Նոր Ընտրական օրենսգրքում ընտրական գործընթացի օրինականության վերահսկման կազմակերպական-տեխնիկական մեխանիզմների սահմանման շուրջ փոխհամաձայնության մասին
Ընտրական օրենսգրքի նախագծի շուրջ 4+4+4 բանակցային ձեւաչափի մասնակից քաղաքական ուժերը`
- կարեւորելով Հայաստանում ազատ եւ արդար ընտրությունների անցկացումը եւ ընտրական համակարգի նկատմամբ հանրության վստահության բարձրացումը,
- գիտակցելով, որ ընտրական համակարգի նկատմամբ վստահության բարձրացումը պայմանավորված է նոր Ընտրական օրենսգրքի շուրջ հասարակական լայն համաձայնության (կոնսենսուսի) կայացմամբ, հայտարարում են, որ համաձայնություն են ձեռք բերել Ընտրական օրենսգիրքը փոփոխության ենթարկել, նրանում ընդգրկելով հետեւյալ դրույթներն եւ կատարել դրանց իրականացման միջոցառումներ.
1. Կիրառության է դրվում ընտրողների մատնահետքերով նախնական էլեկտրոնային գրանցման համակարգը, հետեւյալ սկզբունքներով.
ա) ընտրողներին ոստիկանության մարմնի կողմից անվճար տրամադրվելու է նոր նմուշի նույնականացման քարտ: Նախկինում նույնականցման քարտ ստացած ընտրողներին նոր նմուշի նույնականացման քարտ չի նախատեսվում տրամադրել (թեեւ նրանք իրավունք ունեն վճարովի հիմունքներով ստանալ).
բ) անձնական տվյալների տեղեկատվական բազաներում անձի նույնականացումն ապահովելու նպատակով նոր նմուշի նույնականացման քարտ ստանալու նպատակով քաղաքացին ոստիկանության մարմնում հանձնում է ձեռքերի 10 (բոլոր) մատնահետքերը, ինչպես նաեւ Նույնականացման քարտերի մասին ՀՀ օրենքով նախատեսված այլ տվյալներ.
գ) ձեւավորվում է ընտրողների կենսաչափական տվյալների էլեկտրոնային պահոցը, որի գրանցումները համակարգչային ծրագրի միջոցով ստուգվում են նույնականացման քարտերին ներկայացվող միջազգայնորեն ընդունված ստանդարտներին համապատասխան,
դ) քվեարկությանը մասնակցելու իրավունք են ստանում միայն`
a. այն քաղաքացիները, ովքեր սահմանված կարգով հանձնել են մատնահետքերը սույն հայտարարության 1-ին կետով սահմանված նոր նմուշի նույնականացման քարտ ստանալու համար (տեխնիկական սարքավորման միջոցով).
b. նախկինում նույնականացման քարտ ստացած քաղաքացիները (տեխնիկական սարքավորման միջոցով).
c. զորամասում հաշվառված ընտրողների ցուցակով քվեարկողները.
d. քրեակատարողական հիմնարկում քվեարկողները.
e. բժշկական հաստատությունում շրջիկ արկղով քվեարկողները.
f. նոր նմուշի նույնականացման քարտ ստանալու համար սահմանված ժամկետը լրանալուց հետո Հայաստանի Հանրապետություն վերադարձած ընտրողների մասով քվեարկության օրը դատարանի որոշման կամ լիազոր մարմնի տեղեկանքի հիման վրա կազմվող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակով քվեարկողները: Այդ դեպքում հանձնաժողովի անդամի կամ վստահված անձի պահանջով ընտրողը պարտավոր է տեղամասային ընտրական հանձնաժողովին ներկայացնել հանրապետություն մուտք գործելու վերաբերյալ նշումներ պարունակող իր անձնագիրը.
