ցեղասպանությունների ժխտումը հղի է նոր ցեղասպանությունների կրկնության վտանգով:
Դեսպան Թիմուր Ուրազաեւը, շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար, կարեւորել է գործընկեր երկրների հետ հավասարակշռված եւ կառուցողական հարաբերությունների հաստատումը, անհրաժեշտ համարել Հայաստանի հետ փոխգործակցության զարգացումն ու համագործակցության խորացումը միջխորհրդարանական մակարդակում եւ առեւտրատնտեսական ոլորտներում: ԴԵսպանն առաջնային է համարել ընդհանուր հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի եւ խնդիրների քննարկումը: Դեսպանը նաեւ նշել է, որ Ղազախստանը հատկապես հետաքրքրված է ՀՀ օրենսդրությամբ եւ այդ ոլորտում փորձի փոխանակմամբ:

15 июня вице-спикер НС Э.Шармазанов принял новоназначенного Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в РА Тимура Уразаева и советника Жалгала Адилбаева.
Вице-спикер НС поздравил посла с назначением и подчеркнул важность дальнейшего развития отношений с Республикой Казахстан, особо выделив в этом контексте налаживание активного и продуктивного сотрудничества парламентских групп дружбы двух стран. Э.Шармазанов, говоря о работе РА и Казахстана в различных межпарламентских ассамблеях, отметил необходимость более слаженного партнерского сотрудничества и представления не противоречащих друг другу позиций.
На встрече подняты были проблемы урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, признания и осуждения Геноцида армян, армяно-турецких отношений. Коснувшись урегулирования НК-конфликта, вице-спикер НС, в частности, подтвердил, что Армения привержена исключительно мирному урегулированию проблемы. “Мы не хотим войны, мы сторонники исключительно мирного урегулирования проблемы, но готовы защищать безопасность народа Арцаха”, - заявил    Э.Шармазанов. В этом контексте он отметил, что звучащие из Азербайджана заявления несерьезны и абсурдны, не исходят из логики переговоров.
Относительно армяно-турецких отношений вице-спикер НС сообщил послу, что Турция уже 23 года блокирует Армению, что неприемлемо в XXI веке, а в процессе нормализации отношений говорит на языке предусловий, что также недопустимо.
Вице-спикер НС Э.Шармазанов обратился к необходимости признания и осуждения цивилизованным миром Геноцида армян, отметив, что отрицание геноцидов чревато повторением новых геноцидов.
Посол Тимур Уразаев, поблагодарив за прием, подчеркнул важность установления со странами-партнерами сбалансированных и конструктивных отношений, считая необходимым развитие и углубление взаимосотрудничества с Арменией на межпарламентском уровне и в торгово-экономической сфере. Посол счел первоочередным обсуждение представляющих общий интерес вопросов и проблем. Он также подчеркнул, что Казахстан особенно заинтересован законодательством РА и обменом опыта в данной сфере.