g. նոր նմուշի նույնականցման քարտ ստանալու համար մատնահետքերը հանձնած, սակայն առանձին դեպքերում ընտրողների ցուցակում չընդգրկված քաղաքացիների մասով դատարանի որոշման կամ լիազոր մարմնի տեղեկանքի հիման վրա կազմվող ընտրողների լրացուցիչ ցուցակով քվեարկողները:
ե) անվճար նույնականացման քարտերի տրամադրումը ավարտվում է քվեարկության օրվանից 20 օր առաջ: Անհրաժեշտ համարելու դեպքում կառավարությունը այդ ժամկետը կարող է երկարաձգել 10 օրով: Սույն համաձայնագրով նախատեսված կարգով ընտրություններին մասնակցելու իրավունք ունեցող (Ընտրական օրենսգրքի փոփոխություններն ուժի մեջ մտնելու պահին նույնականցման քարտ ունեցող քաղաքացիների) անձանց ցուցակը հրապարակվում է օրենսգրքի փոփոխությունները ուժի մեջ մտնելուց հետո մեկ ամսվա ընթացքում, այնուհետեւ, համալրված նոր նմուշի նույնականացման քարտ ստանալու նպատակով գրանցված քաղաքացիների տվյալներով` Ընտրական օրենսգրքի 9-րդ հոդվածով սահմանված ժամկետում եւ կարգով:
զ) քվեարկության օրը ընտրատեղամասերում ընտրողների գրանցումը կատարվում է տեխնիկական սարքի միջոցով` մատնահետքով (բացի դ) կետի c-g ենթակետերի): Բացառիկ դեպքերում, եթե մատնահետքերի միջոցով գրանցումը հնարավոր չէ (մատնահետքերը ֆիզիոլոգիական առանձնահատկություններից ելնելով ունեն ցածր ինֆորմատիվություն), ապա ընտրողի նույնականացումը իրականցվում է նույնականացման քարտի կամ անձնագրի վրայի առկա լուսանկարի հիման վրա.
է) կենտրոնացված էլեկտրոնային պահոցը պարբերաբար ենթարկվում է աուդիտի դոնոր կազմակերպությունների փորձագետների միջոցով` սույն համաձայնագրի 2-րդ կետով նախատեսված հանձնաժողովի պատվերով: Նախկինում նույնականացման քարտ ստացած քաղաքացիների էլեկտրոնային պահոցը եւս ենթարկվում է աուդիտի:
2. Ընտրողներին նոր նմուշի նույնականացման քարտեր տրամադրելու համար գրանցման գործընթացը մշտադիտարկելու, քաղաքացիների իրազեկման աշխատանքը կազմակերպելու եւ տեղամասերում տեսանկարահանումը եւ ուղիղ հեռարձակումը կազմակերպելու նպատակով ՀՀ կառավարության որոշմամբ ստեղծվում է` իշխանությունների, քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչների եւ խորհրդարանի ընդդիմադիր խմբակցությունների` հավասար մասնակցությամբ համատեղ պաշտոնական հանձնաժողով: Հանձնաժողովի լիազորությունները եւ գործունեության կարգը սահմանվում են ՀՀ կառավարության որոշմամբ` Ընտրական օրենսգրքում եւ Նույնականացման քարտերի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխությունները ուժի մեջ մտնելուց հետո` 20-օրյա ժամկետում:
3. Ընտրողների ստորագրված ցուցակները լիարժեք հասանելի են ստուգումների համար:
Այդ նպատակով`
ա) քվեարկության ավարտից անմիջապես հետո քվեարկության սենյակում ներկա վստահված անձինք կարող են ընտրական հանձնաժողովի նախագահից ստանալ ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման տեխնիկական սարքավորման միջոցով տպված տեղեկանք` քվեարկությանը մասնակցած անձանց վերաբերյալ` ըստ ընտրացուցակներում ընտրողների հերթական համարների: Տեղեկանքը պետք է պարունակի հատուկ նշում այն ընտրողների վերաբերյալ, որոնց նույնականացումը իրականացվել է նույնականցման քարտի կամ անձնագրի վրայի առկա լուսանկարի հիման վրա: Քվեարկության սենյակում ներկա դիտորդները եւ զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչները կարող են լուսանկարահանել եւ տեսանկարահանել այդ տեղեկանքը: Մինչեւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման նիստի ավարտը վստահված անձինք, դիտորդները եւ զանգվածային լրատվության միջոցների ներկայացուցիչները իրավունք են ստանում ստուգելու ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման տեխնիկական սարքավորման միջոցով տպված տեղեկանքի տվյալների համապատասխանությունը ընտրողների հիմնական ցուցակում քվեարկության մասնակիցների վերաբերյալ առկա տվյալների հետ:
բ) ընտրություններին մասնակցող կուսակցություններին իրավունք է տրվում համապատասխան հայտի հիման վրա տարածքային ընտրական հանձնաժողովներից պաշտոնապես ստանալու այդ հանձնաժողովի սպասարկման տարածքի բոլոր տեղամասերի ընտրողների էլեկտրոնային գրանցման տեխնիկական սարքավորումների միջոցով տպված տեղեկանքները` քվեարկությանը մասնակցած անձանց վերաբերյալ` ըստ ընտրացուցակներում ընտրողների հերթական համարների: Տեղեկանքը պետք է պարունակի հատուկ նշում այն ընտրողների վերաբերյալ, որոնց նույնականացումը իրականացվել է նույնականցման քարտի կամ անձնագրի վրայի առկա լուսանկարի հիման վրա: Նշված հայտերը ներկայացվում են վերահաշվարկի համար սահմանված ժամկետում: Տարածքային ընտրական հանձնաժողովների կողմից տեղեկանքների տրամադրումը կատարվում է քվեարկության ավարտից հետո՝ 40 ժամվա ընթացքում:
Ընտրական տեղամասերում քվեարկության եւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման ողջ գործընթացը տեսանկարահանվում է ինտերնետային կապով ապահովված տեսախցիկներով եւ իրականացվում է հատուկ ստեղծված կայքի(երի) միջոցով գործընթացի ուղիղ հեռարձակումը: Տեսախցիկների տեսադաշտում պետք է լինեն քվեատուփը, ընտրողների գրանցման եւ քվեարկության ծրարների, քվեաթերթիկների հատկացման, ինչպես նաեւ քվեարկության արդյունքների ամփոփման գործընթացը, տեղամասային կենտրոնն ու դրա մուտքը` մինչեւ 50մ. շառավղով: Տեսանկարահանումն ապահովելու համար մրցութային կարգով ընտրվում է մասնագիտացված կազմակերպություն, որն ստանձնում է պատասխանատվությունը հանրապետության բոլոր ընտրական տեղամասերում գործընթացի պատշաճ կազմակերպման համար: Գնումների ընթացակարգը կազմակերպելու պատասխանատու հանձնաժողովի եւ գնահատող հանձնաժողովի լիազորությունները իրականցնելու է 2-րդ կետում նշված հանձնաժողովը: Ցանկացած ընտրական տեղամասում իրականացված տեսանկարահանված նյութերը տրամադրվում են ընտրություններին մասնակցող կուսակցությունների եւ ընտրություններում դիտորդներ ունեցող կազմակերպությունների պահանջով` պատճենահանման ինքնարժեքի դիմաց:
Տեսանկարահանված նյութերը արխիվացվում եւ պահվում են ընտրական փաստաթղթերի համար սահմանված կարգով:
4. Կողմերն իրենց պատրաստակամությունն են հայտնում քննարկելու եւ լուծումներ գտնելու ընտրական տեղամասերի քվեարկության արդյունքերը մինչեւ ընտրության արդյունքերի նախնական ամփոփումը համացանցով տեղեկացնելու վերաբերյալ:
5. Սույն հայտարարությամբ կողմերը դիմում են դոնոր կազմակերպություններին` վերոնշյալ փաթեթով նախատեսվող աշխատանքները կազմակերպելու եւ մեխանիզմները ներդնելու ֆինանսավորման խնդիրը լուծելու նպատակով:
6. Փոխհամաձայնությամբ կիրառվելիք մեխանիզմները դիտարկվում են որպես մեկ ամբողջություն (փաթեթ) եւ դրանցից որեւէ մեկից հրաժարումը կամ անհրաժեշտ ֆինանսավորման առկայության դեպքում չկիրառելը հանգեցնում է ամբողջ փաթեթի նկատմամբ համաձայնության վերացմանը:
7. Փոխհամաձայնությունը մտնում է ուժի մեջ դոնոր կազմակերպությունների կողմից ամբողջ փաթեթի նկատմամբ համապատասխան ֆինանսավորման (ներառյալ նոր նմուշի նույնականցման քարտ տրամադրելու համար տվյալների հավաքագրման, տվյալների էլեկտրոնային պահոցի տեխնիկական եւ ծրագրային ապահովման եւ նույնականացման քարտերի արտադրության աշխատանքները) հաստատումը ապահովվելու դեպքում: Միաժամանակ կողմերը գիտակացում են, որ հնարավոր է ներդրման փուլային եղանակ՝ կախված ֆինանսավորման ժամանակցույցից եւ հասանելի ռեսուրսներից:
8. Կառավարությունը կնախաձեռնի Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան` Ընտրական օրենսգրքում համապատասխան փոփոխություններ կատարելու նպատակով: Փոփոխությունների արդյունքում ներդրվող մեխանիզմները պայմանավորված են լինելու ֆինասավորմամբ:
9. Սույն համաձայնությունը չի նշանակում փոխհամաձայնություն (կոնսենսուս) ողջ Ընտրական օրենսգրքի շուրջ, մասնավորապես, համամասնական ընտրակարգի` տարածքային ու վարկանիշային ցուցակների մասով: Համաձայնվող կողմերը կձգտեն Ընտրական օրենսգրքի հետագա քննարկումների ընթացքում հասնել համաձայնության նաեւ այլ դրույթների վերաբերյալ:

о консенсусе в определении организационно-технических механизмов контроля законности избирательного процесса в новом Избирательном кодексе
Политические силы-участники переговорного формата 4+4+4 по проекту нового Избирательного кодекса (ИК)
-             подчеркивая важность проведения свободных и справедливых выборов в Армении и повышение доверия общества к избирательной системе,
-          осознавая, что  повышение доверия общества к избирательной системе обусловлено достижением широкого общественного согласия (консенсуса) по ИК, заявляем, что достигнут консенсус по изменению ИК, с включением в него нижеследующих положений и мер по их реализации:
1.      Внедряется система предварительной электронной регистрации с использованием отпечатков пальцев избирателей, на следующих принципах:
а) избирателям органом полиции бесплатно предоставляется идентификационная карта нового образца; избирателям, получившим идентификационную карту ранее, предоставление идентификационной карты нового образца не предусматривается (хотя они имеют право получить ее на платной основе);
б) с целью обеспечения идентификации личности в информационных базах персональных данных для получения идентификационной карты нового образца гражданин оставляет в органе полиции отпечатки всех 10 пальцев рук, а также предусмотренные законом РА об идентификационнных картах другие данные;
в) создается электронный архив биометрических данных избирателей, записи которых посредством компьютерной программы проверяются в соответствии с предъявляемыми к идентификационным картам международно принятыми стандартами;
г)   право на участие в голосовании получают только:
a. граждане, которые в установленном порядке представили отпечатки пальцев в соответствии с п.1 настоящего Заявления о получении идентификационной карты нового образца (посредством технического прибора);
b. граждане, получившие идентификационную карту ранее (посредством технического прибора);
c. голосующие по списку зарегистрированных в воинской части избирателей;
d.      голосующие в уголовно-исполнительном учреждении;
e.       голосующие в медицинском учреждении посредством переносной урны;
f.      голосующие дополнительным списком избирателей, составленным после истечения срока получения идентификационной карты нового образца по части возвратившихся в РА избирателей   - в день выборов по решению суда или на основе справки компетентного органа. В этом случае по требованию члена комиссии или доверенного лица избиратель обязан представить участковой избирательной комиссии свой паспорт с отметками о въезде в республику;
g.      голосующие по части граждан, сдавших отпечатки пальцев для получения идентификационной карты нового образца, но в отдельных случаях не включенных в список избирателей, - по решению суда или на основе справки компетентного органа дополнительным списком избирателей;
д)   предоставление бесплатных идентификационных карт завершается за 20 дней до дня голосования. В случае необходимости правительство может продлить этот срок на 10 дней. В установленном настоящим Заявлением порядке список имеющих право на участие в выборах лиц (граждан, имеющих идентификационную карту на момент принятия изменений ИК) публикуется в течение одного месяца со дня вступления в силу изменений кодекса, затем, дополненный данными зарегистрированных для получения идентификационной карты нового образца граждан, в сроки и в порядке, установленные ст.9 ИК;
е) в день голосования в избирательных участках регистрация избирателей проводится посредством технического прибора отпечатком пальца (кроме подпунктов c-g   пункта г). В исключительных случаях, если регистрация  посредством отпечатков пальцев невозможна (отпечатки пальцев по физиологическим особенностям малоинформативны), идентификация избирателя осуществляется на основе фотографии идентификационной карты или паспорта;
ж) централизованный электронный архив периодически подвергается аудиту через экспертов донорских организаций, согласно предусмотренному п.2 настоящего соглашения заказу комиссии. Электронный архив ранее получивших идентификационные карты граждан также подвергается аудиту.
2.      Для мониторинга процесса регистрации предоставления идентификационных карт нового образца, организации работы по уведомлению граждан и организации видеосъемки и прямой трансляции с избирательных участков решением Правительства РА создается совместная официальная комиссия – при равном участии представителей власти, гражданского общества и оппозиционных фракций парламента. Полномочия и порядок деятельности комиссии устанавливаются решением Правительства РА в 20-дневный срок после вступления в силу изменений в ИК и в закон РА об идентификационных картах.
3.      Подписанные списки избирателей полностью доступны для проверок.
С этой целью:
а) сразу же по завершении голосования присутствующие в комнате голосования доверенные лица могут получить от председателя комиссии отпечатанную техническим средством электронной регистрации избирателей справку об участвовавших в голосовании лицах – по порядковым номерам избирателей в избирательных списках. Справка должна содержать особую отметку о тех избирателях, чья идентификация произведена на основе фотографии идентификационной карты или паспорта. Присутствующие в комнате голосования наблюдатели и представители СМИ могут фотографировать и производить видеосъемку этой справки. До завершения заседания по подведению итогов голосования доверенные лица, наблюдатели и   представители СМИ получают право проверить соответствие данных отпечатанной техническим средством электронной регистрации избирателей справки с данными участников голосования в основном списке;
б) участвующим в выборах партиям на основании соответствующей заявки предоставляется право официально получить от территориальной избирательной комиссии отпечатанные техническими средствами справки об электронной регистрации избирателей по всем участкам обслуживаемого данной комиссией округа по участвовавшим в голосовании лицам – в соответствии с порядковыми номерами   избирателей в избирательных списках. Справка должна содержать особую отметку об избирателях, идентификация которых произведена на основе фотографии идентификационной карты или паспорта. Указанные заявки представляются в установленный для переучета срок. Предоставление территориальной избирательной комиссией справок проводится в течение 40 часов после завершения голосования.
На избирательных участках весь процесс голосования и подведения итогов голосования представляется обеспеченными интернет-связью видеокамерами и осуществляется посредством специально созданного сайта (сайтов) прямой передачей процесса. В поле зрения видеокамеры должны быть избирательная урна, регистрация избирателей и конверты голосования, предоставление бюллетеней, а также   процесс подведения итогов голосования, центральный участок и его вход в радиусе
до 50 м. Для обеспечения видеосъемки в конкурсном порядке выбирается специализированная организация, берущая на себя ответственность по надлежащей организации процесса на всех избирательных участках республики. Полномочия ответственной за процедуру организации закупок комиссии и оценочной комиссии должна реализовать указанная в п.2 комиссия. Видеоматериалы по осуществленным на любом избирательном участке видеосъемкам предоставляются по требованию участвовавших в выборах партий и имеющих на выборах доверенных лиц организаций – по себестоимости копирования.
Видеоматериалы архивируются и хранятся в порядке, установленном для избирательных документов.
4.      Стороны выражают свою готовность информировать по интернету об обсуждении и нахождении решений по результатам голосования на избирательных участках до предварительного обобщения итогов выборов.
5.      Настоящим Заявлением стороны обращаются к донорским организациям – для решения проблемы финансирования организации работ и внедрения механизмов,   намечаемых вышеуказанным пакетом.
6.      Внедряемые консенсусом механизмы   рассматриваются как единое целое (пакет) и отказ от какого-либо из них или неприменение в случае необходимого финансирования приведет к отказу от консенсуса в отношении всего пакета.
7.      Консенсус вступает в силу в случае обеспечения подтверждения соответствующего финансирования донорскими организациями всего пакета (включая работы по сбору данных для предоставления идентификационных карт нового образца, техническому и программному обеспечению данных электронного архива,   производству идентификационных карт). В то же время стороны осознают, что   возможен поэтапный подход, зависящий от графика финансирования и имеющихся ресурсов.
8.      Правительство инициирует внеочередную сессию с целью внесения соответствующих изменений в ИК. Внедряемые в итоге изменений механизмы будут обусловлены финансированием.
9.     Настоящее соглашение не означает взаимосогласия (консенсуса) по всему ИК, в частности по части территориальных и рейтинговых списков пропорциональной избирательной системы. Соглашающиеся стороны в ходе дальнейших обсуждений ИК будут стремиться к достижению согласия также по другим положениям.
Наира Зограбян
Ованес Маргарян
Левон Зурабян
Арам Манукян
Ованес Саакян
Давид Арутюнян
Арпине Ованнисян
Армен Рустамян
16 июня Председатель НС Г.Саакян принял Чрезвычайного и Полномочного посла Республики Казахстан в РА Тимура Уразаева.Приветствуя новоназначенного посла, Г.Саакян поздравил его и пожелал плодотворной работы, выразив надежду на дальнейшее углубление политических, экономических и межпарламентских отнош...